תנו לבכם למס ערך מוסף הן בהסכמים והן בהליכים משפטיים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תנו לבכם למס ערך מוסף הן בהסכמים והן בהליכים משפטיים 

מאת    [ 08/02/2011 ]
מילים במאמר: 361   [ נצפה 2830 פעמים ]

 
 

חזקה שהשתרשה בהלכה הפסוקה היא, כי בהיעדר הוראה אחרת בחוזה, יש לראות את מחיר העסקה כמחיר הכולל את רכיב המע"מ. חזקה זו יושמה לאחרונה על ידי בית המשפט העליון בפרשת אבנר כהן נ' המשביר לצרכן. באותה פרשה, "המשביר הישן" נמכר באמצעות מפרקו ל"משביר החדש", תמורת 24 מיליון ש"ח, שהוזרמו לקופת הנושים. מסמכי עסקת הרכישה "שתקו" ביחס למרכיב המע"מ. המפרק דרש (תחילה מביהמ"ש המחוזי וכנשנדחה, ערער לביהמש"ע) שעל סכום התמורה הנ"ל יתוסף מע"מ. "חזקת המע"מ הכלול" הייתה ידועה למפרק, אולם לטענתו הנסיבות שאפפו את העסקה הספציפית מעידות על כוונה שונה של הצדדים וסותרות את החזקה. כמו כן, לטענתו, מסקנה זו מקדמת את תכלית הגדלת קופת הנושים.

ביהמש"ע, מפי כב' הש' חיות, דחה את הערעור. נפסק, כי "חזקת המע"מ הכלול" שרירה גם (ואולי אף ביתר שאת) בהליכי הקפאה. נפסק, כי נסיבות המקרה והתנהגות הצדדים לאחר כריתת ההסכם במקרה הספציפי, מעידות דווקא שהמשביר הישן התייחס למחיר ככולל מע"מ.

כב' הש' רובינשטיין אף הדגיש את הצורך להקפיד על התייחסות ברורה לנושא המע"מ בכל ההסכמים הכספיים בעסקאות החייבות במס ערך מוסף.

בשולי דבריו הזכיר כב' הש' רובינשטיין גם את נושא צירוף המע"מ לשכ"ט עורכי דין בהליכים משפטיים. עד לתיקונה לאחרונה (בנובמבר 2010), קבעה תקנה 512(ג) לתקנות סדר הדין האזרחי, כי לשכר טרחה שנפסק בהליך שיפוטי, יתוסף אוטומטית סכום השווה למע"מ המשולם עליו, אלא אם הורה בית המשפט אחרת.

תקנה זו לא קבעה חבות במע"מ. היא עסקה בשיפוי שמשלם הצד המפסיד לצד הזוכה במשפט, לכיסוי שכר טרחת עורכי דינו. אם שילם הצד הזוכה לעורך דינו שכר טרחה בצירוף מע"מ, הרי, על פי התקנה בנוסחה אז, גם על מרכיב המע"מ הוא זכאי להשתפות, ויש להוסיפו לסכום שכר הטרחה שפסק בית המשפט. יודגש, כי אין הוראה דומה ביחס לכיסוי הוצאות משפט אלא רק ביחס לשכר טרחת עורכי דין.

כך קבעה התקנה בעבר. נוסחה החדש קובע ההיפך: "פסק בית המשפט או הרשם שכר טרחת עורך דין[...] לא ייפסק ולא ייווסף לסכום שנקבע, כאמור, סכום השווה למס ערך מוסף הנגזר מן הסכום שנקבע". כלומר כיום, נתון נושא המע"מ ליחסי הצדדים ללא מעורבות בית המשפט.

נפטיר בעצתו של כב' הש' רובינשטיין: "העצה יעוצה איפוא לבעלי הסכמים ולמנסחיהם להיות מודעים לעניין זה ולקבוע מראש באופן מוסכם ובהיר, והמהדר בכך תבוא עליו ברכה".

עו"ד ורו"ח איתן אסנפי ממשרד אסנפי-עורכי דין
יבנה 30 תל אביב 65792, טל: 03-6916600 פקס: 03-6915500
www.asnafy.co.il
משרדנו מתמחה בכל תחומי המס (מס הכנסה, מס חברות, מס שבח ומקרקעין, מס ערך מוסף ומיסוי מוניציפלי). משרדנו מעניק שירות ללקוחות וייעוץ משלים לעורכי דין, רואי חשבון ויועצי מס.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב