מהי האוקה?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מהי האוקה? 

מאת   16/09/2011 |  נצפה 2862 פעמים

מהי האוקה?

האוקה הינה שם של פרומט אמנותי קטלאני ייחודי ומסורתי המשלב תמונות/איורים ופואמות קצרות המסבירות או רומזות על מהות התמונה.

מבנה האוקה הינו מבנה אחיד הכולל כותרת וציור מכל צד שלה, ומספר ציורים מסודרים בשורות כאשר לכל ציור נמצאת פואמה קצרה בת 2-3 שורות. 

האוקה בדרך כלל מעבירה מסר כלשהו ולמרות היותה בנויה מאיורים נפרדים היא מהווה למעשה סיפור אחד ו/או מביעה רעיון אחד.

 

האוקה של דאלי

בשנת 1961 נערך בפיגראס – עיר הולדתו של דאלי במחוז קטאלני הסמוך לברצלונה, אירוע מיוחד ומשמעותי לכבודו של הצייר הסוריאליסטי הנודע, סלבאדור דאלי, ולכבוד אירוע זה העיר פיגראס לבשה חג.

יוזם האירוע היה חברו של סלבאדור דאלי- המשורר פאגאס קלמנט.

דאלי, שהיה נרגש במיוחד לקראת האירוע המיוחד, חש בפרץ של יצירתיות, והחליט להודות לחברו פאגאס קלמנט על המאמץ, ובמשך כמה ימים לפני האירוע הכין לידידו את האוקה של סלבדור דאלי בה גלל את סיפור חייו תוך שילוב המוטיבים המשמעותיים בהם השתמש ועתיד היה להשתמש ביצירותיו. שהם- השעון הנוזל, הכתר, הנמלים, הברבורים המשתקפים באגם וכו'.

דאלי החליט לשלב ספרות בהאוקה. הספרות הרציפות מהוות שלמות אחת. בכל אחד מן האיורים מסתתרת ספרה. מהספרה 0 עד הספרה 42. ספרה אשר הינה ספרה בעלת עוצמה רוחנית רבה.

השימוש בספרות הינו מוטיב החוזר ביצירותיו של דאלי. (בתוך האוקה עצמה יש מספר ציורים המורכבים כולם מספרות. למשל הציור בו מסתתרת הספרה 31. הכתר הבנוי רובו מהספרות 7,8, הציור בו מסתתרת הספרה 17 ועוד).

כל אחת מן היצירות הינה יצירה מורכבת ביותר ולעיתים כוללת מספר רב של רעיונות באיור אחד, כלומר לא רק ספרה, אלא שכל אחד מן הציורים מהווה ציור עצמאי, הכולל ספרה ורעיונות נוספים.

בנוסף כלל דאלי ביצירתו המיוחדת תמונות וזיכרונות ילדות, פנטזיות, סטיות, וחלומות. כן כלל דאלי באיורים את האנשים שהשפיעו על חייו:

גאלה- אשתו ואהבת חייו של האומן הנודע, ומקור השראתו, מוזכרת ונרמזת. (השילוב של האות G ), במספר רב של איורים בהאוקה. למשל , באיור בו מסתתר המספר 26, משתמש סלבאדור דאלי במוטיב הברבורים המשתקפים  בנהר- יצירה מפורסמת משנת 1937.

מבט מדוקדק יותר יבהיר לנו כי שני הברבורים יחד מהווים את שמו הנודע של דאלי, וכן זוג שפתיים.

על שפמו אמר דאלי כי "קצות השפם שלי הם משושים של מכ"ם שבעזרתם אני מנחש את כל המתרחש בעולם סביב לי ואת מחשבות בני האדם במשך היום".

הספרה 6 בנויה למעשה מהאות G ובתוכה רשום השם גאלה.

באיור זה מנשק דאלי הנרמז בזכות שפמו הנודע את גאלה, תוך שילוב מוטיב מאחד מציוריו המפורסמים וספרה 26.

השם שנתן דאלי ליצירה כולה הינו האוקה של סלבדור דאלי או סיפור נצחון האבה של גאלה ודאלי.

שמה של גאלה נרמז או מסתתר גם בציור בו מסתתרת הספרה 24 ועוד.

פיקסו- אחד הציירים שהשפיע על דאלי. פיקסו אחד מגדולי הציירים במאה, נולד אף הוא באותו מחוז בספרד, אולם, דאלי פוגש את פיקסו לראשונה בפריס בשנת 1928 ומאז הופכים השניים לחברים טובים. בהאוקה מקדיש דאלי את הציור בו מסתתרת הספרה 11 לפיקסו. ביצירה מסתתר השם פיקאסו אשר אותיות שמו יחד מעוצבות כספינה בעלת תרנים.

הקדשת היצירה בה מופיע בספרה 1 פעמים לפיקאסו, מדגימה את הערצתו לפיקסו, שכן דאלי, היה בעיני עצמו תמיד היחיד ומספר 1 לשם המחשה. בשנת 1923, כאשר דאלי הוא בן 14 בלבד והוא מסולק מהגמנסיה לאומנות- כאשר מבחינתו כלו כל הקיצין והוא הגיע למסקנה אותה ביטא בקול כי כל המרצים בגימנסיה אינם מבינים דבר באומנות.ולהבדיל האופרה השמימית אשר כתב דאלי בנות השבעים נקראת "להיות אלוהים".

גאודי- דאלי הקדיש את הציור בו מסתתרת הספרה 24 לאומן הספרדי הנודע גאודי.

גאודי נודע בעולם כולו, בעיקר בשל הבניניים המעוגלים שתכנן ועיצב, תוך שילוב פסיפס.

הציור הינו ציור בסגנונו ובהשראתו של גאודי, ומאופיין בקומפלקסיביות וקווים מעוגלים.

בתוך הציור מצוי השם גאודי, וכן מסתתר שמו של דאלי ושמה של גאלה.

אסתי כותבת ברכות ודרשות מקצועית לבר/בת מצווה,ברכות לימי הולדת,חתונה ולכל אירוע על פי בקשת המזמין. הברכות מותאמות אישית לפונה לפי נתונים שנמסרים לצורך כתיבת הברכה. מאחורי ניסיון רב של כתיבת ברכות לכל סוגי האירועים. בעברי הייתי עיתונאית, ובעלת השכלה אקדמית בתחומים הרלבנטיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה