התעללות בילדים (Child Abuse) גוברת כאשר האבות רחוקים מהבית
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

התעללות בילדים (Child Abuse) גוברת כאשר האבות רחוקים מהבית 

מאת   20/08/2007 |  נצפה 4573 פעמים
בימים האחרונים נחשפנו לסיפור מחריד של התעללות והזנחה של אם בילדיה.
לציבור הישראלי קשה לעכל סיטואציה כזו בה אם מתעללת בילדיה, ובד"כ האם נתפסת כמטפלת האולטימטיבית בילדים, הן בעיני החברה והן בעיני מערכת החוק (במצבי גירושין). מסתבר , כי האפשרות להתעללות בילדים דווקא מצד האימהות- אינה נחשבת מוזרה אם קוראים את ממצאי המחקר הבא.

מחקר חדש גדול מטעם הפנטגון, שבדק את הנושא, פורסם לאחרונה בארה"ב.
המחקר מופיע ב- Journal of the American Medical Association.
הממצאים העיקריים היו כי ילדים בכמה משפחות להורים המשרתים בצבא ?מועדים להתעללות והזנחה מהאמהות שלהם כאשר האבות היו במלחמה בעיראק או אפגניסטן.

עפ"י המחקר, נמצא כי כאשר האבות היו מוצבים במלחמה רחוק מהבית, האמהות התוודו על שנתנו טיפול לא ראוי לילדיהן פי 3 יותר מאשר בזמן שהאבות היו בבית.
במהלך התקופות הללו ,בהן האבות לא שהו בבית, האמהות שהיו בבית לבדן, הזניחו את ילדיהן פי 4 יותר, והתעללו בהם גופנית פי שניים יותר מהרגיל.

החוקרת הראשית של המחקר, דבורה גיבס ,מה-
RTI International in Research Triangle Park, N.C.,, תיארה כמה תסריטים שבהם נתקלה: האמהות נהגו להשאיר את הילדים לבד בדירה, לא לקחו את הילדים לביה"ס בבקרים, ולא שמרו על הבית בצורה הראויה למגורים.
רשויות בצבא האמריקני, אישרו גם הם כי נחשפו לתופעות דומות בשנתיים האחרונות בבסיסים צבאיים גדולים , במקרים שאמהות הזניחו את ילדיהן.

החוקרים במחקר ניתחו את הנתונים שהתקבלו ממרכזים צבאיים גדולים בין השנים 2001-2004. מאז, שיעור ההצבות של אבות לשירות צבאי רחוק מהבית- רק הלך ועלה, דבר שמעיד כי הממצאים כיום אף חמורים יותר.

נכללו במחקר רק משפחות שנתקבל עבורן לפחות דיווח אחד של טיפול לא ראוי בילד, כך שייתכן כי במציאות התמונה חמורה יותר.
החוקרים מצאו דיווחים על התעללות או הזנחה לפחות ב-3000 ילדים. הטיפול הלא ראוי כלל: הזנחה, נטישה, התעללות גופנית, התעללות רגשית , והתעללות מינית.

לעומת זאת, כאשר הגברים נשאר בבית עם הילדים, ונשותיהם הוצבו במלחמה, האפקט על שיעור ההזנחה או ההתעללות בילדים- היה זניח. החוקרים הסבירו ממצא זה בכך שגברים נוטים יותר להיעזר במשפחה המורחבת , או במקורות אחרים.

ממצאי מחקר זה דומים לממצאים של 2 מחקרים קודמים שמצאו שיעור גבוה יותר של הזנחת ילדים במשפחות להורים המשרתים בצבא, במיוחד בתקופות מלחמה.

כמדינה שבה אבות רבים משרתים בצבא, ובמיוחד לאור העובדה שרוחות מלחמה עדין מנשבות ללא הרף באזורנו, מין הראוי שנהיה מודעים לתופעות המתוארות במחקר זה.

ד"ר מוטי חיימי
מומחה ברפואת ילדים
מומחה במטו-אונקולוגית ילדים,
המרכז לבריאות הילד, ארמון , חיפה.
מומחה ברפואת ילדים,
מומחה בהמטו-אונקולוגיה -ילדים,
פעיל בתנועת הורות-שווה
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה