אי העברת כספי ניכויים לשלטונות המס בשל מצב כלכלי קשה
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

אי העברת כספי ניכויים לשלטונות המס בשל מצב כלכלי קשה 

מאת    [ 17/09/2005 ]
מילים במאמר: 311   [ נצפה 3728 פעמים ]

 
 
סעיף 167 לפקודת מס הכנסה (להלן : "הפקודה") מאפשר לפקיד השומה להוציא שומה לפי מיטב השפיטה לנישום שלא ניכה מס ואו לא העבירו ואו לא מסר דו"ח בגינו. דין שומה כאמור כדין שומה לפי סעיף 145 לפקודה.

זאת ועוד, סעיף 188 לפקודה מטיל קנס על אותו נישום.

טול מקרה כי חברה פלונית לא העבירה במשך 10 חודשים ניכויים במקור לשלטונות המס. זאת ועוד, החברה לא העבירה דיווחים שוטפים ודוחות בהתאם להוראות הפקודה.

יודגש מייד - אי העברת ניכויים, דוחות ושאר הדיווחים השוטפים לשלטונות המס עשויים להוות גם עבירה פלילית (ראה סעיף 189 לפקודה), מלבד הסנקציות האזרחיות כאמור לעיל.

כבר נפסק לא אחת כי קשיים כלכליים לא מהווים אמתלה מספקת לאי העברת הניכויים; בפס"ד ת.פ 392/92 מ"י נ' דפוס ליאור בע"מ ודב שפיגלר קבעה השופטת חפץ בגזר דינה כי :

"... הטענה של קשיים כלכליים חוזרת חדשות לבקרים ע"י נאשמים שונים בתחום המיסוי. אולם, סבורני, שקבלת טענה זו כצידוק לאי הסרת מחדלים תוביל לכך שכל מי שנקלע למצב קשה, יהפוך את קופת המדינה לבנק, הנותן לו אשראי זול מאוד... "

בת.פ 1451/92 מ"י נ' חברת צח צח בע"מ ומנהלה עדי צבי מתייחסת השופטת פרוקצ'יה למצבים בהם אי העברת הניכויים נובעים מהתדרדרות העסק וקובעת :

"...לעיתים קרובות עבירות מס ביחוד בהיקף משמעותי קשורות בהתמוטטות כלכלית

של החייב במס וניתן להתחשב במצבים אלה רק עד גבול מסויים ובמגבלות סבירות שכן גם במצבים של מצוקה כלכלית יכול וחייב אדם לכלכל את מעשיו כך שההתדרדרות תיבלם בעוד מועד ותימנע הישנות מעשה העבירה שנה אחר שנה כפי שהיה במקרה זה. כאן התפרסו מעשה העבירה על פני 3 שנים והקיפו סכומים גדולים מאוד אשר חלק מהם התייחסו לכספים שנוכו ממשכורות עובדים וקשה למצוא לכך אפילו אם לא הצדקה גם הסבר המניח את הדעת..."

יחד עם זאת, שלטונות המס ובתי המשפט עשויים להתחשב בנסיבות מיוחדות (כדוגמת המקרה דנן - בעיות רפואיות של המנהל) ולהטיל עונשים קלים יותר.

ירון אלי, עו"ד (יועץ מס)
משתתף בכתיבת הספר "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה של אמנות המס של ישראל". מרצה במכללה למנהל, וחבר בועדת המסים של לשכת עורכי הדין בישראל.
www.eli-law.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב