מיזוגים ורכישות ב-IT
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מיזוגים ורכישות ב-IT 

מאת    [ 23/07/2007 ]
מילים במאמר: 769   [ נצפה 4790 פעמים ]

 
 
תגיות: pCon, מיזוגים, רכישות, IT, מחשוב, מחשבים, עסקים, מנמ"ר

המסר העיקרי הוא - מיזוגים ורכישות משנים באופן מתמיד את פניו של עולם ה-IT. יש בהם לא מעט סיכונים, אבל גם הזדמנויות. מנהלים שיהיו מודעים למגמה ויערכו אליה מראש, יוכלו לצמצם משמעותית את הסיכון ונזק אפשרי ומצד שני יהיו מוכנים טוב יותר לבחון את ההזדמנויות הטמונות בכל שינוי.

מיזוגים ורכישות הם מגמה עסקית מרכזית, בשוק המחשוב בארץ ובעולם. בשנה החולפת היינו עדים למספר רב של מיזוגים ורכישות. לכאורה, מדובר בעיקר בספקי מחשוב גדולים, שמתאחדים ומשנים את התמונה. בפועל, מדובר בפעילות בעלת השלכות רחבות יותר: על הלקוחות העסקיים של החברה הרוכשת או הנרכשת או שתי החברות שמתמזגות, חוסר וודאות, מול פתיחת הזדמנויות חדשות, צמצום מספר הספקים, צמצום מוצרים, היבטי אינטגרציה ושיקולי אבטחה שונים שנכנסים לתמונה.

בעולם היינו עדים למספר רכישות חשובות - למשל Oracle שרכשה את Siebel ו-PeopleSoft. בארץ ראינו חברות כמו נטוויז'ן וברק מתמזגות. המיזוג הגדול ביותר היה מיזוג תים-מלם, ואילו הרכישה המשמעותית ביותר של חברה ישראלית על-ידי חברה זרה, הייתה רכישת מרקורי על-ידי HP.

תחזית עתידית

מרבית המומחים צופים, שבעקבות מגמה זו נראה מספר מצומצם של ענקי מחשוב, שירכשו את החברות הקטנות בתחומם. בין ענקים אלה, כבר נראות חברות כמו מיקרוסופט, IBM, גוגל, Oracle, SAP ו-HP. בין הענקים המקומיים בארץ - One1, תים-מלם, מטריקס ו-Ness. לפי ההערכות, במקביל לרכישת החברות הקטנות, חברות אלה עשויות לנסות ולהתמזג בינן לבין עצמן (כמובן במסגרת הנחיות הממונה על ההגבלים העסקיים). מקורות אחדים כבר מדווחים על התחלת תופעה כזו. ה-Wall Street Journal דיווח עוד ב-2005, על "גישושים" של מיקרוסופט בנוגע למיזוג אפשרי עם SAP.

השלכות על פעילות המנמ"ר

מגמות ברכישות

המגמות הבולטות בתחום המזוגים והרכישות ב-IT הן: התרחבות המיזוגים והרכישות, מעבר לסביבות מבוססות שירותים, מעבר לפתרונות משולבים, הפיכת מערכות המידע למורכבות יותר ויותר, התפתחות הקוד הפתוח כמגמה אלטרנטיבית ותפיסת ה-Rack של SAP שמקטינה את הסיכון ללקוח הארגוני, במקרים של מיזוגים ורכישות.

משמעות המיזוגים והרכישות עבור המנמ"ר הן: חוסר וודאות מחד והזדמנויות חדשות מאידך, צמצום מספר הספקים והתגברות הצורך בסטנדרטיזציה, על-מנת להתמודד עם השינויים בתכופים בשוק המחשוב.

מגמות שונות, כמו קידום סטנדרטים במחשוב והתפתחות סביבות ה-SOA, יאפשר הסתגלות קלה ומהירה יותר של ארגונים, לשינויים בנוף הספקים.

לפי מחקר 401 Group, ב-2005 הייתה צמיחה של 75% במיזוגים וברכישות בענף ההיי-טק. סך כל העסקאות היה 340 מיליארד דולר. על-פי הקבוצה, ברבעון הראשון של 2006 היה גידול של 67% בתחום זה. לפי IDC, מספר המיזוגים ב-2005 עמד על 199 (144 ב-2004). ב-2006 מספר המיזוגים עלה משמעותית דווקא באזורינו (EMEA). לפי IVC, היקף המיזוגים והרכישות בישראל ב-2006 זינק ל-10.6 מיליארד דולרים, גידול (מבחינת היקף ההשקעה) של קרוב ל-300%, ביחס לשנה שלפניה.

המיזוגים והרכישות הבולטים בארץ ובעולם

בין המיזוגים והרכישות הבולטות בעולם ניתן לראות את: IBM שמכרה ל-Lenovo את חטיבת מחשבי ה-PC שלה, Alcatel ו-Lucent שהתמזגו, מטה-גרופ שנרכשה על ידי גרטנר, סיסקו שרכשה את Scientific-Atlanta, סימנטק שרכשה את וריטאס, EMC שרכשה את Capitvaובלקסטון שרכשה את יצרנית השבבים Freescale.

בארץ ראינו, בין השאר, את המיזוגים והרכישות של: תים שרכשה 65% ממלם, אינטרנט זהב שרכשה את 012 קווי זהב, מטריקס שהתמזגה עם ג'ון ברייס הדרכה, אמבלייז שרכשה את השליטה בפורמולה, בזק שאיחדה בין החברות הבנות שלה - בזקכל ובזק בינלאומי, ברק שהתמזגה עם נטויז'ן וקומסק שרכשה 42% מאבנת.

להיערך לרכישת ספק חדש

מספר צעדים שכדאי לנקוט בשגרה ניתן להיערך טוב יותר לרכישת הספקים העיקריים שלך. יש להעריך ביעילות לחוזה הרכישה ולהגדיר בו תנאים מדויקים למחירים ולשירות שתקבל. מומלץ לקבוע איש קשר, דרכו יתקיימו כל התיאומים מול הספק. רצוי להתעדכן מוקדם ככל האפשר בנוגע לעסקאות, מיזוגים ורכישות. ברר לאחר הרכישה מהן תוכניות הספק שרכש את הספק שלך לגבי המוצרים שרכשת. כמו כן, כדאי לבצע הערכת מצב פנימית ולבדוק כיצד השינוי ישפיע על הארגון ומה דרוש לעשות כדי להיערך לכך בצורה המרבית.

סיכום

מיזוגים ורכישות בין ספקים, עשויים להשפיע על הארגון באופן נרחב. חשוב להיות מודע להם ולהיערך אליהם מראש וכיאות.

מה הכי מעניין בתחומי המיזוגים והרכישות ב-IT?

1. מה הם אחוזי הגידול המרשימים, בהיקפי עסקאות המיזוג והרכישה בהייטק בעולם?
2. מה תפקידו המיוחד של מנהל המחשוב, במסגרת התמודדות הארגון עם מיזוגים ורכישות?
3. מדוע הפך תחום האבטחה ל"להיט" בתחום הרכישות?
4. מה הוא אפקט הסינרגיה, שמיזוגים ורכישות עשויים להניב, לתועלתך כלקוח?
5. איך משפיעה SOA על יכולת ההיערכות למיזוגים ורכישות?
6. מה היא תפיסת ה-Rack של SAP?
7. איפה נראה גידול בן 300 אחוז (!) בהיקפי ההשקעות במיזוגים ורכישות, ב-2006?
8. אילו הזדמנויות חדשות ומעניינות, פותחות עסקאות מיזוג ורכישה בפני מנהל המחשוב?
9. האם מיזוגים ורכישות פוגעים בעתידם של מוצרים ושירותים שרכשת?
10. כמה וכיצד עשויים מיזוגים ורכישות לחסוך לארגון, מבחינת הרכש?

התקציר לקוח מתוך תחקיר pCon בשם מיזוגים ורכישות ב-IT.

הרחבות, ראיונות עם מומחים, טיפים מעשיים וקישורים להעמקה ניתן למצוא בכתובת -
http://www.pcon.co.il/v5/Debrief.asp?debrief=805

למאמרים מקצועיים ואובייקטיביים נוספים של קובי שפיבק, בתחומי מידע מחשבים ואינטרנט, באתר "מאמרים" ראה - http://www.articles.co.il/author/1944
קובי שפיבק Bsc., MBA הוא העורך הראשי של תחקירי pCon ואתר pCon-line. כמי שעוסק במחשבים, על מכלול היבטיהם משנת 1976 וכן כמי שכתב וערך למעלה משמונה מאות תחקירים על כל היבטי המחשוב העיקריים, הוא נמנה על אותם אנשים בודדים בארץ ובעולם, שבאמת ובתמים, מבינים לאן הולך עולם המחשוב ומהן השלכותיו המידיות והעתידיות, על אנשים וארגונים. הוא גם פרסם מספר רב של מאמרים במרבית העיתונים הגדולים והמקצועיים, והופיע פעמים רבות בערוצי הטלוויזיה והרדיו המרכזיים. נכון להיום הוא מייעץ למרבית מנהלי המחשוב בארגונים המובילים בישראל, והוא נחשב בעיני רבים, לגורו של המחשוב העסקי.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב