מתח גבוה - סכנה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מתח גבוה - סכנה 

מאת   26/04/2011 |  נצפה 3674 פעמים

קשה מאוד לדמיין את החיים המודרניים בלי חשמל. רובנו לא נדע מה לעשות עם עצמנו בלי טלוויזיה, בלי מחשב, בלי מערכת סטריאו ובלי תאורה שתאפשר לנו להיות ערים עד השעות הקטנות של הלילה. אולם לצד היתרונות הרבים שהמצאת החשמל הביאה עימה, היא טומנת בחובה גם לא מעט סיכונים.

כדי שהחשמל יגיע לכל נקודה בבית שלנו, עליו לזרום מתחנות הכוח, דרך קווי מתח גבוה ועמודי חשמל, ועד לביתנו. אלא שהשהות הקבועה והממושכת לצד קווי מתח גבוה מעמידה אותנו בסיכון בריאותי, ובמיוחד ילדים קטנים, קשישים וחולים.

יש חשמל באוויר

קווי מתח גבוה יכולים להוות סיכון בטיחותי משמעותי מכמה בחינות: בשעות סופה וסערה הם יכולים לקרוס על מבנים או על המדרכות והכבישים ולגרום להתחשמלותם של עוברי אורח תמימים. גם התקנתם של קווי המתח ותחזוקתם השוטפת דורשת עבודה בגובה, המתבצעת בדרך כלל על מנופים ואפילו באמצעות מסוקים של חברת החשמל. עבודות שכאלו מעמידות בסיכון את טכנאי חברת החשמל.

אולם הסיכון הגדול ביותר הטמון בקווי מתח גבוה דווקא אינו כה מיידי. לשהות מתמשכת לצד קווי מתח גבוה יש השפעה שלילית מצטברת על בריאותנו, שכן הם פולטים כמויות עצומות של קרינה אלקטרומגנטית. חשיפה ממושכת לקרינה שכזו, מעלה, על פי הערכות המשרד להגנת הסביבה, את הסיכון לחלות במחלות סרטן שונות, ובמיוחד בסרטן הדם. סיכון זה קיים במיוחד לאנשים שמתגוררים בקרבת קווי מתח גבוה, או שעובדים בקרבתם. וגם כאן, אוכלוסיית הסיכון העיקרית היא ילדים.

מהנדס חשמל – חשמל זורם בכפות ידיו

בדיוק בשל כל הסיכונים הטמונים בשהות ממושכת לצד קווי מתח גבוה עלינו להיעזר בשירותיו של מהנדס חשמל. מהנדס חשמל הוא איש מקצוע המתמחה בתכנון מעגלים חשמליים והתאמתם לשימוש ספציפי, וכן במתן פתרונות לבעיות במערכת החשמל. בין מגוון השירותים שמציע כל מהנדס חשמל ניתן למצוא גם בדיקת מתח גבוה.

באמצעות מכשור מתקדם, הכולל סורקים משוכללים, מהנדס החשמל מאתר את רמות הקרינה האלקטרומגנטית במבנה מסוים הסמוך לקווי מתח גבוה. בבדיקה זו יקבע מהנדס החשמל האם רמות הקרינה הנמדדות במקום הינם בגדר הנורמה, או שמא ישנה חריגה המעמידה את יושבי המקום בסיכון.

בדיקת מתח גבוה היא צעד חשוב לפני רכישת / השכרת דירה, לפני מעבר למקום עבודה וכו', שכן אף אחד מאיתנו לא היה רוצה לגלות שהדירה שעליה שילם במיטב כספו מעמידה אותו ואת בני משפחתו בסיכון לחלות במחלות חמורות. אף אחד גם לא היה רוצה לגלות שמקום העבודה בו בחר להרוויח את לחמו דווקא פוגע בבריאותו. לעיתים אחרות, עמודי מתח גבוה יוצבו בסמוך לנו לאחר שכבר קנינו את הבית, ואז כדאי לנו לשקול את מכירתו.

לכן, סביר להניח שכל אחד מאיתנו יזדקק לשירותי בדיקת מתח גבוה על ידי מהנדס חשמל לפחות פעם אחת בחיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה