ההיסטוריה המקוצרת של המחשבים הניידים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

ההיסטוריה המקוצרת של המחשבים הניידים 

מאת   23/04/2011 |  נצפה 2040 פעמים

נכון להיום רוב משתמשי המחשב האישי עושים זאת באמצעות מחשב נייד, אומנם ברוב מקומות העבודה וביחוד הגדולים שבינם עדיין משתמשים במחשבים נייחים. לעומת זאת כשמדובר במחשבים לשימוש אישי רוב האנשים רוכשים כיום מחשבים ניידים. פעם מחשבים אלו נחשבו יקרים במיוחד. כיום לעומת זאת המגוון עצום וכמו כן טווח המחירים. ניתן היום להשיג מחשבים ניידים קטנים מסוג נטבוק גם בכמה מאות שקלים.

ההיסטוריה המוקדמת של מחשבי הפיסי

מחשבי הפיסי כמו שאתם מכירים אותם החלו לחדור לחיים שלכם בסוף של שנות השבעים של המאה העשרים. החברות הראשונות שהחלו לייצר מחשבים אישיים ביתיים היו הסטרט אפ הקטן אפל ומצד שני הענק איביאם. מערכות ההפעלה הראשונות היו פרימטיביות למדי מאוד ורחוקות מלהיות ידידותיות. המסכים היו מסכי שפורפרת כבדים ומאוד לא איכותיים. מקסימום צג שחור עם ספרות ירוקות. מעט שנים לאחר ההתחלה הגיע לעולם גם מחשב נייד שתפקידו לתת פתרונות מחשוב במקומות בהם אין חיבור חשמל קבוע

המחשבים הניידים הראשונים היו כבדים במיוחד, אנחנו מתכוונים לבין שבעה לארבע עשרה קילוגרמים שלמים.  למרות זאת המבנה שלהם אפשר התניידות. הסיבה העיקרית למשקל הגבוה היתה הסוללה. עולם הסוללות היה אחד הכי בעייתים ועד היום הוא עקב אכילס של חלק גדול מהמחשבים הניידים הנמכרים בשוק.

המחשבים הניידים במשך הרבה מאוד שנים היו יקרים עשרות מונים מהמחשבים הנייחים ונועדו לצרכים אקזוטים כדוגמת צרכים צבאיים או צרכים אזרחים הנדסים. הם נועדו לגורמים שהיו זקוקים לפתרון מחשובי בלי לתת את הדעת בכלל לתקציב הגבוה הדרוש לרכישה של מחשב. הניידים הראשונים הגיעו במארז מיוחד שהיה נראה כמו מזוודת טיולים.

בשנת אלף תשע מאות תשעים ושניים נרשמה פריצת דרך גדולה בעולם המחשבים הניידים כאשר חברות אפל וIBM הציעו מחשבים ניידים חדשים ששוקלים פחות מארבעה קילוגרם. אפל הציגה את ראשון המחשבים למשפחה מפוארת. הוא קרוי פאואר בוק. במקביל אליה הציגה IBM את ראשון המחשבים מסדרת thing pad שני המחשבים כללו צג דק צבעוני ואיכותי מסוג LCD וסוללה שאפשרה זמן עבודה סביר ל כמה שעות. במחשבי האפל הותקנה מערכת ההפעלה היעודית של אפל לאופרד ובמחשבי IBM הושמה מערכת ההפעלה חלונות מתוצרת חברת הענק מרדמונד – מיקרוסופט.

מאמצע שנות התשעים של המאה העשרים צומח תחום המחשבים הניידים בעקביות. במהלך שנים ארוכות נשמר כלל אצבע ידוע שאומר מחשב נייד עולה כפול ממחשב נייח באותה איכות. מכיוון שכך מחשבים ניידים תמיד נחשבו יותר וגם היו יותר נדירים ממחשבים נייחים. עם זאת מחירי המחשבים בכללותם ירדו כל השנים. באמצע שנות האלפיים נכנסו הצגים הדקים לשימוש מסיבי גם במחשבים הנייחים מה שהוריד את מחירם גם של המחשבים הניידים שנמכרים בשוק.

יחד עם עליית שוק המחשבים הניידים, נוצרו נישות חדשות והגדילו את שוק המחשבים הניידים. נולדו מוצרים חדשים כדוגמת נטבוקים וטאבלטים. שנת אלפיים ושמונה היתה השנה הראשונה בה נמכרו יותר מחשבים ניידים ממחשבים נייחים. נכון להיום סביר להניח שאם אתם ניגשים לרכוש מחשב אישי רוב הסיכויים שתרכשו לעצמכם מחשב נייד ולא מחשב נייח. ויש אפילו סבירות גבוהה שיהיה לכם יותר ממחשב נייד אחד. הכל בהתאם לצרכים האישיים שלכם ולעומק הכיס והתקציב אותו אתם מוכנים להקציב לטובת מטרה זאת.

מומחה לגאדג'טים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה