מהו משקוף עיוור?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מהו משקוף עיוור? 

מאת   22/08/2011 |  נצפה 4358 פעמים

מונחים מקצועיים רבים ישנם בעולם הבנייה, שחלקם כלל וכלל לא מוכרים למי שאינו עוסק בתחום. לכמה מהם ישנם שמות מוזרים, או כאלו הלקוחים מעולם אסוציאציות אחר לחלוטין – למשל, הליקופטר, שהוא בכלל מכונה מיוחדת להחלקה של משטחי בטון המיועדים לריצוף. אחד המונחים משוני השם הללו הוא ללא ספק "משקוף עיוור". השם אולי נשמע מבלבל, סתום או מוזר, אבל סביר להניח שנתקלתם בתצורת המבנה שהניבה את הצורך שלשמו יוצר המוצר שמאחורי המונח לא אחת, ואולי אף הותקנו בזמנו כמה וכמה משקופים עיוורים בביתכם שלכם.

 

אם כך נעשה מיד סדר ונבהיר אחת ולתמיד מהו בעצם משקוף עיוור ולמה הוא מיועד, כמו גם למה קיבל את השם הבלתי שגרתי שהוא נושא בגאון.

 

משקוף עיוור – עבודות מתכת בפתחי הבית

 

קודם כל נשייך את ההגדרה המדוברת של משקופים עיוורים לעבודות מתכת, שכן מוצר זה לרוב עשוי ממתכת כמו פח, למשל. שנית, הוא שייך לעולם הדלתות והחלונות, שהלא כולנו יודעים שלחלקים אלו של הבית יש משקופים – אלו הם הקורות הצדדיות של המסגרת של הדלת או החלון.

 

יש סוגים רבים של פתחים מעין אלו, וביניהם גם כאלו שאינם נפתחים ונסגרים על הצד, כלומר, פנימה והחוצה, אלא נגללים לתוך הקיר או מוזזים לתוך פתח הקבוע בצדיהם בתוך הקירות. כאן מתעורר הצורך בעבודות מתכת ליצירת משקופים עיוורים כדי ליצור מוצרי הזזה או גלילה לחלונות ולדלתות הבית.

 

משקוף עיוור – העזר החיוני לבניית דלתות וחלונות

 

מה בעצם כל האמור להלן אומר, תשאלו? הרי דרוש פתח מדויק בקיר, עם מידות מתאימות כדי שהחלקים יכנסו אליו כשפותחים את החלון/דלת, אבל מבלי שיהיו רחבות מדי. זה לא כל כך קל להקפיד על מידות נכונות וזוויות ישרות ללא דופי בתוך קיר קיים, ולכן משתמשים במעין מסגרת שמוכנסת לתוכו, ואליה יכנסו חלקי הפתח הנפתחים. וזהו בדיוק משקוף עיוור. הוא משמש כמנחה למי שבונה את המוצר המוגמר לפתח זה במהלך הבנייה של הקיר עצמו. משקופים עיוורים, אגב, לא חייבים להיות עבור הזזת המסגרת לצד – יש גם חלונות גלילה, שבהם המשקוף העיוור ממוקם מהצד העליון, כי הגלילה נכנסת לתוכו.

 

בעצם, מוצר זה מותקן עוד לפני שמתקינים את המשקופים האמיתיים, הנראים על פני השטח, של החלון או הדלת המוגמרים. את המשקופים העיוורים, לעומת זאת, אנחנו לא רואים בעיניים כי הם מסתתרים בתוך הקירות – ומכאן בעצם השם שלהם. כמו גם העובדה שהם מאפשרים למי שמרכיב את החלון להנחות את החלקים פנימה בצורה עיוורת, מאחר והם יוצרים את הנתיב הנדרש על פי מידה לכניסת החלקים אל תוכו של הקיר.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה