איך להפוך תחביב לעסק
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

איך להפוך תחביב לעסק 

מאת   22/10/2007 |  נצפה 2766 פעמים
מבקשת לדון איתכם בדילמה שעומדת בפני רבים מכם, אלו שהתחביב הפך עבורם לעיסוק קבוע, לפעמים נמכר, ובהחלט מעסיק שעות רבות. בפני רבים מאיתנו עומדת הדילמה האם כדאי ורצוי להפוך את תחביב היצירה שלנו, עליו אנו מקבלים מחמאות רבות לעסק .
האם עסק כזה יאפשר לנו רווחה כלכלית? והרי רק לנביאים נתנה הנבואה, אז איך נדע אם הכיוון נכון עבורנו? האם הרעיון כלכלי? יישומי? נחוץ בשוק?

אז איך מתחילים?
ראשית מגדירים מהי המהות שלכם. מהו העיסוק העיקרי. אם נגדיר את עצמנו במספר תחומים, נאבד את הליבה שלנו. את מי אנחנו באמת. התפזרות לעשייה בתחומים רבים לא תאפשר מיקוד והתמקצעות.
הגדירו מהו העיסוק העיקרי- כדוגמא- סדנאות פנאי (שיכולות להיות במספר חומרים, וז המיקוד שלכם הוא על הנחיה), יצירה בעץ (תמונות, מדפים, ארונות וכו', ואז לא יצירה בחומר אחר!!) פיסול (אפשר במספר חומרים- חימר, פימו וכו'), סריגה (מספר סוגי חוטים, סוגי מוצרים).

לאחר שנגדיר מהו העיסוק המדויק שלנו, רצוי לשאול את עצמנו מספר שאלות, שינחו ויכוונו אותנו לתשובה הנכונה, לפני שאנו משקיעים זמן, כסף, מתפטרים מעבודה קבועה וכו'.
מחקרים מראים שעסקים רבים נסגרים במהלך השנתיים הראשונות לקיומם. רצוי וכדאי לערוך כדאיות רגע לפני...ולא רגע אחרי השקעת הזמן הכסף, האנרגיה וההתלהבות.
בשלב זה נעצור ונשאל את שאלת השאלות - האם אנו רוצים להיות עצמאים, על כל המשתמע מכך?
האם קל לנו לקבל החלטות לבד?
האם אנו בעלי משמעת עצמית ונוכל לנהל את סדר היום שלנו בלי בוס על הראש? האם אנו יודעים לקבוע תוכנית עבודה שנתית, אבני דרך ודרכים לבקרה של התהליך? האם יש לנו רזרבות כלכליות שיאפשרו לך לחיות מהן בחודשים הראשונים של
העסק?
האם אתם יודעים מהם הכישורים הנדרשים להצלחת העסק?
האם הקמת העסק הינה הגשמת חלום עבורנו?

לאחר שתתנו לעצמכם תשובה כנה לגבי שאלו אלו, יש לשבת ולכתוב תוכנית עסקית מצומצמת, בה תעלו על הכתב את הרעיונות, הפתרונות, הדרכים למימוש , תגדירו מהם המוצרים, מיהם הלקוחות הפוטנציאלים, מהו המיקום הנכון להקמת העסק , מתחרים, לקוחות פוטנציאלים, מצב השוק, ביקוש והיצע, רווח אפשרי, ספקים וכו'. דוגמא לתוכנית עסקית ניתן למצוא באינטרנט.
בדקו מהם המכשולים העיקריים העומדים בדרכם, כגון- צורך בהשקעה גבוהה, היצע גדול בשוק, תחרות גדולה, מיסים גבוהים?
בדקו מהו שעור הרוח לו אתם מצפים. יש להכין דוח רווח והפסד תיאורטיים ובו לכלול את כל ההוצאות וההכנסות הצפויים לעסק. לא לוותר על אף שקל של הוצאה/הכנסה.

בשלב זה, כבר תהיו חכמים יותר,מדויקים יותר וברורים יותר לגבי תוכניותיכם.
המלצה נוספת חשובה: היעזרו בבעלי מקצוע לשם קבלת החלטה: רואה-חשבון, עו"ד, יועץ עסקי, מאמן עסקי וכו'. אנשים אלו מנוסים בהקמת עסקים, בייעוץ לעסקים ויוכלו לקדם אותכם לבחירת הדרך הנכונה עבורכם.

גלית גרינשטיין בת 39 ,כלכלנית בהשכלתה, מנהלת קבוצות נטוורקינג בגליל מערבי (פל"א-שיווק מפה לאוזן), יועצת לעסקים בפריצת הדרך.
מאמנת אישית ועסקית במקצועה.
טל: 052-2792180 מייל: galitgr@gmail.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה