אלוהים בתנך כמבצע טיפול פסיכולוגי
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

אלוהים בתנך כמבצע טיפול פסיכולוגי 

מאת    [ 15/07/2007 ]
מילים במאמר: 556   [ נצפה 4415 פעמים ]

 
 


שמעתי פעמים רבות אנשים הטוענים, שאין צורך רב בטיפול נפשי כי: "החיים עצמם מחזקים אותנו ופותרים את בעיותינו הנפשיות", כמובן אלו הלא חמורות במיוחד.

האמת היא שהחיים הם באמת הכוח החזק ביותר הפועל עלינו, וביכולתו של כוח כזה לטפל בנו באופן מעולה. אך לצערנו העסק הזה, בדרך כלל, לא עובד ככה... כי כוחות המציאות הם עיוורים לבעיותינו - הם אינם ממוקדים ומכוונים במינוניהם, בעוצמתם ובעיתויים לבעיותינו, אלא פועלים באופן מקרי/ רנדומאלי עלינו.

למה הדבר דומה? לאדם שנשברה לו אצבע ואחרי שהורידו לו את הגבס מצא שאינו יכול להניע אותה בחופשיות וביעילות. הלך לרופא אחד שאמר לו שהוא צריך ללכת ברגל 100 ק"מ... נו? הרי ברור ששרירי רגליו יתעבו ויתחזקו! אך לגבי אצבעו הנוקשה, האם לא יזדקק לטיפול פיסיותרפי מיוחד המתאים בדיוק בעוצמתו, תדירותו וכיוונו למצבה הפיזי של אצבעו המחלימה?

עם כל זאת, בספר בראשית מצאתי, בין יתר הסיפורים הנפלאים, גם את סיפורו של יוסף הצדיק מלפני כ-3000 שנה. ומספר ספר הספרים שבנעוריו, יוסף הנער, כלל וכלל לא היה צדיק אלא היה "אבא של הנרקיסיסטים". חלומותיו משקפים זאת נאמנה: הוא במרכז השדה וכל משפחתו כשיבולים המשתחווים לאלומתו, והוא גם מציב עצמו במרכז השמיים וכל כוכבי המרום כפופים לו ונעים סביבו. ברם, אחר כך הוא הופך לא פחות ולא יותר - למשנה למלך פרעה!

האם אפשר להבין איך זה קורה?

טוב, אז גם אני לא יודע בבירור מה שהתנ"ך לא מפרט... אבל מה שכן ידוע לכל ביבליופיל הוא: שיוסף הושם בבור, נמכר על ידי אחיו, הורד מצרימה ונזרק לכלא המצרי.

אתם קולטים? יוסף נזרק לכלא המצרי של לפני כ-3000 שנה.. זה לא נווה תרצה, ומן הסתם גרוע שבעתיים אפילו מכלא אלקטרז הידוע לשמצה... זוהי, מן הסתם, מכה קשה לנרקיסיסט יפה תואר שעד לא מזמן היה מאוהב קשות בבבואתו...

אכן המציאות עולה על כל דמיון, כי סביר להניח שזה בדיוק מה שעזר לו, תיקן אותו, והכין אותו לזינוק הגדול מכלוא אומלל וחסר כל חשיבות באימפריה הגדולה ביותר באותם ימים ועד למשנה למלך מצרים!

כי כל התלאות שעבר יוסף מרגע השלכתו לבור ועד צאתו מהכלא המצרי, מן הסתם גרמו לשני תהליכים שהתרחשו בתוכו:
ראשית, הקשיים והמצוקות הביאו להתבגרותו, שנית, התנאים הקשים, כיווצו את האגו שלו והביאו עליו, טיפין טיפין, רגשות קטנות וצמצום תחת הרגשות המגלומניים (גדלותיים) והראייה האומניפוטנטית (כל יכולה) של עצמו אשר הכתיבה, בין היתר, תפקוד חלקי וחסר.

אחרי שיוסף מתענה שנים אחדות בכלא המצרי (בתנ"ך אין תיארוך לתקופת סבלותיו), אישיותו כנראה מגיעה למצב בו היא מחוברת באופן יעיל למציאות. תחת החלומות בהקיץ, שהיה הוזה וחולם בצעירותו ללא תובנה מינימאלית למידת ההרס שיגרמו בחייו, קיימת עתה אצל יוסף בוגר אוניברסיטת הכאב והסבל, ראייה בוגרת ומפוקחת שהוא משכיל להשתמש בה לצרכיו. מן הסתם ההפרעה כבר לא קיימת, אולי רק נחלשה עד מאוד, אך תשתית יעילה זו מאפשרת ניצול אופטימאלי של הכישורים שתמיד היו טמונים בו אך לא יכלו להגיע לידי מימוש.

ויוסף מתחיל לממש את כישוריו. תחילה בפירוש החלומות לשרים במעמקי הכלא ואחר כך בפירוש חלומותיו של פרעה. הוא מתקדם במהירות בהיררכיה החברתית של מצרים העתיקה באמצעות שלושה שלבים עיקריים: זיהוי סולם ההתקדמות במציאות המצרית דאז (פירוש חלומות), מימוש כישרונו כמפרש מוצלח שגם נושא חן בעת ובעונה, ולבסוף באמצעות תבונתו המדינית והמעשית המייעצת, לפרעה הנבוך מהאסון המתרגש לבוא, לצבור מזון למען שבע השנים הרעות. זו האחרונה, מקנה לו מיד מעמד של משנה למלך.

ואנא אל תבקשו ממני להחליט אם זו יד-הגורל ומקריות-המציאות או לחלופין יד אלוהים הכבדה והאוהבת שלטפה את יוסף וטיפלה בו טיפול קשוח אך מופלא ותוך כדי כך אף השגיחה עליו אישית על כל צעד ושעל.
יליד 1956, נשוי בשנית ואב לארבעה * הוגדרתי קלינית כחולה במאניה-דפרסיה * נשאתי למעלה מ-700 הרצאות * ב-1990 הקמתי את קבוצות התמיכה הראשונות בתחום ברה"נ * ב- 1992 יזמתי והקמתי את הארגון/ העמותה הראשונה של מתמודדי הנפש בישראל - "התמודדות" היה שמה * חשפתי עצמי בעשרות ראיונות בתקשורת על מנת לתרום לשבירת הסטיגמה כלפי המתמודדים וכדי לעודד יציאה מהארון * ב- 1998 פרסמתי את ספרי 'הקרב על השפיות' * בשנת 2001 הוענק לי 'אות בזכות' בכנסת * ב-2003 פרסמתי את ספרי 'מישהו מטפל בך' על פסיכותרפיה קשה שעברתי * הגיתי את 'צועדים בראש מורם' - מצעדי אלפי נפגעי הנפש ברחובות ת"א שיצאו לפועל ב-2004 וב-2005 ע"י עמותת 'אנוש' * ב- 2013 הוצאתי לאור את ספרי השלישי "על המסלול ממחלה להחלמה"
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב