תופעת האקנה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

תופעת האקנה 

מאת   10/08/2011 |  נצפה 1406 פעמים

אקנה היא תופעה המטרידה רבים. זוהי תופעה העלולה להפוך פעמים רבות למטרד על בסיס יומיומי וקבוע. פעמים רבות כאשר חלק מהפצעים כבר מטשטשים ואף נעלמים, אחרים פורצים ומופיעים מחדש. זהו מצב מתיש ומתסכל החוזר על עצמו פעמים רבות. על כן אופני הטיפול באקנה הינם רבים וההתייחסות אליה הינה רבה.

ההתייחסות לאקנה בגיל ההתבגרות היא כי קיימים שינויים הורמונאליים רבים בגיל זה ועל כן היא מתפרצת. גם נשים בתקופות שונות כדוגמת תקופת ההיריון, בזמן המחזור החודשי, בעת נטילת גלולות למניעת הריון או הפסקתן חוות שינויים הורמונאליים רבים ועל כן גם הן עשויות לחוות מתופעה זו במינונים שונים. השינויים ההורמונאליים הללו משפיעים גם על תופעות רבות ומטרידות אחרות כגון נושא ההשמנה ועל כן רבות מוטרדות מכך בחיי היום יום, שיעור יתר ולכן רבות (וגם רבים) הולכות לטיפול הסרת שיער באינפרא או בלייזר, טיפולי פנים ועוד.

ניתן לראות כי טיפול באקנה יכול להימשך תקופות שונות – בין חודשים ועד שנים על מנת להירפא מהתופעה. אין ספק כי לכך גם תלווה התמודדות פסיכולוגית לא פשוטה גם בגיל מבוגר (ועל כן לעיתים המלצותינו מעבר לכל האפשרויות הרבות היא לקחת יום פינוק זוגי ולנפוש קצת. רגיעה נשית תמיד יכולה לסייע).

רופאים שונים מציינים כי ישנים טיפולים יסודיים היכולים לסייע בהתמודדות עם טיפול בפיגמנטציה וטיפול באקנה וכי ממליצים לפנות לרופאי עור שונים. ישנם טיפולים שונים. חלקם פשוטים לתחזוק וחלקם מורכבים יותר. הפשוטים מדברים על ניקיון העור וטיפול על ידי משחות ובמקרים קשים מומלץ ליטול תרופות הדורשות מרשם רופא, כאשר לעיתים מעבר לטיפול בפצעים הקיימים ישנה גם פעולת מניעה של התפרצות פצעים חדשים.

האקנה יכול להופיע באזורים שונים בגוף כגון – הגב, הכתפיים, החזה, העורף ועור הפנים. הסיבה לכך הינה כי אלו אזורים בהם יחסית ישנן יותר בלוטות שומן. הפצעים הללו מגיעים בצורות שונות בגוף: כחטטים, כקומדונים, כתפיחות מוגלתיות, כגושים וכציסטות.

קיימים שלושה מאפיינים המסייעים בהתפתחות פצעי אקנה: חיידקים, נשירת תאי עור מתים הגורמת לגירוי זקיקי השיער בעור וייצור יתר של חלב. נהוג לחשוב כי למזון השפעה רבה על תופעת האקנה. מחקרים גילו ההפך. ההשפעה של הרגלי האכילה שלנו הינה מועטה. בנוסף, אין התופעה מתפתחת בעקבות לכלוך ולכן ניקוי יתר של העור עלול להזיק יותר מלסייע.

קיימים גורמים נוספים המסייעים להתפתחותה של תופעת האקנה. בין היתר – גנטיקה הינה אחד הגורמים הבולטים בנושא. גורמים אחרים מדברים על סיכון של חשיפת העור לחומרים בעלי מרקם שמנוני או מוצרי קוסמטיקה מסוימים, הפעלת לחץ או חיכוך באמצעות בגד הדוק, תיק, קסדות, סוגי טלפון שונים ועוד.

חשוב מאוד להיבדק אצל רופא מומחה, לנסות להבין את היווצרות התופעה וגורמיה ובצורה כזו להתמודד בדרך הטובה ביותר. כמו כן, במידה וישנן הפרעות פסיכולוגיות המתגלות בתהליך יש להתייחס גם אליהן.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה