מהם מבשרי לידה ומה צריך להדליק נורת אזהרה?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מהם מבשרי לידה ומה צריך להדליק נורת אזהרה? 

מאת   08/01/2012 |  נצפה 5150 פעמים

מבשרי לידה וסימני אזהרה

נשירת הפקק הרירי (" Show")
הפקק הרירי הוא הפרשה רירית צמיגה האוטמת את פתח צוואר הרחם במהלך ההיריון ומשמשת כאחת ההגנות מפני זיהום. ההפרשה עשויה להיות צהבהבה, ורדרדה, חומה, שקופה ואף אדומה - אולם אין זה דימום ויש לחכות לסימנים נוספים ללידה.
נשירת הפקק מעידה על סיום ההיריון אך לא בהכרח על תחילת הלידה. הלידה עשויה להתפתח כמה שעות לאחר ירידת הפקק עד שבועיים לאחר מכן.
במקרה של הפרשת הפקק הרירי בלבד, כאשר תנועת העובר מורגשת כרגיל, ללא כאבים, אין צורך להגיע לבדיקה בחדר לידה.
חשוב להבדיל בין נשירת הפקק ובין דימום טרי או חזק, אשר עלול להצביע על היפרדות שליה, על שליית פתח ועל סיבות נוספות אחרות. במקרה כזה יש להגיע מיד לחדר הלידה הקרוב.
במידה ואת מתלבטת האם מדובר דימום, ירידת מים או הפרשת הפקק הרירי - עלייך להגיע לבית החולים לבדיקה.

ירידת מים
למי השפיר ריח אופייני המזכיר ריח של נוזל זרע והם עשויים לפקוע בשני אופנים:

בכל מקרה של ירידת מים יש להגיע לבית החולים. צבע מי השפיר בדרך כלל שקוף. אם צבעם עכור  (מים מקוניאליים), חום צהבהב או ירקרק, זהו סימן לשחרור צואת העובר לתוך מי השפיר, העלול להעיד על מצוקה עוברית כלשהי אשר מחייבת השגחה.

צירים
ישנם צירים שאינם מעידים על לידה המכונים ברקסטון היקס (צירים מדומים) וניתן להבחין בינם ובין צירי לידה, לפי הסימנים הבאים:

שלשול
נשים רבות מתחילות את תהליך הלידה בשלשול. פעילות מעיים מסוג זה עשויה להצביע על כך
שהגוף, בהשפעת הורמונים, החל בתהליך ניקוי טבעי כחלק מההכנות ללידה.
שלשול סמוך למועד המשוער מבשר על לידה. שלשול ארוך שלא במועד הלידה עלול לגרום להתייבשות ולצירים מוקדמים.

מתי תפני לחדר לידה?

  סימני אזהרה:

דימום   
להבדיל מפקק רירי בדימום יופיע דם אדום טרי. הוא יכול להופיע בטפטוף קל או בדימום מסיבי יותר. בכל מקרה זהו מצב מסוכן ביותר שיכול להצביע על הפרדות שליה. הפרדות שליה יכולה להיות חלקית עד מלאה. הפרדות חלקית גורמת למצוקה עוברית וקיימת סכנה להגיע להפרדות מלאה שבעקבותיה נפסקת אספקת הדם לעובר והוא ימות תוך מספר דקות. לכן בכל מקרה של דימום עליך לפנות באופן בהול ביותר לחדר לידה. מצב זה מסוכן גם לאישה ולכן חשוב להגיע במהירות לבית החולים ושם יחליטו אם אכן זו הפרדות שליה, באיזה שלב ההפרדות ורמת הדחיפות ליילד את התינוק.

ירידה בתנועות עובר

עלייה או ירידה משמעותית בתנועות העובר היא סימן שבו צריך לגשת ולהיבדק אצל רופא. חשוב לזכור כי לקראת סוף ההיריון כאשר יש לעובר פחות מקום לזוז משתנה אופי התנועות. כאשר את חושדת בירידה בתנועות בצעי מעקב תנועות.

מעקב תנועות: לפני מעקב התנועות אכלי משהו מתוק, שכבי על צד שמאל, נשמי בנחת והירגעי, את יכולה ללטף את הבטן, להאזין למוזיקה מרגיעה ולנסות לעודד את העובר לתזוזה בדיבור ושירה. אם לאחר כל אלה אינך מרגישה 3 תנועות במשך חצי שעה קומי, אכלי ושתי שוב, נוחי מספר דקות ונסי שוב במשך חצי שעה אם לא הרגשת 3 תנועות המשיכי וחפשי 5 תנועות במשך שעה. במידה ולא הרגשת את מספר התנועות המומלץ גשי לבדיקה.

כאבים ברום הבטן

אזהרה: כאבים ברום הבטן עלולים להצביע על רעלת הריון או היפרדות שלייה. אם כאבים כאלה מופיעים מומלץ לגשת לבדיקה.

רעלת הריון

אזהרה: הסימנים לרעלת הריון הם: לחץ דם גבוה, חלבון בשתן, בצקות "גבוהות", כאב ראש, טשטוש ראיה, כאבים ברום הבטן, עלייה פתאומית וגדולה במשקל. לא כל הסימנים חייבים להופיע. במידה ואת חשה באחד או יותר מהסימנים מומלץ לגשת לבדיקה רפואית.

חבלה, נפילה או תאונה, לאו דווקא על הבטן: להגיע לבדיקה

מומלץ ביותר לקחת חלק בקורס הכנה ללידה.

 

חן מתתיהו - מדריכת הכנה ללידה 
קורס הכנה ללידה
ליווי משפחות לאחר לידה


 
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה