מועדון צלילה בצפון - סיכונים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מועדון צלילה בצפון - סיכונים 

מאת   07/03/2012 |  נצפה 1884 פעמים

סיכונים בצלילה

צלילה הינה ספורט אתגרי שובה לב וכספורט אתגרי הצלילה מעניקה מרוץ אדרנלין ייחודי עקב הריגוש הרב שכמובן הינו שלילי מעצם הכללים לשמור על רגיעה נפשית ופיזית במים כי לא להיכנס למצבים בהם יש הרגשה של חוסר אוויר, עייפות ועוד. הגדרת ספורט אתגרי הינה ספורט מסוכן אבל למעשה אם ממלאים אחר הכללים הנוקשים והברורים והקלים ליישום בעת העיסוק בדבר המיוחד שנקרא צלילה , הסיכון לא רק שמתמעט אלא נעלם לחלוטין !  ולכן בראש ובראשונה בעת תחילת הקורס מדריך צלילה בצפון עובד על תרגילי הבטיחות עם הצולל החדש ובמקביל מלמד את החומר התיאורטי העוסק בנושא. דוגמאות פשוטות לסיכונים מתופעות המתרחשות בעת צלילה הינם – הלחץ הגדל ככל שמעמיקים. לחץ זה משפיע בצלילה על חללי אוויר בציוד הצלילה ובגוף הצולל. חללי אוויר קיימים בריאות, אוזניים וסינוסים ועל הצולל החדש ללמוד כיצד לאזן את הלחץ ע"י פמפום שהוא הכנסת אוויר לסינוסים ולאוזניים וע"י נשימה רציפה ללא עצירה בכל שלב של הצלילה.

מעבר לכך ישנה התופעה של תת לחץ שנגרם בעליה ולכן  העלייה הינה איטית וכוללת חניית בטיחות אם התבצעה צלילה לעומק של יותר מעשרה מטרים אל מתחת לפני הים. חניית הבטיחות מתבצעת בעומק של חמישה מטרים מתחת לפני הים על מנת לשחרר ולאזן לחצים.

לחץ נוסף הוא הלחץ המתפתח בחללי האוויר של ציוד הצלילה. את הלחץ הגובר בתוך מסיכת הצלילה ניתן לאזן באמצעות הכנסת אוויר דרך האף השרוי במסיכת הצלילה.

סכנה נוספת ששמים עליה דגש הינה מצב הרוויה בבועיות החנקן.החנקן מהווה כשמונים אחוז מנפח האוויר הננשם ע"י האדם מעל פני הים. עקב הלחץ השורר והגדל בכול עשרה מטרים במדויק מתחת לפני המים, ווסת הנשימה מאפשר לצולל לקבל יותר ויותר אוויר בלחץ הסביבה על מנת שהלחץ החיצוני של המים לא יגרום לקריסת הריאות פנימה בתוך גוף האדם. היות והלחץ הננשם גדל, גדל עימו גם החלק היחסי של החנקן. לפי חוק הנרי – גז הנתון בלחץ – מתמוסס אל תוך הנוזל כדוגמת השיטה ליצירת משקה מוגז. ככל שהלחץ גדל וזמן הפעלת אותו לחץ גדלה גם כן, כמות חנקן גדולה יותר מתחברת אל תוך מחזור הדם ויוצרת בועיות המהוות בעיה. טיפול ושמירה על לחצים ורווי חנקן בעת הצלילה, נלמדים במסגרת מועדון צלילה צפון , משוננים תיאורטית ומתבצעים בעת צלילה בים פתוח.

בצלילה כמו בדברים אחרים כדוגמת נהיגה ברכב, יש למלא את ההוראות שנועדו לשמור על הצולל ולהעניק לו את החוויה בשלמותה. כללים אלו נלמדים במסגרת קורס צלילה בצפון . אתם מוזמנים לקרוא עוד באתר שלי "לצלול בצפון"  על מנת להעשיר את הידע.

 

 

 

 

 

 

שרייבר דורון www.litzlol.com נייד: 054-881-8832 כי צלילה, עושים באהבה...

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה