בריאות הפה בחיות מחמד - כל מה שצריך לדעת
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

בריאות הפה בחיות מחמד - כל מה שצריך לדעת 

מאת   18/03/2011 |  נצפה 1975 פעמים

אם אוכל להסביר במשפט אחד את חשיבות שמירת ההגיינה האורלית של חיית המחמד שלנו, אומר זאת - הפה שלנו זהה לחלוטין לפה של חיות המחמד שלנו. כאן אין הכוונה לצורת הפה והשיניים (מאחר וחיות המחמד הן לרוב ממשפחת הטורפים, השיניים שלהן מיועדות לחיתוך בשר לעומת השיניים של בני האדם שרובן מיועד לטחינה) כי אם לצרכי חלל הפה והשיניים.

במאמר הבא אסביר מדוע חשוב לשמור על בריאות חלל הפה בחיות המחמד, כיצד למנוע בעיות בחלל הפה ומה הסיכונים להזנחת הגיינת הפה.

השיניים הן המרכיב הפגיע בחלל הפה. מחלות שיניים בחיות מחמד נפוצות מאד - יותר מ70% מכלל החתולים והכלבים סובלים ממחלות שיניים מסוימות כבר בגיל שנתיים. זאת לרוב בגלל הגיינה לקויה. מחלות השיניים נגרמות בגלל הצטברות חיידקים על השן. חיידקים אלה יוצרים שכבה נוקשה של אבנית על השן ויוצרים דלקת בחניכיים המקיפות את השן. דלקת זאת גורמת לנסיגת החניכיים והתרופפות אחיזת השן בלסת, דבר העלול להוביל, עם הזמן, לכאבים ונפילת השן. 

הסימנים לדלקת חניכיים ומחלות בחלל הפה הן ריח רע מהפה (הסימן הנפוץ ביותר בו מבחינים רוב הבעלים של חיות המחמד), ריור מוגבר, כאבים בזמן אכילה, נפילת שיניים והצטברות אבנית חומה על השיניים. אולם, מחלות בחלל הפה עלולות להופיע גם ברמה קלה ולכן הן אינן מאובחנות ע"י בעלי חיות המחמד.

הסיכונים בהזנחת הגיינת חלל הפה בחיות המחמד ידועות ומוכחות. הוכח כי בעקבות הזנחה ממושכת, חיידקים מחלל הפה נכנסים לזרם הדם ומתיישבים באיברים פנימיים כגון רקמת הלב והכליות. כמו שציינתי, הזנחה עלולה לגרום גם לכאבים ונפילת שיניים.

מניעת מחלות בחלל הפה יכולה להתבצע במספר דרכים

מומלץ להתייעץ עם הווטרינר בנושא בריאות חלל הפה והאמצעים המתאימים לכם ולחיית המחמד שלכם לשמירה על הגיינת הפה. כמו בכל פרוצדורה הקשורה בהרדמה, מומלץ לבצע בדיקות מקדימות (כגון בדיקת דם) לפני ההרדמה לשם ביצוע ניקוי שיניים.

מרפאה וטרינרית נחלת יצחק - ד"ר נדב מרחבי חפץ חיים 26, נחלת יצחק, תל אביב 03-6094460 חירום 050-7955525

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה