ביטוח והתנאת רישוי
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

ביטוח והתנאת רישוי 

מאת   31/07/2007 |  נצפה 4107 פעמים
פוליסת הביטוח שבעל עסק מקבל לידיו היא בעצם סיכום של חוזה בינו לבין חברת הביטוח .
בדרך כלל ההליך של התקשרות בין הצדדים ( הלקוח , סוכן הביטוח וחברת הביטוח ) מתחיל כחודש חודשיים לפני תחילת תקופת הביטוח . במהלך תקופה זו הלקוח שואל שאלות , חברת הביטוח שואלת שאלות.הצדדים מתווכחים על המחיר ועל פי רוב , בסמוך מאוד ליום תחילת תקופת הביטוח מתקבלת ההחלטה אודות עשיית הביטוח.
הלקוח ( המכונה בפוליסת הביטוח " המבוטח " ) מקבל אישור טלפוני או אולי פקס או מייל שהביטוח בתוקף.
כעבור פרק זמן שלעיתים זה יותר מחודשים , מקבל המבוטח את העדות לחוזה הביטוח שלו עם חברת היטוח. הלקוח מקבל שתי "חבילות נייר" : אחת מודפסת מראש בבית דפוס ובה רשום מלל סטנדרטי והיא מכונה " ז'קט " . השנייה דפים שהודפסו על ידי מחשב ( וכמובן מדפסת ) ספציפית למבוטח והיא מכונה " רשימה " או " מפרט " .
בדפי הרשימה נרשמים הפרטים האישיים של המבוטח : שם העסק. כתובת.סוג העסק. סוגי הפעילות והסכומים לביטוח.
בנוסף לפרטים האישיים, רשומים ברשימה המיגונים שצריכים להיות מותקנים ורישיונות שעל בעל העסק להחזיק בתוקף.
וכאן עולים מבוטחים רבים על מוקש שיתפוצץ רק ביום בו יגישו תביעה !!!
ביננו, מי קורא את כל המלל שברשימה - מה רובנו בודקים - כן , נכון , את המחיר !
וכך יוצא לו לדרך חוזה שלכאורה המבוטח מסכים לכל מה שרשום בו , וזאת מבלי לתת את הדעת על אפסות הסיכוי לקבל שיפוי מחברת הביטוח במקרים רבים.
הרישוי הראשון שמבקשת חברת הביטוח זה מרשות הכיבוי . חברת הביטוח אומרת למבוטח : דע לך , אם אין לך אישור ממכבי אש , לא תקבל מאתנו שקל במקרה של שרפה . יותר מזה , חברת הביטוח גם מבקשת שדעדכן אותה במהלך השנה אודות דרישות חדשות של מכבי אש .יתכן ויש לך רישיון , אך מכבי האש פתאום מבקשים שתתקין ספרינקלרים או מקום חנייה לרכב כיבוי והצלה בחצר שלך. אם לא הודעת לחברת הביטוח אודות הדרישה הנוספת ( זכור , עדיין יש לך רישיון בתוקף והדרישה היא לעתיד ) ייתכן מאוד שלאחר שרפה ישארו בידך רק הגחלים ולא שקלים.
הרישוי השני שחברת הביטוח מבקשת הנו רישוי עסקים מטעם הרשות העירונית . ככל שאני יודע, חלק ניכר מהעסקים מתנהלים ללא רישוי מאלף ואחת סיבות שאת חברת הביטוח בדרך כלל לא מענינות. וכפי שכבר אמרנו , המוקש יתפוצץ רק ביום קרות מקרה הביטוח ואתה המבוטח תשאר פצוע בשטח ואף לא שקל אחד יישלח בכדי לרפא אותך .
בנוסף לרישוי שהוזכר לעיל, נדרש לעיתים רישוי ממשרד הבריאות, ממשרד התחבורה וממשרד העבודה, ואם קפחתי משרד כלשהו , אני מתנצל מראש.
אז מה עושים - ומה אומר החוק ?
ראשית, יש לבקש מראש ביטוח ללא התנאת רשויות ויש לדעת שזכותה של חברת הביטוח לסרב לעשות לכם ביטוח.
אבל לא הכל שחור לבן, אפשר לעשות משא ומתן עם חברת הביטוח ומניסיוני אני יכול להעיד שבסופו של דבר מגיעים להסכמות בנוגע לרישוי.
מה לא עושים ?
לא מתעלמים מהדברים.
מה אומר החוק ?
החוק לא ברור במאת האחוזים בנושא זה. על פי החוק בדרך כלל תנאי יהיה תקף רק באם הובא הדבר לידעת המבוטח והמבוטח היה ער לכך. לצערנו בתי המשפט מלאים בתובעים ונתבעים עקב דברים שהם יותר נפוצים כגון אמצעי מיגון שהיו או לא היו וזאת למרות שהיום כולם יודעים שהביטוח מותנה במיגון ( אזעקה , מנעולים וכו' ) . ואם בדברים שגרתיים הדברים לא סגורים וברורים על ידי החוק, על אחת כמה וכמה בעניין זה.

שמעון שחר
כיהן בפקיד ניהול בכירים בחברות ביטוח כולל מנהל אגף אלמנטרי.
מרצה במכללה לביטוח ובמוסדות אחרים במשך עשרים וחמש שנים.
יועץ לביטוח כללי כולל ביטוח דירקטורים .
עד מומחה מטעם בית המשפט.
יועץ למשרדי ממשלה. מוסדות ציבור.בנקים . עיריות . קבלנים .מפעלים .אוניברסיטאות. חברות מסחריות ולגופים פרטיים.
http://www.shahr-shimon.co.il/
shahr350@bezeqint.net
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה