רישום הכנסות נהג מונית (פנסיונר) ע''ש בנו
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

רישום הכנסות נהג מונית (פנסיונר) ע''ש בנו 

מאת    [ 17/09/2005 ]
מילים במאמר: 526   [ נצפה 5937 פעמים ]

 
 
ככלל, דיני המס באים למנוע פיצול הכנסה באופן מלאכותי אשר נעשתה במטרה להפחית מס.

יודגש מייד - רישום ואו דיווח כוזב לשלטונות המס עשוי לגרור הליכים פלילים מלבד היבטים אזרחיים כנשוא דנן.

סעיף 86 לפקודת מס הכנסה פקודת מס הכנסה (נוסח חדש), (להלן : "הפקודה") מאפשר לפקיד השומה להתעלם מעסקה או מהסבה אם זו נעשתה באופן מלאכותי במטרה עיקרית להימנע מתשלום מס. הסעיף קובע בזו הלשון :

"היה פקיד השומה סבור, כי עסקה פלונית המפחיתה, או?העלולה להפחית, את סכום המס המשתלם על ידי אדם פלוני היא מלאכותית או בדויה, או שהסבה פלונית אינה מופעלת למעשה, או כי אחת ממטרותיה העיקריות של עסקה פלונית היא הימנעות ממס או הפחתת מס בלתי נאותות, רשאי הוא להתעלם מן העסקה או מן ההסבה, והאדם הנוגע בדבר יהא נישום לפי זה. הימנעות ממס או הפחתת מס ניתן לראותן כבלתי נאותות אפילו אינן נוגדות את החוק".


במקרה דנן, מבקש האב לרשום את הכנסותיו על שם בנו; סעיפים 82-84 לפקודה דנים במצבים בהם נעשה שימוש ואו ניכור בהכנסה.

סעיף 83 לפקודה קובע כי כל הכנסה, ללא יוצא מן הכלל, אשר משתלמת לאדם או לטובתו וטרם מלאו לו 20 שנה ולא היה נשוי, יראו אותה כאילו היתה הכנסתו של המסב.

סעיף 84 לפקודה קובע כי יראו בהכנסה מכוח הסבה הניתנת לביטול כהכנסתו של המסב.

הפסיקה מבחינה בין עסקה או הסכם כניכור הכנסה (alienation of income), קרי מצב בו מועברת הכנסה על מנת להפחית את נטל המס לבין שימוש בהכנסה (application of income); בפס"ד טהורי (ע"א 1107/03 יעקב טהורי נ' פקיד שומה ת"א, מיסים יח/5 (אוקטובר 2004) ה-9,עמ' 87) נקבע בעניין זה כי :

"נהוג להבחין בין עיתוק הכנסה (או ניכור הכנסה) לבין שימוש בהכנסה. שימוש בהכנסה משמעו ניתוב הכנסה שנתקבלה אצל ראובן לאפיקים שונים כרצונו. שימוש בהכנסה - למותר לומר - מותיר את חבות המס אצל ראובן, המעביר. שלא כשימוש בהכנסה, עיתוק הכנסה מראובן לשמעון משמעו כי ראובן מתנתק מן-השורש מן ההכנסה, כי שמעון הוא הזכאי להכנסה (ההכנסה מועתקת אליו), ועימה - כנדרש מכך - חייב הוא ממילא במס."

במקרים בהם השימוש או הניכור נעשים בין קרובים, ובייחוד בין בני משפחה, נוהגים שלטונות המס לייחס את ההכנסות למסב/מעביר ההכנסה. להלן מספר פס"ד שדנו בנושא :

? בפס"ד בעניין כהן (ע"א 200/60 מנשה כהן נ' פקיד השומה כפר-סבא,פ"ד יד(3), 1926) בית המשפט לא קיבל את הטענה כי מחצית מהכנסותיו של פרדס השייך לכהן יעברו לידי בנו תמורת השגחה על הפרדס וחייב את האב במס על הכנסה גדולה יותר. ביהמ"ש קובע כי :

"הלא הנחת היסוד היא כי בעל הנכס הוא בעל הפרי... ואיננו רואים כיצד הוצא כאן הפרי מרשותו של בעל הנכס על ידי הסכם שנעשה בינו ובין הבן". לעניין עסקאות בין קרובים הוסיף השופט כי "מקום שההסדר בין קרובים נראה על פניו פיקטיבי והוא הוחל כאמצעי להרים את המסך מעל העסקה החוזית ולבחון את המציאות העסקית-כלכלית האמיתית".

? רישום חכירה על חלק של חלקה לבן משפחה במטרה להקנות לבן המשפחה חלק מההכנסות נמצא בפס"ד אלדור (ע"א 611/66 פקיד השומה נתניה נ' מיכאל אלדור, פ"ש כא(1) 421) כעסקה מלאכותית.

מן האמור לעיל עולה כי רישום ההכנסות הנובעות מהשכרת המספר על שם הבן יחוייבו במס בידי האב (הפנסיונר). זאת אף זאת, שלטונות המס עשויים לראות בהעברת הכספים כהעברה בדויה בהתאם לסעיף 86 לפקודה.
ירון אלי, עו"ד (יועץ מס)
משתתף בכתיבת הספר "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה של אמנות המס של ישראל". מרצה במכללה למנהל, וחבר בועדת המסים של לשכת עורכי הדין בישראל.
www.eli-law.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב