הקשר בין אימון פונקציונאלי לפעילות גופנית בזמן הריון
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

הקשר בין אימון פונקציונאלי לפעילות גופנית בזמן הריון  

מאת   05/04/2011 |  נצפה 1662 פעמים

 

במידה וההריון תקין, פעילות גופנית היא בעלת יתרונות רבים, לצד התרומה לאסתטיקה ושיפור ההרגשה הפיזית והנפשית של האשה - פעילות גופנית משמשת לעזרה לתמיכה בגוף, לתחזקו הנכון ולהכנת האשה לקראת הלידה - בנשיאת העומס, מניעת כאבים שונים (כאבי גב תחתון הנפוצים כל כך בזמן הריון, למשל), חיזוק כח השרירים, תרגול לתנועה בלידה, הקניית מודעות גופנית טובה יותר, הקניית שליטה טובה יותר על הנשימה ועל יכולת ההרפיה ובהכנה גופנית לתקופה שלאחר הלידה.

 

אימון פונקציונאלי,הנו אימון שמשפר את התפקוד היומיומי של המתאמן , ותורם למניעת פציעות - זאת על ידי שיפור ושכלול יכולת התנועה של הגוף שישרת את פעולות המתאמן ביום יום. נשים הרות זקוקות להתאים את האימון ביחס ליכולתם התנועתית והחוזק השרירי.

נשים הרות שעוסקות בפעילות גופנית צריכות להתאים את הצריכה הקלורית בהתאם לרמת הפעילות. ההיריון כשלעצמו מחייב תוספת של 300 קלוריות לתזונה היומית. פעילות גופנית מגבירה את ההוצאה הקלורית ולכן על האישה ההרה לפצות על כך באמצעות תוספת קלורית יומית שתמלא את החסר שנוצר כתוצאה מהפעילות. בנוסף, חשוב מומלץ לשתות כמות רבה של נוזלים לפני הפעילות, במהלכה ולאחריה. השתייה חשובה מאוד בשמירה על מאזן נוזלים תקין ובמניעת שוק (ירידה בנפח הנוזלים בגוף) וירידה בתפוקת הלב.

המלצות:

1.פעילות אירובית- להמשיך כרגיל בטרימסטר הראשון. עם התקדמות ההיריון יש להפחית עצימות האימון. הנוחות היא זו שתכתיב את קצב הפעילות. עד כה לא הוכח כי קיימת סכנה לעובר בעקבות אימונים עצימים, אולם מוטב להימנע מכך ולהישאר בטווח האירובי עד 75% מדופק מרבי על פי נוסחת קרוונן, המתחשבת בדופק המנוחה.

2. לאחר הטרימסטר הראשון יש להימנע מפעילות גופנית המבוצעת בעמידה וללא תנועה לאורך זמן רב (פילטיס למשל ). תנוחות אלה גורמות להצטברות דם רב במערכת הוורידית ועלולות לגרום לירידה בתפוקת הלב ולצניחה בערכי לחץ הדם.

3. חיזוק שרירים רצוי, בעיקר שרירי הגב התחתון , בעצימות נמוכה עד בינונית. למעוניינים לחזק את שרירי הבטן רצוי להימנע מתרגלים הגורמים לכפיפה בגו. חשוב לאורך כל שלבי ההריון לשים דגש על חיזוק ריצפת האגן.

4. הגדלת טווחי התנועה במפרקים, ע"י הארכת סיבי השרירי העוטפים את המפרק.

5. למתרגלים יוגה , רצוי להימנע מתנוחות הפוכות.

 

 

עידן אלמוג הינו פיזיולוג,המתמקצע באימון כושר פונקציונלי ומורה להאטה ואשטנגה יוגה. עידן אמזלג מתמחה באימון אישי אחד על אחד ובאימון קבוצות קטנות באמצעות שיטת אימון ייחודית. בעלים ומייסד של סטודיו 2AIM לאימונים פונקציונאלים ויוגה במוריה 16, חיפה. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה