אנשים בעלי רגישות גבוהה - H.S.P
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

אנשים בעלי רגישות גבוהה - H.S.P 

מאת   08/04/2012 |  נצפה 2636 פעמים
אנשים בעלי רגישות גבוהה - H.S.P
האם אתם מרגישים לפעמים מוצפים, שהעולם מכניע אתכם?
האם אתם חווים טלטלות במצב הרוח?
האם אור חזק, רעש, המולה אינטנסיבית, מכבידים עליכם?
האם משהו לא מסתדר לכם מבחינה חברתית, זוגית?
האם אתם מרגישים שונים?
האם אתם אינטואיטיביים מאד? יצירתיים מאד? רוחניים? מצפוניים מאד?
אם משפטים אלו מדברים אליכם, יתכן שאתם בעלי רגישות גבוהה!
לפני מספר שנים כשעסקתי בטיפול, נתקלתי בשאלות אלו ומאד הזדהיתי, לאחר לימוד הנושא לעומק הבנתי שאני בעלת רגישות גבוהה, ומאז אני מתמחה בטיפול באנשים בעלי רגישות גבוהה.
במאמר זה אביא לידיעתכם מידע מהי רגישות גבוהה, והמאפיינים של תכונה זו.
לפניכם כמה עובדות על רגישות גבוהה:
*רגישות גבוהה מתארת מערכת חישה מוגברת.
*לרוב, התכונה מועברת גנטית ואינה ניתנת לשינוי.
*15% -20% מהאוכלוסייה נולדים עם רגישות גבוהה.
*אדם רגיש מאד קולט מידע ודקויות ברמה מוגברת פי כמה מאדם שאינו מוגדר רגיש מאד. הוא קולט תחושות, רגשות, מצבי רוח, כעסים בלתי מבוטאים של אנשים. כמו כן הוא קולט מחשבות, ריחות, צבעים ופרטים רבים הסמויים מהעין, וניואנסים דקים.
*לאנשים רגישים מאד יש אינטואיציה גבוהה, יכולת אבחנה בדקויות, תבונה, יצירתיות, עצמאות
ומקוריות מחשבתית,עומק מחשבתי ורגשי,מצפון מפותח, חיבור חזק למוסיקה ולטבע, וכישרונות
אומנותיים.
אלו הם חלק מ"המתנות" שבהן ניחנו אנשים בעלי רגישות גבוהה.אולם הם חווים גם קשיים:
בגלל הקליטה המרובה של מערכת העצבים, אנשים רגישים מאד נתקלים בבעיה של "הצפה" לדוגמא: ביקור בקניון, רעשים ומוזיקה חזקה, מפגש אינטנסיבי עם אנשים, עבודה מרובת שעות, יכולים להיות אירועים מציפים עבור אדם בעל רגישות גבוהה.
אנשים בעלי רגישות גבוהה, מתמודדים עם בעיה של "ספיגה גבוהה". המידע שנקלט במערכת החושית גם נספג בה. כשאדם רגיש מאד ניתקל ביום יום באדם מלא כעס, פחד או חרדה, הוא יספוג רגשות אלו באופן אוטומטי. התהליך אורך שניות והאדם הרגיש מאד יתקשה לזהות שאותם רגשות אינם שלו והוא יתחיל לחוש עצבנות , אי שקט ורצון לעזוב את המקום. בגלל ניסיונות מאין אלו האדם הרגיש מאד ישתדל להימנע ממצבים מסוימים מבלי שיוכל להצביע על הסיבה שבגללה הוא נמנע.
קושי נוסף שבו נתקלים אנשים בעלי רגישות גבוהה, הוא האופן שבו הסביבה מתייחסת אליהם. לרוב היא תופשת אותם כ מתנשאים, בישנים, חלשים, מפונקים, רגישים מידי או כל תיוג אחר אשר מוצא הסבר הגיוני לשאלה: "למה הוא/היא לא כמו כולם"?. כמעט כל אדם בעל רגישות גבוהה שואל את עצמו פעמים רבות בחייו: "למה אני לא כמו כולם"?.
רגישות נתפשת כחולשה (הרבה יותר אצל גברים). אכן רוב האנשים בעלי רגישות גבוהה מנסים להיות "כמו כולם", ניסיון שנכשל בדרך כלל, וגובה מחירים של עייפות, תסכולים, אי הבנות, מחלות ולעיתים אף חרדות ודיכאון. התוצאות הללו מולידות הרגשת כשלון, תסכול, פגיעה בהערכה העצמית ובסופו של דבר הימנעות.
בתקופה האחרונה, מדובר רבות נושא הפרעות הקשב והריכוז - ADD. קיימת נטייה לבלבל בין רגישות גבוהה להפרעות קשב וריכוז משום שהסימפטומים דומים, ולעיתים יש טעויות באבחון.
הקליטה המוגברת המאפיינת רגישות גבוהה מחד מקשה על האדם אבל מאידך יכולה לשמש כלי נהדר אם יודעים איך להשתמש בו. מדענים, פסיכולוגים, הוגים, מלחינים ויוצרים רבים שהשפיעו על ההיסטוריה, התאפיינו ברגישות גבוהה - הם ידעו לתעל תכונה זו באופן נכון ולתרום לעצמם ולעולם מתוך רגישותם.

יפה בן זאב מומחית להפרעת קשב וריכוז(ורגישות גבוהה) - ילדים ונוער 0546258228 yaffabenzeev1@gmail.com http://www.yaffabenzeev.com

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה