מהי חשיבה רדיקלית ומה הקשר בינה לבין יצירתיות יתר?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מהי חשיבה רדיקלית ומה הקשר בינה לבין יצירתיות יתר? 

מאת    [ 25/01/2011 ]
מילים במאמר: 697   [ נצפה 3443 פעמים ]

 
 

מהי חשיבה רדיקלית ומה הקשר בינה לבין יצירתיות יתר? / מאת יואב ברנזון

 

 

חשיבה קונבנציונלית

 

חשיבה קונבנציונלית היא חשיבה מסודרת, מתונה, מאופקת וזהירה. זוהי חישבה שמאפיינת את החוגים הבורגניים והמרכזיים של כל חברה או תרבות אנושית.

 

לעומת זאת, חשיבה רדיקלית היא חשיבה קיצונית, יצירתית, חדשנית, מהפכנית, אוונגרדית וחריגה. היא מאפיינת חוגים קיצוניים ושוליים בחברה ותרבות אנושית. 

 

 

 

חשיבה רדיקלית

 

חשיבה רדיקלית אופיינית למספר של חוגים חברתיים: היא אופיינית לחוגי שמאל קיצוני שאינם מכירים בזהותה של המדינה המסורתית השמרנית, לאנשי שוליים השייכים לחוגי מהפכנות ומרידה, לעבריינים שאינם מכירים בחוק, לחוגי סטודנטים קיצוניים, לקבוצות הבוהמה הקיצוניים המתבבסים על יצירתיות חריגה וכיו"ב.

 

חשיבה רדיקלית למעשה אופיינית לכל האנשים שמסתמכים על יצירתיות יתר, אינם מכירים במושגים הקיימים, מנסים לחדש תוך התעלמות מהקייים, אינם מכירים במסורת החברה, שואפים לחברה אחרת לגמרי, חותרים כנגד כל המוסכמות והערכים ולמעשה מנסים "להמציא" את הגלגל מחדש. 

  

 

 

יצירתיות יתר

 

יצירתיות היא דבר מבורך. אבל יצירתיות יתר היא דבר מסוכן. היא מאיימת על כל דבר קיים, ולמעשה יצירתיות יתר מתנגדת לכל דבר בנאלי, קיים, מסורתי, מתמשך ושגרתי.

 

זה בלתי אפשרי לקיים חיים נורמליים ומסודרים בחברה יצירתית מדי, אוונגרדית מדי, קיצונית מדי ודינאמית מדי. כיוון שהבסיס עליו קיימת חברה ותרבות, מדינה ומוסדותיה חייב להיות מבוסס על ערכים קבועים, על מסורת נוהגת, על נורמות שאינן משתנות, על סוג של עקרונות מתמשכים - הרי שיצירתיות יתר מאיימת על אותו בסיס ולמעשה שומטת את הבסיס של כל חבריה וחותרת נגד קיומה.

 

 

 

דוגמאות

 

"מזרח תיכון חדש" - דוגמה לניסיון הכושל לפתור את הסכסוך ישראלי-פלשתינאי בדרכים יצירתיות מדי. הוביל לקריסת התהליך המדיני ולאבידות רבות ברכוש ובנפש ולמשבר אמון חמור יותר בין העמים.

 

"הכלכלה החדשה" - דוגמה לניסיון הכושל להמציא מחדש את חוקי הכלכלה. הוביל לקריסה כלכלית עולמית, לנפילת הבורסות ולמשבר כלכלי שהתמשך על פני מספר שנים.

 

"המשפחה החדשה" - דוגמה לניסיון הכושל להמציא את מוסד המשפחה מחדש. הוביל לשיעור גירושין עצום, משפחות מפורקות, נזק בלתי הפיך למרקם הזוגי והחברתי ואינדיבידואליזם קיצוני.

 

"אופק חדש" - דוגמה לניסיון הכושל להוביל רפורמה חדשנית במשרד החינוך ולשנות את שיטות הלימוד. הוביל לירידה חדה בכישורי התלמידים, בציונים וביכולת התלמידים לקרוא ולכתוב.

 

 

וטיפ לסיום: זה טוב להתקדם, לחדש, ליצור ולהמציא. זה גרוע להפוך את היצירתיות לחזות הכל - על חשבון הבסיס. הבסיס בחיים חייב להיות שמרני, יציב, סולידי ושגרתי. התוספת שעל אותו בסיס יכולה להיות יצירתית, חדשנית ושונה. אבל ברגע שהופכים את היוצרות וגורמים למצב בו הבסיס הוא יצירתי ודינאמי מדי - כל המציאות קורסת כי בסיס יצירתי אינו מסוגל "להחזיק" לאורך זמן את המציאות.

 

 

יואב ברנזון הוא אבי תורת התרפיה הגנטית ומומחה עולמי בתחום הגמילה מהתמכרויות באמצעות שיטת GET שהיא שיטה חדשה ומהפכנית לגמילה באמצעות נטרול גנים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב