תושב חוזר מוטב - נקודות זיכוי
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תושב חוזר מוטב - נקודות זיכוי 

מאת    [ 25/01/2011 ]
מילים במאמר: 842   [ נצפה 3429 פעמים ]

 
 

תיקון פקודת מס הכנסה (מס' 181)

סעיף 35 (הגדרת "תושב חוזר") תוקן, בחוק לתיקון פקודת מס הכנסה (מס' 181), התשע"א-2011, ס"ח 2272 מיום 12.1.11.

 

הגדרת "תושב חוזר" בסעיף 35 המחודש

"תושב חוזר " - יחיד ששב והיה לתושב ישראל בתקופה שמיום ג' בסיוון התש"ע (16 במאי 2010) עד יום י"ד בתשרי התשע"ג (30 בספטמבר 2012), לאחר שהיה תושב חוץ במשך שש שנים רצופות; לעניין זה יראו מי שבידו תעודת תושב חוזר מאת המשרד לקליטת העלייה ולפיה שהה מחוץ לישראל שש שנים לפחות, כמי שהיה תושב חוץ במשך שש שנים רצופות.

 

להרחבה בנושא הטבות מס לתושבים חוזרים ועולים חדשים, ראו: המדריך הטבות מס לתושבים חוזרים ועולים חדשים (מדריך לתכנון מס).

 

התיקון לחוק

בעקבות התיקון, תושב חוזר מוטב יהיה זכאי (כמו עולה חדש), לנקודות זיכוי הניתנות באופן מדורג במשך 3.5 שנים מיום ההגעה לישראל או מיום 1/1/2011 , לפי המאוחר, באופן הבא:

 

א. 1/4 נקודת זיכוי חודשית במהלך 18 החודשים הראשונים. שווי ההטבה החודשית עומד על 615 ש"ח (נכון לשנת המס 2010).

 

ב. 1/6 נקודת זיכוי חודשית במהלך 12 החודשים הבאים. שווי ההטבה החודשית עומד על 410 ש"ח, (נכון לשנת המס 2010).

 

ג. 1/12 נקודת זיכוי חודשית במהלך 12 החודשים הבאים. שווי ההטבה החודשית עומד על 205 ש"ח, (נכון לשנת המס 2010).

 

בסה"כ, ערך ההטבה הכולל (במשך 3.5 השנים), בהנחת ניצול מלא של כל נקודות הזיכוי, עומד על 18,450 ש"ח.

 

בתיקון נקבע כי תושב חוזר מוטב ששב והיה לתושב ישראל בין 1/1/2011 ליום 30/9/2012, יהיה זכאי לנקודות הזיכוי לפי סעיף 35 , והן יבואו בחשבון בחישוב המס שלו מיום הגעתו והיותו תושב ישראל. תושב חוזר מוטב ששב והיה לתושב ישראל מיום 16/5/2010 ועד ליום 31/12/2010 , יהיה זכאי לנקודות הזיכוי האמורות, אולם הן יבואו בחשבון בחישוב המס שלו, החל מיום 1/1/2011.

 

הסדרים מסוימים החלים על עולה חדש בהתאם לסעיף 35 לפקודה ולתקנות מכוחו, כמו האפשרות להקפיא את קבלת נקודות הזיכוי (מבלי לאבד את הזכות לקבלתן במועד מאוחר יותר) עקב שירות צבאי סדיר או עקב לימודים במוסד לימודים על תיכוני או עקב תקופת שהייה בחו"ל, יחולו בהתאמה גם על תושב חוזר מוטב.

 

רשות המסים הודיעה שהיא אינה נוהגת להעניק אישורים מיוחדים על מעמד תושבות של תושבים חוזרים ומועד שינוי תושבות כאמור, והדבר נכון גם במסגרת הוראת השעה שנקבעה לגבי תושב חוזר מוטב. עם זאת, על מנת לאפשר את קבלת נקודות הזיכוי בפועל לתושב חוזר מוטב, מבלי להידרש לבחון ולאשר סופית את מעמד התושבות של אותו יחיד, נקבעו שני מסלולים אלטרנטיביים, המיועדים בעיקר למי שאינו חייב להגיש דוח שנתי על הכנסותיו (בד"כ שכירים), כדלקמן:

 

א. "מסלול מעביד"- במסלול זה, מציג המבקש למעבידו תעודת "תושב חוזר" שמנפיק משרד הקליטה למי ששהה למעלה מ- 6 שנים בחו"ל (להלן: "תעודת תושב חוזר 6 שנים"), והמעביד יביא בחשבון את נקודות הזיכוי במסגרת חישוב המס במשכורתו של העובד.

 

לצורך הנפקת תעודת תושב חוזר 6 שנים, ידרוש משרד הקליטה מהמבקש לחתום על טופס הצהרה לרשות המסים על זכאות לנקודות זיכוי לתושב חוזר (להלן: "טופס הצהרה לרשות המסים").

 

ב. "מסלול תיאום מס"- במסלול זה פונה המבקש למשרד השומה בבקשה לבצע תיאום מס המביא בחשבון את נקודות הזיכוי האמורות. במסלול זה יש להציג אחד מהשניים:

 

- תעודת "תושב חוזר 6 שנים" ממשרד הקליטה;

 

- טופס הצהרה לרשות המסים. רשות המסים הדגישה כי מסלול זה מיועד גם למי שלא עמד בתנאים לקבלת תעודת תושב חוזר 6 שנים ממשרד הקליטה מסיבה שאינה מונעת את זכאותו לקבלת נקודות זיכוי עפ"י סעיף 35לפקודה, למשל- עקב אי מילוי תנאי שירות צבאי או לאומי.

 

 

ד"ר אבי נוב, עו"ד, אחד המומחים הבולטים בתחום המיסוי הישראלי והבינלאומי. ד"ר נוב מייעץ בענייני מס מקומיים ובינלאומיים ובכלל זה תכנוני מס ליחידים וחברות, השגת אישורי מס מקדמיים, ייצוג מול רשויות המס, ניתוב הכנסות שמקורן בחו"ל לישראל בצורה היעילה ביותר, וכן מתן חוות דעת מקצועיות. ד"ר נוב עורך את אתר האינטרנט הישראלי לתכנוני מס בינלאומיים, כולל מאמרים וחדשות מיסוי: www.IsraelTaxLaw.com
ניתן לפנות לכותב במייל: avinov@bezeqint.net

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב