התודעה הקובעת את תפיסת המציאות
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

התודעה הקובעת את תפיסת המציאות 

מאת   28/12/2011 |  נצפה 1940 פעמים

התודעה הקובעת את תפיסת המציאות

הגשטלט- מקורותיה של המילה בגרמניה ופרושה : תבנית, צורה, דפוס. 


אבי פסיכולוגית הגשטלט היה מקס ורטהימר שבמחקרו הקרין 2 הבזקי אור על קיר בשתי נקודות שונות ברווחי זמן קצרים והראה שהאדם רואה אותן כנקודה אחת הזזה מצד לצד. ורטהימר הסיק מכך שהתודעה משליכה את התבנית שלה של תנועה על החושים, כלומר : שהתודעה היא שקובעת את תפיסת המציאות וכי יש לאדם נטייה להשלים את התמונה כדי ליצור חוויה שלמה, לטענתו התודעה היא הוליסטית ומגמתה ארגון עצמי. מחקרים נוספים הראו נטייה של האדם להשלים חלקי צורה לצורה שלמה.

ממשיכי דרכו לקחו הנחות אילו גם לתחום החברתי והתייחסו ל "שלם כגדול מסכום חלקיו", לטענתם לאדם תבניות תודעתיות ראשוניות המפרשות את הגירויים החושים בדרך מסוימת, שהתודעה משליחה את חוקיה על הקלט החושי. לכן אין טעם בפירוק התהליכים המנטליים ליחידות נפרדות שהרי התהליך המנטאלי הוא יותר מצירוף פשטני של מרכיביו.

לפי גשטלט החוויה בעצם מורכבת מהתודעה של האדם לתנאי הסביבה, בני אדם בנויים מהמון תבניות מנטאליות שבנו לעצמם במהלך חייהם : זיכרונות, חוויות, פרשנויות של החוויות, דעות של אחרים... ולכן עיקר עיסוקה של תרפיית הגשטלט היא בפנומנולוגיה = תופעה, תרפיית הגשטלט מדגישה את החוויה הסובייקטיבית של היחיד ותהליך צמיחתו תוך יחסי גומלין מתמידים עם הסביבה. הדגש הוא על חוויות והתנסויות של "כאן ועכשיו" בהווה, העבר חשוב אך ורק לצורך הבהרת ההווה.

תרפיסטית באומנות. מטפלת בקליניקה פרטית באבן יהודה, מרצה בבית ברל בתוכנית למטפלים באומנות. בוגרת תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, תואר שני מאונברסיטת חיפה.  (השכלה נוספת : לימודי המשך בפסיכותראפיה פסיכואנליטית. רישיון של משרד הבריאות לעסוק במקצוע פרה-רפואי) .בעלת ניסיון מקצועי של מעל לעשור. בקליניקה הפרטית מטפלת ב: בעיות  הסתגלות בבית ספר, ובבית. קשיי למידה , הפרעות קשב וריכוז, היפראקטיביות ... בעיות חברתיות ורגשיות. דימוי עצמי נמוך וחוסר בטחון. משברי חיים- עקב גירושין מחלה ו/או אובדן...חרדות ,פחדים ודיכאון. בעיות פסיכוסומאטיות. ועוד.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה