טכנולוגיית VOIP - מהי? מהם יתרונותיה?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

טכנולוגיית VOIP - מהי? מהם יתרונותיה? 

מאת   19/04/2012 |  נצפה 2338 פעמים

הקסם שבלדבר עם אדם המרוחק פיסית הזניק את המירוץ להמצאת הטלפון, במחצית השנייה של המאה ה-19. אם אלכסנדר גראהם בל היה הראשון שהמציא את הטלפון או לא זה עדיין לא ברור, אך הוא הראשון שרשם על כך פטנט והמשפט הראשון שהועבר באמצעות הטלפון שבנה: "ווטסון, בוא הנה, אני זקוק לך", הפך למטבע לשון בקרב ממציאים רבים. הטלפונים בראשית דרכם פעלו על עקרון דומה לזה של הפטיפון: תנודות הקול הזיזו מחט שהורעדה על פני מים ושינתה התנגדות של מעגלים חשמליים. העקרון היה כי האותות החשמליים שהופקו על ידי הקול האנושי נישאו על גבי כבל בין שני הטלפונים המקושרים. על סמך אותו העיקרון ניתן לבנות טלפון פשוט אפילו יותר המורכב משתי קופסאות גבינה ריקות וחוט המחבר בינם. טלפון שכזה פועל אף ללא חשמל.

לימים, הטכנולוגיה התפתחה, וגם כמות האנשים שהיה ברשותם מכשיר וקו טלפון. כדי להתגבר על בעית הצורך בחיבור ייחודי לשיחה הומצאה המרכזיה. המרכזיה דאגה לחבר בין אדם שהתקשר לאדם אחר ולספק להם קו ייחודי ששימש לצורך השיחה. במקביל, הטכנולוגיה השתכללה ונוצר גם מנגנון שאיפשר לאותת למרכזיה ולקווי הטלפון על הרצון לבצע שיחה, על ניתוק שיחה או להודיע כי קו הטלפון תפוס.

הולדת טכנולוגיית ה- VoIP

קווי הטלפון הישנים פעלו על גבי כבלים ייעודיים להם. במקביל לקווי הטלפוניה החל להתפתח השימוש באינטרנט. תשתית נוספת נפרסה ושימשה להעברת מידע ופותחה גם טכנולוגיה שאפשרה את העברת המידע על גבי הרשת הזו - טכנולוגיה שנקראה IP  (Internet Protocol). הדרך שבה הטכנולוגיה הזו פועלת בצורה שונה מאד מאותו קו טלפון ייעודי –

בתחילה, שימשה הטכנולוגיה החדשה להעברת מידע בלבד, ואז פותחה טכנולוגיית ה- VoIP (Voice Over IP) שמאפשרת להעביר גם דיבור אנושי באמצעות רשת האינטרנט. כמו כל יישום, הקול מקודד ליחידות מידע דיגיטליות קטנות ונשלח ליעד. כאשר המידע מגיע ליעד, החבילות מורכבות מחדש בהתאם לסדר המוגדר בהן, ומתורגמות מחדש לאותות קוליים.

שימושים ויתרונות טכנולוגיית ה- VoIP

טכנולוגיית ה- VoIP משמשת למגוון שימושים:

כיום, הבעיות שהיו נפוצות בתחילת הדרך בשימוש בטכנולוגיית ה-IP  נעלמו כמעט לחלוטין, והיתרונות של השימוש בטכנולוגיה החדשה תפסו את מקומן, ובמיוחד מחירי שיחות הטלפון הזולים במיוחד.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה