מהי תופעת המונופול המיני ומדוע היא מזיקה וקשה?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מהי תופעת המונופול המיני ומדוע היא מזיקה וקשה? 

מאת   08/03/2012 |  נצפה 1923 פעמים

מהי תופעת המונופול המיני ומדוע היא מזיקה וקשה? 

 

 

מונופול מיני - גברים ונשים

 

נשים וגברים כאחד סובלים מתופעת המונופול המיני. מונופול מיני הוא מצב בו גבר או אישה מחזיקים בידיהם את הכוח המיני במערכת היחסים: הם אלה שקובעים אם יהיו יחסי מין, מתי הם יהיו ואיך הם יתבצעו.

 

במרבית המקרים, מונופול מיני, בדיוק כמו מונופול עסקי, גורם לבעל המונופול להקשיח את עמדותיו, לעשות שימוש ציני בכוחו ולהשיג הישגים בזכות הפעלת הכוח שלו או שלילתו. מונופול מיני מוביל באופן בלתי נמנע לתופעת המין המותנה - מין המותנה בתנאים שהופך לכלי לשליטה.

 

 

 

המונופול המיני מוביל לתופעת המין המותנה

 

אצל גברים, אך במיוחד אצל נשים, תופעת המין המותנה היא ידועה ומוכרת. מין מותנה הוא סוג של עסקת חבילה בו הגבר או האישה מסכימים לקיים יחסי מין עם בני זוגם בתמורה לטובת הנאה כלשהי.

 

מין מותנה הוא רעה חולה ליחסים הזוגיים: הוא משפיל את בני הזוג, הופך את המין לכלי סחטנות, מוביל ללחצים רבים והופך את העניין המיני לכלי של מאבק, תחרות, כיפופי ידיים והחלשה בין בני הזוג.    

 

 

 

תחרות מינית וחופש מיני

 

מונופול מיני יכול להיווצר רק בתנאים של העדר תחרות, העדר אפשרויות אלטרנטיביות, העדר חופש בחירה והעדר חופש מיני. במצב בו ישנה רק אפשרות אחת: המונופול המיני צומח ומשגשג.

 

במצב בו לאנשים אין ברירה מינית אלא אחת ויחידה - הם הופכים כלי בידי בני הזוג שלהם. העדר אפשרויות הופך בני זוג מאנשים גאים לאנשים חלשים, מושפלים, נזקקקים ומסכנים. 

 

 

 

מין אינו מונופול

 

מין אינו צריך להיות מונופול. ברגע שלאחד מבני הזוג יש שליטה מוחלטת על הנושא המיני וכוח מיני בלתי מוגבל - מערכת היחסים הזוגית הופכת למערכת יחסים קשה, לוחצת, סחטנית ומגעילה. בדרך כלל, נשים מחונכות להאמין ש"הן אלו שקובעות אם יהיה מין ומתי". החשיבה הזאת היא אחת הסיבות העיקריות מדוע "המין החלש" נחשב למעשה למין החזק - כי הוא זה שכביכול מכתיב את חיי המין המשותפים.

 

הפיכת המין למונופול ולכלי לשליטה היא הרסנית למערכות יחסים. בטווח הארוך, היא מזיקה מאוד ליחסים הזוגיים ובסופו של דבר היא אינה יכולה להחזיק מעמד. במערכות יחסים שבהן המין הוא מותנה או מונופוליסטי - התוצאה היא גירושין, בוגדנות, מאבקים יומיומיים, כעסים, אלימות וניכור הדדי. 

 

 

וטיפ לסיום: מונופול מיני הוא מצב איום ונורא לשני הצדדים, גם לזה שמחזיק את הכוח בידיים שלו אך נתון ללחצים בלתי פוסקים וגם לזה שאינו בעל הכוח אך מנסה בצורה נואשת לקבל קצת ממנו.

 

 

יואב ברנזון הוא עורך דין לשעבר ובעל תואר בפסיכולוגיה. מתמחה בטיפול אישי, יעוץ זוגי והכוונה מקצועית בקריירה.  הוא פיתח שיטות טיפול רבות וייחודיות והוא בעל ניסיון עצום ומגוון בטיפול פרטני. הוא מוביל אנשים להצלחה בתחום האישי, הזוגי והתעסוקתי ב-25 השנים האחרונות ונחשב לאחד המומחים המובילים בישראל. הוא מקבל לקוחות ישראליים מכל יבשות העולם. יואב ברנזון כתב עד היום 12 ספרים בתחום האהבה העצמית והפיתוח העצמי - חלקם רבי מכר בארץ ובעולם. כמו כן, הוא פרסם למעלה מ-3,000 מאמרים בתחום הצמיחה האישית והזוגית.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה