התמקדות ככלי להקשבה עצמית
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

התמקדות ככלי להקשבה עצמית 

מאת   12/09/2011 |  נצפה 2652 פעמים

התמקדות (Focusing) היא שיטה שהובנתה על ידי יוג'ין גנדלין, ובה האדם עושה מספר פעולות של הקשבה לתחושה המורגשת בגופו. גנדלין הוא פסיכולוג ופילוסוף אמריקאי שניסה לבחון מדוע טיפולים נפשיים מצליחים עבור אנשים מסויימים אך לא עבור אחרים. במטרה לבחון זאת הוא הקליט שעות טיפוליות. ההשערה הראשונית שלו היא שזהות המטפל וגישתו הטיפולית הם הגורמים העיקריים שמשפיעים על יעילות הטיפול. עם זאת, ניתוח קלטות השמע של השעות הטיפוליות חשף כי אופן השיח של המטופל בעת הטיפול הוא הנבא הטוב ביותר להשגת המטרות הטיפוליות והצלחת הטיפול.

גנדלין נוכח לדעת כי יש סוג מסויים של מטופלים שמדברים יותר לאט, הם מתארים את התחושה שלהם, ואז מדייקים אותה: "אני מרגיש כאילו יש לי חור בבטן...לא...המילה חור לא מתאימה..זהו כאילו יש פה בבטן כדור כזה שמסתובב". ככל שגנלדין חקר הוא הבין שיש תהליך (אותו כינה התמקדות) שאנשים מסויימים מפעילים אותו באופן אינטואיטיבי, והוא מסייע לדייק תחושות, לסייע בקבלת החלטות ומוביל לריפוי. גנדלין החליט לנסות להפוך את ההתמקדות לכלי שיטתי על מנת שאנשים שלא נעזרים בה באופן טבעי יוכל ללמודה.

לימוד התמקדות נעשה בשישה צעדים עדינים: פינוי מרחב, זיהוי תחושה מורגשת, מציאת דימוי או מילה המתאימים לתחושה המורגשת (מציאת ידית), הדהוד (דיוק ההתאמה בין תחושה מורגשת למילה או דימוי שעלו ממנה), הפניית שאלות לתחושה המורגשת, קבלת כל מה שעולה והודיה. לפי ג'נדלין ההתמקדות היא כלי שיכול לסייע לנו בהתנהלות היומיומית שלנו, והיא מהווה תזונה רוחנית ונפשית בסיסית. התמקדות ניתנת ליישום עבור כל סוג של בעיה בחיים. ניתן באמצעותה להבין יותר תהליכים, לקבל החלטות בצורה שיותר מחוברת לפנימיות שלנו, ואפילו לטיפול בפסיכופתלוגיות שונות כמו: חרדה, אנורקסיה , דיכאון, הפרעות אכילה , טראומה ועוד.

היי לכולם. אני סטודנטית לתואר שני בפסיכולוגיה ומתעניינת בנושאים של אומנות, פילוסופיה ורפואה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה