סוכן המכס ככתובת לקבלת כתב תביעה נגד יבואן? פסיקה נוספת בעניין
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

סוכן המכס ככתובת לקבלת כתב תביעה נגד יבואן? פסיקה נוספת בעניין 

מאת   11/04/2011 |  נצפה 1849 פעמים

עו"ד עומר וגנר, עו"ד גיל נדל

בסוף חודש אוקטובר ניתן פסק-דין ובו נקבע כי בנסיבות מסוימות, ניתן למסור תביעה שהגישו חברות זרות נגד יבואן פלסטיני לסוכן המכס של היבואן, בהיעדר אפשרות מעשית למסור את כתב התביעה בשטחי הרשות.

פסק-הדין ניתן ביחס לתביעה שתי חברות זרות נגד יבואן מחברון, בטענה של הפרת זכויות קניין רוחני בסחורה שיובאה, ונתפסה על ידי המכס. בסופו של דבר, ניתן פסק-דין נגד היבואן הפלסטיני תוך מתן הוראה על השמדת הסחורה.

(השופט בנימין ארנון, ת.א. (מרכז) 28840-11-09 Spin Master Ltd ואח' נ' אל שריכא אל יקובייא ואח', פסק-דין מיום 26.10.10)

והנה, לאחרונה, בסוף חודש ינואר, ניתנה החלטה ההולכת בכיוון דומה, במסגרתה דחה בית המשפט טענה של סוכן מכס כי הוא אינו מורשה לקבל כתב תביעה בשם לקוחו היבואן.

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

חברת Mirage הגישה תביעה נגד חברת פלסטינית, וניסתה למסור לה את כתב התביעה באמצעות סוכן המכס שלה שטיפל במשלוח. סוכן המכס סירב לקבל את כתב התביעה וכתב לבית המשפט כי אינו מורשה לקבלו, משום שהקשר בינו ובין הלקוח נותק כשבועיים לאחר שמסר את הטובין לידי הלקוח ובטרם קיבל הלקוח הודעה על עיכוב שחרורם המכס.

חברת Mirage מנגד, טענה כי סוכן המכס הוא מורשה לקבל את כתב התביעה בשם היבואן.

החלטת בית המשפט:

בית המשפט קיבל את עמדת חברת Mirage וקבע כי כל עוד פעל סוכן המכס בשם היבואן לצורך טיפול בטובין, הוא מהווה מורשה של היבואן לקבלת כתבי תביעה ביחס לאותם טובין.

כמו כן, נקבע כי סוכן מכס לא יכול לטעון באופן סתמי כי אינו מורשה לקבל את כתב התביעה, אלא שעליו מוטל הנטל להוכיח שאינו מורשה.

בית המשפט הוסיף וציין כי אין פסק-דין של בית המשפט העליון בנושא מסירת כתב תביעה לסוכן מכס, וקיימת פסיקה לשני הכיוונים.

בסופו של דבר, נדחתה התנגדות סוכן המכס ונקבע כי זה היה מורשה לקבלת כתב התביעה בשם היבואן.

ת.א. (מחוזי ת"א) 2027-08  Mirage Studios Inc.נ' שאריכת אבו עסב ליללב ואח', החלטה מיום 27.1.11, השופטת א. נחליאלי-חיאט. שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בהחלטה).

עו"ד גיל נדל עוסק בתחום דיני יבוא ויצוא, מסי יבוא ומסים עקיפים, חוזים בינלאומיים, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. עו"ד נדל מרצה בפורומים מקצועיים רבים כגון מכון היצוא, לשכת עורכי הדין, ארגוני סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, איגוד שלכות המסחר ועוד. לעו"ד נדל מדור קבוע בעיתון "תעשיות", במגזין PORT 2 PORT, ובפרסומים נוספים. חומר נוסף מאת עו"ד נדל ניתן להוריד באתר האינטרנט, בכתובת http://www.nadel-law.co.il האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
מידע על ספרים מפרי עטו של עו"ד גיל נדל ניתן למצוא באתר האינטרנט: http://www.tradelibrary.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה