איידס חתולים - הדומה והשונה מאיידס בבני אדם
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

איידס חתולים - הדומה והשונה מאיידס בבני אדם 

מאת   10/04/2011 |  נצפה 2368 פעמים

 

וירוס הכשל החיסוני בחתולים (Feline Immuno-deficiency Virus או בקיצור FIV) הוא וירוס הגורם לפגיעה מתמשכת ומתגברת במערכת החיסון של החתול. הווירוס דומה בצורתו לווירוס הכשל החיסוני באדם אך מאחר וישנם הבדלים מבניים בין שני הווירוסים, FIV אינו מדביק בני אדם.

הדיווח הראשון על הימצאות וירוס זה היה ב-1987 אולם נהוג לחשוב כי הווירוס קיים שנים רבות מכך. ידוע כיום כי ישנם יותר מ20 מינים של חתולים בטבע הנושאים וירוס זה.

צורת ההדבקה שונה מצורת ההעברה של הווירוס בבני אדם - העברה מינית אפשרית בחתולים אך נראה כי דרך זו אינה שכיחה. צורת ההדבקה הנפוצה ביותר היא דרך נשיכה מאחר ווירוס הכשל החיסוני נמצא בכמויות רבות ברוק. כתוצאה מכך, קבוצת החתולים הנמצאית בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר הם חתולים זכרים לא מסורסים להם יש גישה אל חתולים אחרים מחוץ לבית. כיום יש השערות בלבד לגבי שכיחות הימצאות וירוס זה בחתולי הבית. זאת משום שבדיקת הימצאות הווירוס בחתול מבוססת על רצון הבעלים לבדיקה ולכן רק מיעוט החתולים נבדקים. במחקר בארה"ב בו נבדקו למעלה מ18,000 חתולים נמצא כי 2.5% היו חיוביים ונשאו את הווירוס.

לאחר הדבקה, החתול נכנס לשלב ממושך (לעיתים מספר שנים) בו הווירוס מחליש את מערכת החיסון ומתרבה בתאי הדם הלבנים ובאיברים פנימיים. פגיעה מתמשכת זו מאפשרת לגורמי מחלה שונים להתפתח בקלות יחסית וניתן לראות מחלות שונות באיברים שונים. החלשת המערכת החיסונית מאפשרת גם התפתחות של סוגי סרטן שונים. מהירות התפתחות המחלה תלויה בגיל החתול, בבריאותו בזמן ההדבקה, בכמות הווירוסים שחדרו למחזור הדם ובאם ישנה הדבקה בגורמי מחלה נוספים. הסימנים שהבעלים יכולים לראות אינם ספציפיים וניתן לשייך אותם למחלות רבות נוספות. הסימנים כוללים אבדן משקל, חום, דלקות חניכיים כרוניות, התייבשות, דלקת במערכת הנשימה העליונה ובעיניים ומורסות במקומות שונים. דלקות החניכיים הם סימן נפוץ במיוחד הנובע מחוסר איזון במערכת החיסון לאחר הימצאות הווירוס במחזור הדם. מצב זה דורש לעיתים עקירה כוללת של השיניים.

כיום לא קיימת תרופה המאפשרת ריפוי מוחלט. אולם, ישנן זריקות תקופתיות המאפשרות את עיכוב התפתחות הווירוס והארכת משך חיית המחמד. בנוסף, מומלץ על חיזוק מערכת החיסון, מתן מזון עשיר ומניעת מחלות נוספות.

החיסון בחתולים הוא עניין קונטרוברסלי. מאחר והווירוס מופיע במספר צורות, לא קיים כיום חיסון המאפשר הגנה מלאה מכל הצורות הקיימות. אולם, חיסון זה עדיין מקובל לחתולים בעלי סיכון גבוה. לפני מתן החיסון, יש לבצע בדיקת דם על מנת לקבוע כי החתול נקי מהמחלה. דרך המניעה הטובה ביותר היא מניעת גישה לחתולים שלא נבדקו למחלה.

אתם מוזמנים להתיעץ עם

מרפאה וטרינרית נחלת יצחק - ד"ר נדב מרחבי חפץ חיים 26, נחלת יצחק, תל אביב 03-6094460 חירום 050-7955525 www.vettlv.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה