מבדק ממוחשב לאבחון קשב וריכוז
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מבדק ממוחשב לאבחון קשב וריכוז 

מאת   12/05/2011 |  נצפה 3150 פעמים

 

אתם הורים המעוניינים לערוך לילדכם אבחון קשב וריכוז לילדים?

אתם סטודנטים המעוניינים לבצע אבחון קשב וריכוז למבוגרים?

בוודאי חשבתם על ביצוע מבדק ממוחשב, המתבצע לפני ואחרי תרופה (ריטלין, קונצרטה ודומיה). 

נעשה קצת סדר בנושא.

המבדק הממוחשב, שמטרתו לבחון תפקודי קשב ואת יעילות הטיפול התרופתי, הינו חלק בלתי נפרד מתהליך אבחון קשב, שעורך איש המקצוע. המבדק הממוחשב משמש כלי עזר חשוב לאיש המקצוע, אולם אינו בא להחליף את תהליך האבחון המלא, הכולל: בדיקה גופנית, שאלונים לנבדק ולסביבתו (הורים, מורים וכו'), שיחות אישיות וכן מבדק ממוחשב.

מכיוון שהשאלונים והשיחות האישיות הינם כלים סובייקטיביים (אשר מילויים הינו תלוי תרבות, תפיסה וכו'), ישנה חשיבות רבה לביצוע מבדק ממוחשב, אשר הינו כלי אובייקטיבי, הבודק את הנבדק ב"תנאי מעבדה".

כיום ישנם מספר מבדקים ממוחשבים מובילים בשוק:

·         מבחן Conners, הקיים משנות ה-70, מציג על המסך אותיות משתנות באנגלית. יש ללחוץ על הכפתור עם הופעת אות מסוימת, שהוגדרה מראש. מבחן ה-conners בוחן שלושה מרכיבים עיקריים: חוסר קשב, אימפולסיביות והתמדה .

 

·         מבחן T.O.V.A, הקיים משנות ה-80, מציג על המסך ריבוע, המופיע פעם בראש המסך ופעם בתחתית. יש ללחוץ על הכפתור בכל פעם שמופיע הריבוע במיקום שהוגדר מראש. מבחן ה-T.O.V.A  בוחן תפקוד מתמשך.

 

 

·         BRC הינה בדיקה חדשנית, במהלכה מבצע הנבדק מטלות שונות על גבי מסך מגע. ה-BRC בודק תפקודי קשב (קשב מתמשך, פיצול קשב, קשב סלקטיבי ואימפולסיביות), תפקודים ניהוליים (תכנון וארגון, יכולת למידה מטעויות, גמישות חשיבתית), תפקודי זיכרון מילולי וחזותי, שטף מילולי, הבנה חברתית ומצב רגשי.

 

·         מבדק ה-MOXO הינו מבדק חדשני, המציג דמויות/קלפים (דמויות- במבדק לילדים, קלפים- במבדק למבוגרים). יש ללחוץ על מקש הרווח בכל פעם שמופיעה דמות המטרה. המבדק בודק את ארבעת מרכיבי הקשב: קשב, תזמון, היפראקטיביות ואימפולסיביות, תוך שימוש במסיחים חזותיים ושמיעתיים, המדמים את הסביבה הטבעית של הנבדק.

 

 

הכותבת היא נטע מסילתי, מחברת פתרונות נוירו-טכנולוגיים, מפתחי המבדק החדשני MOXO לאבחון הפרעות קשב וריכוז.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה