ביטוח בשקלים או בדולרים ?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

ביטוח בשקלים או בדולרים ? 

מאת   14/12/2007 |  נצפה 3478 פעמים
השנה המסתיימת בימים אלו ( 2007 ) אופיינה בירידה מתמשכת בערכו של הדולר מול השקל. מוכרי הדירות ומשכירי הדירות כבר עוברים לקביעת מחירים בשקלים . לעומתם רוב ציבור בעלי העסקים עדיין נותן את יהבו בדולר וסכומי ביטוח עדיין נרשמים במטבע זה . ההסתמכות על הצמדה לדולר הוכיחה עצמה בימים רחוקים שבהם האינפלציה דהרה והשקל היה בהליך מתמשך של פיחות מול הדולר. שינוי כיוון של מגמת האינפלציה והתחזקות השקל אינם מצדיקים עוד הצמדה לדולר בכל ענפי המסחר ( נכון יהיה לבטח בדולרים רכוש שערכו המוחלט נקוב בדולרים כגון מטענים המובלים מחו"ל לארץ ) .
לאלו שעדיין מתלבטים או מתקשים להחליט בעניין זה , להלן כמה נקודות להבהרת המחשבה:
שווי מבנים
אחד הסכומים הנכבדים בביטוח רכוש הנו שווי המבנה. כידוע מחירי הבנייה למגורים צמודים למדד תשומה בבנייה למגורים וכך כפי הנראה גם ערך בנייה למסחר. בתקופה מ 1.1.2000 עד 15 לנובמבר 2007 - עלה מדד זה ב37% והדולר ירד ב 4.8% , דהיינו נוצר פער של 41.8% ובעניין זה עוד לא נאמרה המילה האחרונה , בראשון לינואר 2007 מתייקר מחיר המלט ( שמיוצר בארץ ) בעשרה אחוזים ובעקבות כך כמובן תתייקר עלות הבנייה וכל זאת ללא כל קשר לשער הדולר .
 שווי ציוד
ציוד אשר נרכש במטבע שאינו דולר . אם ניקח את אירופה לדוגמה, נראה כי בתקופה שבין 1.1.2000 ל 15 לנובמבר 2007 שער היורו עלה לעומת הדולר ב 38.4% .
ביטוח חסר
מי שביטח את רכושו בשבע השנים האחרונות במטבע דולרי ולא עדכן את סכומי הביטוח , נמצא למעשה בביטוח חסר בשיעור של כארבעים אחוז. זה אומר שבמקרה של נזק יהיה עליו להשלים ולהביא ממקורותיו סכום לא מבוטל של כסף . 
סיכום ביניים

ראינו שהצמדה לדולר בלבד עלולה להיות הרת אסון מבחינה כלכלית .
עדכון סכומי הביטוח גם למי שמבטח בשקלים - מדד המחירים לצרכן שאליו צמודים הביטוחים הנקובים בשקלים עלה בתקופה שבין 1.1.2000 ל 15 לנובמבר 2007 ב 12.2% בלבד. ולפיכך גם מי שמבטח עצמו בהצמדה לשקל חייב עדכון של סכומי הביטוח .


מאמר זה אינו משום קביעת שיטת הצמדה או קביעת סכומים לביטוח ,  וטוב יעשה כל אחד אם מדי פעם יערוך שערוך לרכושו על ידי מי שזה עסוקו. 
שמעון שחר, מנכ"ל שחר יועצים לניהול סיכונים .
הרצאות ויעוץ בביטוח כללי כולל דירקטורים.

http://www.shahr-shimon.co.il

רשום כעד מומחה בבתי המשפט בישראל.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה