מס בולים: האם קיים פטור לעסקת הלוואה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מס בולים: האם קיים פטור לעסקת הלוואה 

מאת   19/10/2005 |  נצפה 4848 פעמים
נכתב ע"י עורך דין אריה ליבוביץ;

פטור מפורש המופיע דווקא בתוספת א' (סעיף 2 לתוספת) ואשר הוסף להוראות החוק עם צו שר האוצר שנתקבל ב - 30 לדצמבר 2004 הוא פטור מחובת ביול הלוואות. פטור זה נחקק בצו ונכנס לתוקף החל מה - 1.1.2005. ובשל היותו פטור "לא מפורסם", בחרנו לציינו ולאזכרו כאן במפורש.
הפטור האמור לא נקבע בנפרד כסעיף פטור כתוספת ב' לחוק, אלא על ידי סיוג "הלוואה" מהוראת סעיף 2 לתוספת א', הדנה ב"הסכם".
חוק מס הבולים לא קבע הגדרה למונח "הלוואה", ופעמים עשוי מונח זה לחפוף להגדרת אג"ח הקבועה ברישת סעיף 5(ג) לתוספת א', שם נקבע כדלקמן:
"איגרת חוב" - מסמך שהנפיקה חברה המעיד על קיומה של התחייבות כספית שחבה החברה ומגדיר את תנאיה, למעט שטר חוב או שטר חליפין שנתנה החברה במהלך עסקיה".
לאור הוראת סעיף 6 לחוק, הרי שבמקרים כאמור תגבר הוראת החיוב ותחול על החייב בביול החובה לבייל את המסמך, כך תעוקר למעשה כוונת המחוקק. לטעמנו לאור כוונתו הברורה של המחוקק לקבוע פטור להסכמי הלוואה, יש מקום לשימוש בפרשנות התכליתית בכדי לפטור מסמכים כאמור מחובת הביול. הדרך בה תיושם הפרשנות התכליתית במקרים אלו נסקרה על ידינו באריכות במסגרת הפרק הדן בהטלת המס.
עוסק בין השאר במיסוי: בינלאומי, מקרקעין, מע"מ, תכנון מס, ירושות, צוואות, נאמנויות, רילוקיישן (relocation) , מיסוי ענף ההיטק ויהלומנים, הלבנת הון. מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנות ומיסוי נאמנות"; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מע"מ(4 כרכים); מחברם של מאות מאמרים. מרצה בלשכות המקצועיות; http://www.atax.co.il; 0544-599600; aryetax@gmail.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה