כאבים בעקב, על סימפטומים אבחנות ופתרונות
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

כאבים בעקב, על סימפטומים אבחנות ופתרונות 

מאת   22/03/2012 |  נצפה 4153 פעמים

כף הרגל האחורית היא איזור הנתון לעומסים מרובים ועשוי להפוך לסמפטומטי בגלל סדרה ארוכה של בעיות.

הבעיה הנפוצה והשכיחה ביותר היא דורבן כף הרגל,  שם שתורגם מהמושג האנגלי heel spur, הבא לתאר בטעות בליטת עצם הניתנת לצפיה על ידי צילום רנטגן לטראלי פשוט של הקרסול, בליטה זו שבעבר זוהתה עם דורבן העקב הפכה ברבות השנים למושג תחליפי לכל בעיות העקב.

כיום אנו יודעים כי דורבן כף הרגל, הינו דלקת כרונית של הפסיה הפלנטרית באינסרציה שלה לקלקנאוס, מחקרים רבים ניסו להתחקות אחר הקשר בין אותה בליטת עצם והדלקת של הפסיה הפלנטרית הגיעו למסקנה כי בקרב פציינטים בעלי דורבן ( בליטת העצם) קיימת שכיחות גבוה  יותר של דלקת הפסיה הפלנטרית אך כ 40 אחוז מהמאובחנים כסובלים מדורבן לא הראו בצילום בליטת עצם בקידמת הקלקנאוס.

כיום מוערך על ידי  מומחים רבים כי קיים כשל רפואי בנושא הדורבן ורופאים רבים מאבחנים בעיות עקב כדורבן כשלמעשה הבעיה אינה דורבן כי עם אבחנה אחרת, האבחנה המבדלת השכיחה ביותר היא סינדרום כריות השומן של העקב, אבחנה אשר לרוב מפוספסת.

דורבן בדרך כלל מתאפיין בכאי בוקר, כאבים בצעד הראשון לאחר מנוחה ממושכת, כאבים שיורדים לאורך פעילות גופנית והליכה.

הטיפולים העיקרים המוצעים כיום לדורבן כף הרגל, פיזותרפיה הכוללות מתיחה לדורבן, us לדורבן, ואלרטרותרפיה לדורבן, מדרסים לדורבן יש הממליצים על מדרסים קשיחים אך לרוב מדובר במדרסים רכים התומכים תמיכה הדוקה בקשת כף הרגל,  ומבצעים הורדת עומס מאיזור הדורבן, כדורים נסאידים, זריקת קורטיזון לאיזור הדורבן או לבורסה שתחתיו, וגלי הלם.

סנדרום כריות השומן הינו סינדרום שבדרך כלל אינו מאובחן, מתאר לרוב כאבים במרכז העקב ההולכים וגוברים לאורך הליכה או עמידה ממושכת. כאבים אלו ממוקמים במרכז העקב, ועשויים להופיע לאחר טראומה מקומית, או בקרב הגיל השלישי בשל ירידת המסה  תהליכי דגנרציה של כריות השומן בעקב.

הטיפול בסנדרום זה עשוי לכלול חבישה מקומית, מדרסים רכים המבצעים הורדת עומס מקומית מהעקב ואביזר המכונה וויסקו היל,

בעיות נוספות העשויות לעורר כאבי עקב הםף

שברי מאמץ או עומס ייתר על הקלקנאוס, כאב זה בדרך כלל אופייני יותר משני צידי העקב, הקלקנאוס, ולא בתחתית כף הרגל בדטמה לדורבן או לסנדרום כריות השומן , כאבים אלו בדרך כלל יתגברו בזמן הליכה ובזמן מנשיאת משקל, המטופל עשוי להגיב לכאב בבדיקת סקוויז של הקלקנאוס, כמו גם יגיב בכאב לרטט ולניקוש.

בדרך כלל הטיפול בשברי מאמץ של הקלקנאוס יסתכם במנוחה, הורדת עומסים, הליכה בנעלים איכותיות בעלות בולם זעזועים ובמדרסים מתאימים.

נגענו רק בשלוש אבחנות העשויות להתאים לכאבים בעקב אך קיימות רבות נוספות, רבות מהן אינן מאובחנות ורבות מהן מאובחנות בטעוןת כדורבן, יהיו זהירים והתייעצו עם גורמי רפואה מתאימים לאבחון בעיות בכף רגלכם

שטיין נתי פיזוטרפיסט המתמחה בפציעות ספורט, רפואת כף רגל התאמה ובנייה של מדרסים


מנהל אתר הידע footlab


מנהל ש.פ.א אורטופדיה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה