יום השבת ביהדות
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

יום השבת ביהדות 

מאת    [ 08/02/2011 ]
מילים במאמר: 588   [ נצפה 3622 פעמים ]

 
 

השבת הוא היום השביעי בשבוע. ביום השבת הקדוש ברוך הוא שבת ממלאכת בריאת העולם. העם היהודי הצטווה לזכור יום זה, וכל השומר את יום השבת מעיד על עצמו שהוא מאמין בקב"ה ובתורה.

חשיבות יום השבת
השבת היא מצוות עשה בפני עצמה והיא אחת מהמצוות החשובות ביותר ביהדות. שבת היא כל כך חמורה, שהעונש של יהודי שחילל שבת במזיד וקיבל התראה לפני וראו אותו 2 עדים הוא סקילה ע"י הסנהדרין. במזיד ללא התראה זה כרת. בשוגג צריך להביא  קורבן חטאת.

חזל: "כל השומר את השבת כאילו מקיים את כל התורה כולה. וכל המחלל את השבת כאילו כפר בכל התורה כולה"

"שקולה שבת כנגד כל המצות"

"כל המשמר שבת כהלכתו, אפילו חטא כדור אנוש שעבדו ע"ז מוחלין לו שנאמר: 'אשרי אנוש יעשה זאת ובן אדם יחזיק בה שומר שבת מחללו' אל תקרי 'מחללו' אלא 'מחול לו'

"אמר להם הקב"ה לישראל: ואם חיללתם אותה [את מצוות שבת] מעלה אני עליכם כאילו חיללתם כל המצוות. וכן הוא אומר: 'שמר שבת מחללו ושמר ידו מעשות כל רע' (ישעיהו נו, ב)".
[מדרש שמות רבה כה, יב]

"כבר נתברר לך הטעם בחומרת מצוות השבת ושהיא בסקילה ... והיא שלישית ל[מצוות האמונה ב-]מציאות ה', ושלילת השניות
[רמב"ם, הלכות שבת ל, טו]

"כתיב: 'זכור את יום השבת' (שמות כ, ח), וכנגדו כתיב: 'לא תענה ['ברעך עד שקר'. (שם, כ, יג). לשון עניית עדות]. מגיד הכתוב, שכל מי שמחלל את השבת, מעיד לפני מי שאמר והיה העולם, שלא ברא עולמו בשישה ימים ולא נח בשביעי".
[מדרש מכילתא, פרשת 'יתרו']

 

מצוות, גזירות ותקנות השבת

מצוות היום הם: שביתה ממלאכה, לחם משנה ועוד.
גזירות חכמים: מוקצה, אמירה לנכרי, סייגים למלאכות השבת, הטמנה ועוד.
תקנות חכמים: הדלקת נרות, רחיצת פנים ,ידים ורגלים בערב שבת, קריאת התורה שחרית ומנחה, שלוש סעודות ועוד.
דברים שיש בהם מחלוקת מה המקור שלהם: קידוש, תוספת זמן, עונג שבת, הנאה ממעשה שבת.

מקורות השבת בתנך
השבת מופיע בהמון מקומות בתנך, הנה שתיים מהם:
1. "ויכלו השמים והארץ, וכל צבאם. ויכל אלוהים ביום השביעי מלאכתו אשר עשה, וישבות ביום השביעי מכל מלאכתו אשר עשה. ויברך אלוהים את יום השביעי ויקדש אותו, כי בו שבת מכל מלאכתו, אשר ברא אלוהים לעשות." (בראשית, פרק ב')
2. "זכור את יום השבת לקדשו: ששת ימים תעבד ועשית כל מלאכתך: ויום השביעי שבת לה' אלהיך לא תעשה כל מלאכה אתה ובנך ובתך עבדך ואמתך ובהמתך וגרך אשר בשעריך: כי ששת ימים עשה ה' את השמים ואת הארץ את הים ואת כל אשר בם וינח ביום השביעי על כן ברך ה' את יום השבת ויקדשהו:" (שמות כ)

ל"ט מלאכות שבת
מלאכות השבת הם מלאכות שאסור לעשות אותם מהתורה.
אבות המלאכות הם: זורע, חורש, קוצר, מעמר, דש, זורה, בורר, טוחן, מרקד, לש, אופה, גוזז, מלבן, מנפץ, צובע, טווה, מיסך, עושה שתי בתי נירין, אורג שני חוטין, פוצע שני חוטין, קושר, מתיר, תופר קורע, צד, שוחט, מפשיט, מולח, מעבד ממחק, מחתך, כותב, מוחק, בונה, סותר, מכבה, מבעיר, מכה בפטיש, מוציא מרשות לרשות.

השבת בעולם ובאינטרנט ואתר שומר שבת
השבת בכל איזור בעולם יש לה זמנים שונים. זמני השבת נקבעים על פי זמני השקיעה והזריחה באיזור. השבת בעולם ובאינטרנט אורכת סך הכל כ 50 שעות ביחד עם כל האזורים בעולם. בעל אתר שמעוניין שאתרו יהיה אתר שומר שבת, לפי איזה זמני שבת הוא יסגור את האתר? קיימות היום מערכות שמאפשרות אתר שומר שבת. המערכות הם בעצם פיקוד שבת לאתרים חכמות שבודקות לפי כתובת ה IP מהיכן הגולש ומחשבות את זמני השבת ואת השעון באיזור שלו ולפי זה חוסמות אותו במידך הצורך.
ישנם מערכות לאתר שומר שבת שהם בתשלום וישנם מערכות בחינם. מערכת לוקאלהוסט רימון מאפשרת שירות אתר שומר שבת בחינם! לכניסה לאתר השירות לחץ כאן!

אורן. מנהל משחק דפדפן קרבאונליין, שירות לוקאלהוסט פיקוד שבת לאתרים.


שוקו

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב