טיפול בניוון רשתית - המלצות לחולי ניוון רשתית
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

טיפול בניוון רשתית - המלצות לחולי ניוון רשתית 

מאת   21/02/2012 |  נצפה 7022 פעמים

טיפול בניוון רשתית

ניוון רשתית היא אחת הסיבות המרכזיות לאובדן כושר ראייה, באופן חלקי או מלא, בעולם המערבי. ניוון רשתית הוא מחלה הפוגעת במרכז הרשתית, המקולה, שאחראית לחלקים נכבדים בראייה האנושית כגון זיהוי צבעים, תווי פנים ועצמים אחרים, ויכולת הקריאה שלנו. לאחר שמומחה רשתית מאתר כי מטופל חלה בניוון רשתית, קיימות כיום כמה שיטות לטיפול במחלה. אף שעדיין אין לניוון רשתית טיפול מוחלט, השיטות הקיימות מאפשרות לעצור את התפשטות המחלה ואף לתקן חלק מהנזקים שנגרמו לראייה ולרשתית העין.

 

טיפול פוטודינאמי בניוון רשתית

טיפול פוטודינאמי, או בקיצור PDT (Photdynamic Theray) הוא הטיפול המקובל ביותר כיום לטיפול בניוון רשתית. בשיטה זו מומחה רשתית מזריק לחולה שאובחן בניוון רשתית חומר ייעודי לתאים החולים. החומר נועד להרוס כלי דם שדולפים אל תוך אזור המקולה וגורמים לניוון רשתית, והוא מופעל לאחר שהאזור הנגוע מואר בלייזר "קר". אור הלייזר נבלע על ידי התאים, וגורם לחומר הפעיל לפלוט אנרגיה שמשחררת רדיקלים חופשיים ההורסים את התאים הפגועים. שיטה זו פותחה לפני קצת יותר מעשור.

 

טיפול תרופתי בניוון רשתית

בחמש השנים האחרונות פיתחו מומחי רשתית שיטת טיפול חדשנית למחלות רשתית, בדומה לשיטות חדשניות לטיפול בסרטן. אם הוחלט על טיפול תרופתי יזריק מומחה הרשתית לחולה תרופות מסוג אווסטין (Avestin) או לוסנטיס (Lucentis) אל העין, במטרה למנוע את היווצרותם של כלי הדם הדולפים אל תוך הרשתית ויוצרים את ניוון הרשתית. מבין שתי התרופות הלוסנטיס יקרה כמעט פי 20 מהאווסטין, אך מנגד היא זכתה לאישור מינהל התרופות האמריקני (ה-FDA) לטיפול בניוון רשתית, בניגוד לאווסטין שכיום מאושרת לטיפול בעיקר לחולי סרטן. כך או כך, על כל מומחה רשתית שממשיך כיום לטפל בניוון רשתית באמצעות טיפול פוטודינאמי, יש יותר ויותר מומחי רשתית שמעדיפים את הטיפול התרופתי.

 

טיפול כירורגי בניוון רשתית

אין כמעט בנמצא מומחה רשתית שימליץ כפתרון ראשון לניוון רשתית על טיפול כירורגי. עם זאת, במקרים נדירים, כאשר ניוון הרשתית נמצא בשלב מתקדם וגורם לנזק ממשי לראייה, קיימת אפשרות לנתק באמצעות ניתוח את הרשתית מהחיבור שלה לגלגל העין, ולהתאים את המיקום שלה כך שחלק הרשתית שיהיה במרכז שדה הראייה יהיה החלק שאינו מנוון. ניתוח זה נקרא טרנסלוקציה של מרכז הראייה, ואם תיאלצו לעבור אותו, ודאו כי הרופא המטפל הוא אכן מומחה רשתית בעל ניסיון בניתוחים מסוג זה.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה