על חלוקת הסיכונים בהסדרי המס''ב - בעקבות פסקי הדין בענין בן שושן
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

על חלוקת הסיכונים בהסדרי המס''ב - בעקבות פסקי הדין בענין בן שושן 

מאת    [ 12/07/2007 ]
מילים במאמר: 705   [ נצפה 1937 פעמים ]

 
 
בפסק דין תקדימי קיבל בית המשפט המחוזי בחיפה את ערעורה של רשות המכס על פסק דינו של בית משפט השלום בחיפה, וקבע כי בנסיבות בהם סוכן מכס קיבל תשלומי מסי יבוא מהיבואן לשם העברתם לרשות המכס באמצעות מס"ב, ולא העבירם, יהיה חייב היבואן לשלם את מלוא מסי היבוא לרשות המכס, וזאת על אף קיומו של הסדר מס"ב בין סוכן המכס לרשות המכס ועל אף שרשות המכס אישרה את שחרור הטובין בטרם קבלת התשלום.

בין רשויות המכס לסוכני המכס מתקיים הסדר תשלומים, לפיו מסי היבוא בגין טובים מיובאים מועברים לרשות המכס ע"י סוכן המכס באמצעות המסלקה הבנקאית (מס"ב). מס"ב מעבירה בפועל את הכספים לרשות המכס, מספר ימים לאחר שהוראת התשלום נמסרת לה. רשות המכס אינה ממתינה עד קבלת התשלום בפועל ממס"ב, אלא מאפשרת את שחרור הרשימון כנגד התחייבותו של סוכן המכס לשלם את המסים ע"י מס"ב. ע"פ הסדר המס"ב נדרש סוכן המכס להפקיד בידי רשות המכס ערובות להתחייבותו לתשלום המסים, אלא שבפועל רשות המכס לא עומדת על הפקדת ערובות.

יבואן עצים שילם את מסי היבוא לסוכן המכס על מנת שהלה יעבירם לרשות המכס. לאחר שהמשלוח שוחרר מפיקוח רשות המכס בהתאם להתחייבות היבואן להעברת הכספים באמצעות מס"ב, נקלע סוכן המכס לקשיים, ניתן כלפיו צו הקפאת הליכים, ומונה לו מפרק זמני ומנהל מיוחד. בעקבות מצבו של סוכן המכס לא העבירה מס"ב את הכספים לרשות המכס, ורשות המכס דרשה מהיבואן להעביר לה את מסי היבוא. היבואן עתר לביהמ"ש לקבלת צו המצהיר כי אינו חייב לרשות המכס כספים בגין הסחורה ששוחררה על ידי רשות המכס.

בית משפט השלום בחיפה קבע ששני הצדדים - היבואן ורשות המכס - התרשלו. בית המשפט קבע כי היבואן התרשל בכך שלא שילם ישירות את מסי היבוא לרשות המכס, בכך שלא דרש מסוכן המכס ערובות מתאימות כנגד הכספים שהעביר לו, ובכך שלא ווידא שהתשלום הועבר בפועל לרשות המכס אלא הסתפק בקבלת רשימון חתום ע"י סוכן המכס בו נרשם שהתשלום בוצע באמצעות מס"ב. מנגד, בית המשפט קבע כי רשות המכס התרשלה בכך שהסכימה לשחרר את הטובין מבלי שהיו בידיה בטוחות של סוכן המכס (שנקבעו בהסדר התשלומים), בית המשפט גם קבע כי היה על רשות המכס לצפות שהיבואן יראה בשחרור הטובין כאישור מצידה של רשות המכס שהמסים שולמו, ובהתאם לאישור זה לא יחוש היבואן לוודא כי המסים אמנם הועברו לרשות המכס. עוד קבע בית המשפט כי המדינה תרמה לנזקו של היבואן בכך שהודיעה ליבואן על מצבו של סוכן המכס באיחור.

בית המשפט קבע כי על הצדדים - היבואן ורשות המכס מוטלת אחריות משותפת בחלקים שווים, ובהתאם לכך קבע כי על היבואן לשלם מחצית ממסי היבוא הנדרשים.

שני הצדדים ערערו על פסק דינו של בית משפט השלום בפני בית המשפט המחוזי בחיפה, ובית המשפט קיבל את ערעורה של רשות המכס וקבע כי היבואן צריך לשאת בתשלום מלוא מסי היבוא.

בית המשפט המחוזי קבע כי בהתאם לפקודת המכס ולחוק סוכני המכס, סוכן המכס משמש כשלוחו של היבואן אל מול רשות המכס, וכל עוד לא הועברו הכספים לרשות המכס לא יצא היבואן ידי חובת תשלום מסי היבוא, ומעילת סוכן המכס בשליחותו אינה פוטרת את היבואן מחובת תשלום מסי היבוא. ליבואן לא היה יסוד להניח שבעצם התשלום לסוכן המכס הוא ממלא את חובתו בדבר פרעון המסים.

בית המשפט קבע כי על רשות המכס לא מוטלת חובת זהירות כלפי היבואן בכל הנוגע לבטוחות. בית המשפט קבע כי הבטוחות שנקבעו בהסדר התשלומים לא נועדו להגן על לקוחותיהם של סוכני המכס במקרה של חדלות פרעון של סוכן המכס, אלא נועדו להגן על רשות המכס במקרה ובו הטובין שוחררו ובעל הטובין מסרב לשלם את המסים ולא ניתן לגבותם ממנו.

בית המשפט הוסיף וקבע כי מדיניות שיפוטית חייבת להותיר את מערך היחסים שבין בעל הטובין לבין סוכן המכס באחריותו של בעל הטובין, ומערך זה אינו מעניינה של רשות המכס.

מכאן מצא בית המשפט כי על רשות המכס לא מוטלת חובת הודעה ליבואן על כך שהתחייבותו של סוכן המכס סורבה ע"י הבנק, ובהתאם לכך רשות המכס אינה אמורה לצפות שיגרם נזק ליבואן מחמת איחור בדיווח בנוגע לאי כיבוד ההתחייבות של סוכן המכס.

לפסק הדין חשיבות רבה בקביעת האחריות במערך היחסים יבואן - סוכן מכס - רשות המכס. יש להמתין ולראות האם היבואן יבקש מבית המשפט העליון רשות לערער על פסק דינו של בית המשפט המחוזי, והאם תינתן לו רשות ערעור.

ע"א 2721/01 פרמוט חברה ישראלית לחיסון עצים בע"מ נ` מדינת ישראל ואח`, פס"ד מיום 25.7.02

האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ מקצועי יש לפנות עם מלוא פרטי המקרה הספציפי לעורך דין.

עו"ד גיל נדל עוסק בתחום דיני יבוא ויצוא, מסי יבוא ומסים עקיפים, חוזים בינלאומיים, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. עו"ד נדל מרצה בפורומים מקצועיים רבים כגון מכון היצוא, לשכת עורכי הדין, ארגוני סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, איגוד שלכות המסחר ועוד. לעו"ד נדל מדור קבוע בעיתון "תעשיות", במגזין PORT 2 PORT, ובפרסומים נוספים. חומר נוסף מאת עו"ד נדל ניתן להוריד באתר האינטרנט, בכתובת http://www.nadel-law.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב