דיוקן בדיוק כאן
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

דיוקן בדיוק כאן 

מאת   12/02/2012 |  נצפה 2600 פעמים

דיוקן בדיוק כאן, זה השם שנתתי לדף האוהדים שלי בפייסבוק .

אחת השאלות הראשונות שאותן רציתי להסביר לאוהדים, היא מדוע קראתי לדף זה בשם זה ומהן המטרות של דף זה. וכך אני כותבת שם

בעיני הכל זה דיוקן, ולא סתם דיוקן. אלא הכל זה דיוקן עצמי ( וכאן באמרי הכול, אני מתייחסת להכל במובן של ציור). זאת אני אומרת לאחר שגם עסקתי בסוגיה זו בעבודת המחקר שלי לדוקטורט, מקום שבו נאספו לי ראיות והוכחות לאמירה זו.

המונח 'דיוקן עצמי' מוכר יותר מתוך תחום האמנות. שם ,כאשר אומרים זאת, מתכוונים לצייר שמצייר את עצמו. המסורת לכך התחילה כאשר הומצאה המראה (תקופת הרנסנס) וציירים מצאו שבדרך ההתבוננות שלהם במראה, הם גם יכולים לשמש לעצמם מודל זמין וזול, וגם לשפר את מיומנותם בציור דיוקנאות.

ציור דיוקנאות באותן ימים היו על תקן מה שמשמשת אותנו המצלמה היום. אלא שאז בימים ההם, הייתה זו הפריווילגיה כמו גם הצורך של מעמד הבורגנות. מאז התפתח ציור דיוקן עצמי לכיוונים רבים וקיבל גם ווריאציות שונות באופני הביטוי שלו. דיוקן לא חייב להיות דווקא פנים, דיוקן יכול להיות כל דבר שהאמן יחליט לקרוא לו דיוקן. הוא יכול היות חיקוי והעתקת המציאות אבל גם צורת ביטוי אישית אקספרסיבית.

העיסוק בדיוקן עצמי, בציור, מאז הרנסנס ועד ימינו קיבל אופני ביטוי שונים ומגוונים, וגם מספר הגדרות.

מכאן קצרה הדרך לומר, מה שקבעו חוקרי אמנות, שכל ציור הוא בעצם דיוקן עצמי. בין אם הצייר יושב מול מראה, ובכך מצהיר בפועל שהוא עסוק בלצייר את בבואת עצמו, ובין אם אין הוא מודיע על כך או מודע לכך. לעולם יהא הציור שיקוף ובבואה של הצייר.

ומכאן רוצה אני לומר ולהוסיף, שכל מה שאדם מציג מטעם עצמו, מעם עצמו, על עצמו וכו' הוא חלק מדיוקן עצמי.

אם כן, אני בחרתי להציג בדף שלי את החלק המקצועי שלי שהוא כמובן חלק מהדיוקן שלי. זהו הפן שלי כיוצרת וכחוקרת בינתחומית. והרי אחת המילים הנרדפות למילה 'דיוקן' היא המילה 'פנים '– אשר אחד המובנים שלה אומר צדדים. כלומר, כאן אני מציגה את אחד הצדדים שלי, אלה שאני חושבת וגם מקווה שיש להם גם עניין בצבור, הצבור שעניינו גם הוא בתחומים אלה.

אבל, לא רק זה.

את הדף פתחתי, ואת שמו נתתי לא רק בגלל שיש בו איזה מבט אל עבר חלקים מסוימים בדיוקני שלי. אלא גם ואולי בעיקר, משום שכאן אני רוצה לספר ולדבר על הסדנאות הייחודיות שאני מקיימת עם קבוצות ועם יחידים, סדנאות שהכלי בהם הוא ציור דיוקן עצמי, ואשר המטרה שלהם היא לעסוק בדיוקן של 'העצמי' – היינו באישיות.

ובכן, דף האוהדים שלי בפייסבוק, מטרתו לחשוף היבטים רבים ושונים בהקשר של הסדנאות הייחודיות שאני מקיימת בנושא דיוקן עצמי, שהם למעשה סדנאות לציור הדיוקן של ה'עצמי'. וכאשר אני אומר ה'עצמי' – אני מתכוונת לאותם חלקים פנימיים, אישיים חווייתיים שהם הם העצמי האמתי – הם אלה שיש להם הזדמנות להגיח באמצעות כלי הציור ופעולתו.

על כך אספר בפוסטים, בתמונות, בסרטים ובתיאורי המקרה שאותם אפרסם לפרקים בדף זה וגם במקומות אחרים.  על כך אספר בדף זה ובפוסטים השונים שאפרסם כאן – בדף שקראתי לו – 'דיוקן בדיוק כאן'.

 

ד"ר נורית צדרבוים - יוצרת וחוקרת בינתחומית  אמנית פעילה, משוררת, אוצרת, מרצה, חוקרת,כותבת. יועצת אמנות ומאמנת NLP. מנהלת את 'הסדנא לעיצוב הדיוקן העצמי' בסטודיו 'נורית-ארט'. 'נורית - ארט' - הסטודיו ליצירה ומחקר. האתר: www.nuritart.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה