תפקידו של דירקטור בחברה ציבורית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תפקידו של דירקטור בחברה ציבורית 

מאת    [ 08/02/2011 ]
מילים במאמר: 508   [ נצפה 3301 פעמים ]

 
 

אין ספק שבשנים האחרונות תפקיד הדירקטורים עולה לסדר היום הציבורי ביתר שאת.  ואף לעיתים בהקשרים שליליים כאשר דירקטורים נתבעים על ידי משקיעים פרטיים. תיפקוד לקוי זה של דירקטורים נובע מין העובדה שנוצרה נורמה בה הדירקטור נבחר על ידי בעלי השליטה בחברה, על מנת שזה יהא עושה דבריהם בישיבות הדירקטוריון.

נורמה זו זאת הגיעה לשיאה כאשר בתאריך 13 במרץ השנה , הרשיע בית המשפט המחוזי בתל אביב שלושה דירקטורים בחברות צבוריות בעבירות פליליות ובגין אי ביצוע חובות הפיקוח שלהם. בית המשפט הרשיע אותם כיוון שלא מילאו את חובתם כדירקטורים .

זו אחת הסיבות מדוע המדינה החליטה לפקח יותר ברצינות על תיפקוד הדירקטורים באמצעות תקנות בחוק החברות.  עניין הפיקוח תופש משנה חשיבות בעיקר בשנים האחרונות בהם שוק ההון גדל למימדים שלא ידענו בעבר, מבחינת היקף הפעילות העסקית שלו – טריליון וחצי שקל. והציבור נחשף לקרנות נאמנות המנהלות כמות שיא של נכסים .

הסיבה לגדילתו של שוק ההון היא בעיקר העובדה שהממשלה כבר לא מנפיקה אג"ח מיועדות ובמקביל היקף ההנפקות של אג"ח קונצרני עולה בהתמדה . הדבר אומר שמיליארדים רבים של שקלים שבעבר הושקעו בניירות ערך סולידיים של הממשלה מופנים כעת לשוק ההון ולחברות ציבוריות הנסחרות בו.

לכן נוצר הצורך של המדינה לפקח על הדירקטור על מנת להגביר את הביטחון של הציבור בחברות הנסחרות.

תפקידו של הדירקטור

תפקידו של הדירקטוריון הוא כפול. מצד אחד הוא מתווה את מדיניות החברה ומצד שני משמש כמפקח על פעילות החברה , ומטבע הדברים הוא נושא באחריות לכל הכשלים המתגלים במהלך פעילות החברה. הדירקטוריון הוא הפנים של החברה, תפקידו הוא לחזק את אמון הציבור בשוק ההון .

מה דירקטור צריך לדעת

בעיקר בתקופה בה השווקים מתפתחים  והעסקים הופכים יותר ויותר מורכבים, וכך גם כל מה שקשור לרגולציה , לכן מאוד חשוב שהדירקטורים הנבחרים לתפקיד יוכשרו במסגרת קורס דירקטורים  לתפקיד ויהיו מסוגלים למלא את האחריות . על פי יושב ראש רשות ניירות ערך משה טרי, על דירקטור להיות בעל שלוש תכונות מרכזיות:  

מיומנות – נסיון בתפקידים קודמים .

מומחיות בנושא עסקי מסויים,

והבנה – במבנים מורכבים

וממשיך על פי הרצאה שנשא זה לא מזמן  בחוק החברות נקבע דרישות של כשירות פורמאלית לתפקיד , ועל פיהן רשויות המס תבדוק את כשירות הדירקטורים על פי חוק , במקביל וביתר חשיבות את ההפנמה של חשיבות התפקיד ואת האחריות המלווה יחד.  

 

על פי חוק תפקידו של הדירקטוריון הוא להתוות  את מדיניות החברה ולפקח על הוועד המנהל , על פי חוק הדירקטור חייב לא להתרשל בתפקידו ומלא אותו כראוי . הדבר היחיד האמור לעמוד לנגד עיניו של הדירקטור הוא טובת החברה וטובת המשקיעים.

סיכונים:

ההנהלה יכולה לנצל את חוסר הידע של הדירקטור בנבכי העסק ולהעביר החלטות שלא ממש לאינטרס ציבור המשקיעים

דירקטורים הממונים לתפקידים על ידי בעלי השליטה בחברה כושלים בתפקידם בשל תלותם בבעלי השליטה בחברה . ובגלל זה חשוב להדגיש שלא משנה מי מינה את הדירקטור לתפקיד חובתו היא רק כלפי  טובת החברה והמשקיעים

דירקטורים היושבים על הגדר, כאלו לא מקשים מידי על החלטות החברה , לא להתעקש על קבלת מידע בנוגע להחלטות מסויימות . על הדירקטור להיות אקטיבי ולא פאסיבי , להתעניין בעיניני החברה ובהחלטות העסקיות שלה

 

קורס דירקטורים באתר המי"ל - המרכז הישראלי לניהול

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב