מיהו הילד הממזג, מדוע הוא ילד חלש ותלותי ומה עליו לעשות כדי לצמוח בכוחות עצמו?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מיהו הילד הממזג, מדוע הוא ילד חלש ותלותי ומה עליו לעשות כדי לצמוח בכוחות עצמו? 

מאת   30/06/2011 |  נצפה 2183 פעמים

מיהו הילד הממזג, מדוע הוא ילד חלש ותלותי ומה עליו לעשות כדי לצמוח בכוחות עצמו? / מאת יואב ברנזון

 

 

מיזוג של אבא ואמא

 

ילד "ממזג" הוא ילד שהוא מיזוג קלאסי של אבא ואמא. למעשה, כל הילדים הם מיזוג כלשהו של אבא ואמא אבל הילד הממזג הוא ילד מיוחד משום שבאופן תת-הכרתי הוא בוחר להתמזג עם הוריו ולהפוך לחלק בלתי נפרד מהם.

 

לא רק שהילד הממזג מנסה לשלב ו"לחבר" בין הוריו, הוא גם מחובר אל שניהם וניזון מהם - במקום להזין את עצמו דרך עצמו ודרך כוחותיו העצמאיים והאוטונומיים. 

 

 

 

חי דרך ההורים ולא דרך עצמו

 

הבעיה המרכזית של הילד הממזג הוא שאין לו חיים משלו אלא כל חייו מתנהלים דרך הוריו: הוא חי מהם, ניזון מהם, תלוי בהם כלכלית ונפשית ומתמסר אליהם במקום להתמקד בבניית חייו.

 

התוצאה של נטייה זו היא אומללה - לילד הממזג אין חיים משל עצמו ואין לו אישיות עצמאית ואוטונומית. הוא אינו יודע מי הוא ומה הוא. הוא אינו עצמאי כלכלית. הוא תמיד בוחר בדרכים שגורמות לו להיות תלוי בהוריו. הוא עסוק בהורים ובחייהם יותר מאשר בחיים שלו, וכאשר ההורים רבים או מסוכסכים הוא מנסה לפשר ולגשר ביניהם, במקום לפתור את בעיותיו שלו.

 

 

 

מנסה לפשר בין ההורים כחלק ממנגנון ההישרדות שלו

 

לילד הממזג יש אינטרס שהוריו יהיו מאושרים ומרוצים - כי הוא נזקק להם. אם הם ייחלשו - הוא יחלש. אם הם רבים בינם לבין עצמם - הוא מסוכסך עם עצמו. אם הם נאבקים - הוא בקונפליקט.

 

כל דבר שקורה להורים שלו משליך ישירות עליו, משום שבמקום בסיס עצמאי משלו כל הבסיס שלו בנוי על הוריו. לכן, הילד הממזג הוא ילד שמרוב שהוא סימביוטי וממוזג עם הוריו - אין לו את החופש והעצמאות לחיות את חייו.

   

 

 

הילד הממזג חייב לבנות לו עולם משלו - במנותק מההורים

 

הילד הממזג הוא ילד שצריך ללמוד על עצמאות אישית מלאה. עליו ללמוד להתנתק מהוריו כדי להפוך לעצמאי. עליו לגלות את כוחותיו כדי שלא יהיה תלוי כל חייו בהוריו. עליו להציב לעצמו גבולות כדי שלא יתפתה להתערב בחיי ההורים. עליו להתאפק כדי שלא להישאב לחיים שאינם שלו ולבעיות שאינן קשורות אליו.

 

הילד הממזג הוא ילד מזדהה מדי, רגשי מאוד, אמפטי וקרוב מדי. הוא אינו יודע להתבונן על עצמו בנפרד מאחרים - אלא תמיד מתבונן על עצמו דרך אחרים. הוא מזדהה עם החלשים במקום לחשוב מה יהפוך אותו לחזק. הוא חושב על האינטרסים של ההורים ולא על האינטרסים שלו עצמו. הוא תמיד רואה את עצמו כחלק ממשהו ולא כיחידה עצמאית ונפרדת.

 

 

וטיפ לסיום: ילד ממזג שאינו מפתח את העצמאות שלו עלול להפוך ברבות השנים לילד שחי בצמידות להוריו, שכל חייו משולבים בחייהם, שאין לו טיפה של עצמאות ושאין לו אפילו את היכולת והכלים לקום וללכת בדרך עצמאית.

 

יואב ברנזון הוא עורך דין לשעבר ובעל תואר בפסיכולוגיה.   הוא מתמחה בטיפול אישי, יעוץ זוגי והכוונה מקצועית בקריירה.   יואב ברנזון פיתח שיטות טיפול רבות וייחודיות והוא בעל ניסיון עצום ומגוון בטיפול פרטני.   הוא מוביל אנשים להצלחה בתחום האישי, הזוגי והתעסוקתי ב-25 השנים האחרונות ונחשב לאחד המומחים המובילים בישראל.   הוא מקבל לקוחות ישראליים מכל יבשות העולם.   יואב ברנזון כתב עד היום 12 ספרים בתחום האהבה העצמית והפיתוח העצמי - חלקם רבי מכר בארץ ובעולם.   כמו כן, הוא פרסם למעלה מ-2,112 מאמרים בתחום הצמיחה האישית והזוגית.   למידע מורחב על יואב ברנזון ועל עבודתו הענפה לחצו כאן.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה