סיפור כתוב במניפה - ליסה סי - מהי חברות אמת?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

סיפור כתוב במניפה - ליסה סי - מהי חברות אמת? 

מאת    [ 13/01/2011 ]
מילים במאמר: 657   [ נצפה 2866 פעמים ]

 
 

 

בס"ד

 

מהי חברות אמת?

 

האם יכול אדם לשנות את גורלו?

האם יכלה אישה סינית בעת העתיקה לפרוץ החוצה , להתנגד לבעלה, לחמותה, לשפר את חייה הקשים?

ומהי חברות אמת?

 הספר היפה הזה "סיפור כתוב במניפה"  נוגע בנושאים רבים בחיי האדם. גורל, שוביניזם, היררכיה משפחתית, פמיניזם רדום, שוויון, עבדות, יחסי כלה חמות, זוגיות, אמונות טפלות.

אבל הכי הרבה מלמד הספר על חברות.

 כל זה תוך סיפור על שתי ילדות קטנות שקושרו זו לזו בברית נאמנות "לאוטונג" – תאומות ישנות -. סיפורן המשתרע על שנים ארוכות משנות ילדותן, מעביר לנו תוך סיפור חייהם,  תקופות ומאורעות היסטוריים בחיי הסינים. מהספר לומדים על מנהגים מוזרים וקשים. על חיי משפחה נוקשים, על בעלים עריצים ובעלים אוהבים. ועל נאמנות ועל אהבת אמת.

 מבנה הספר איטי בתחילתו, בתקופת ילדותן של הילדות וממהר קצת  יותר לקראת בגרותן, כשהשנים חולפות, עד לקטע המזכיר קצת את מבנה הטרגדיה היוונית. אפילו מקומה של המקהלה לא נעלם.

קולות "האחיות המושבעות" הן אלו מזכירות לי את המקהלה במחזה היווני העתיק.

נשים המספרות ומטיפות לגיבורה.

 זהו סיפור על נשים. נשים סיניות ואולי גם נשים אחרות .

 חייהן הקשים עד בלתי נסבלים של נשים אלו מעוררים פליאה לנוכח סבילותן של הנשים הסיניות. כניעתן ללא עוררין לבעל, לחמות הרודנית, התבטלותן מול הסביבה הגברית בכלל. סגירותן ב"חדר הנשים".

והנורא, המוכר והמזעזע באכזריותו – קשירת רגלי הילדות מקטנותן כדי שתהיינה בעלות רגל קטנה כשל ילדה, כאילו  כך הן עדינות ונשיות יותר. או שמא כדי לעשותן חסרות יכולת להיות עצמאיות, ובכך לחזק את מעמד הגבר במשפחה ואת שלטונו המוחלט?

 כך מתארת  פרח שושן, גיבורת הסיפור, את חיי הנשים: "מגדלים אותנו כענפים חסרי תועלת. אנחנו אוהבות את משפחתנו, אבל לא חיות איתה לאורך זמן. אנחנו מתחתנות ועוזבות לכפרים שאיננו מכירות, למשפחות שאיננו מכירות, לגברים שאיננו מכירות...אנחנו מולידות ילדים, לפעמים הם מתים, לפעמים אנחנו מתות..."

 כדי לספר על קשייהן, כדי להתבטא בחופשיות ובסודיות כתבו נשים בכתב הנושו - הכתב הסודי שלהן. הכתב הומצא ע"י יו-סיו  "שמצאה דר לשתף נשים אחרות במה שהתרחש מתחת לפני השטח של חייה המאושרים לכאורה..." סימני כתב לנשים עברו בסודיות מבת אחת לחברתה.

 אבל נקודת אור אחת יש בחיי אותן נשים. מנהג יפה אחד ומיוחד עליו לומדים בספר. - "אחיות מושבעות" - חברות לכל החיים. הצמדת חברה אחת או קבוצת חברות קטנה לילדה, חברות עד למוות. ההכרה  הזאת בצורך בחברות אמיתית בחברה הסינית הסגורה והחונקת לנשים מפתיעה בהבנתה לנפש האדם. הצורך העמוק הזה בנפש נאמנה לכל החיים. ההבנה בצורך בחברה, מפתיעה לנוכח המסגרת החונקת בה גדלו נשים אלו.

.ושיאו של הספר הוא בקטע בו האחת מוכיחה את חברתה על בגידתה. על חוסר ההבנה. על שלא ידעה להיות לה חברה טובה. חברה כפי שחברה אמיתית צריכה להיות:

 "כשסיפרתי לה על צערי, לא היתה לה סבלנות. כשראתה כמה נפלתי ברוחי, הזכירה לי שהגברים עובדים את האדמה והנשים אורגות בדים, ושהחריצות לא תדע רעב, מתוך אמונתה שאני יכולה לשנות את גורלי. אבל איך יתכן עולם בלי עניים ומוכי גורל?"

 ההתייחסות לגורל בסיפור מזכירה מאוד את הטרגדיה היוונית.

הגורל שעובר בסיפור כחוט משי, אין אפשרות לברוח מגורל. הכל כבר נכתב.

אם היה שינוי לטובה, האם היה הוא תוצאת מעשי הגיבורה? או אולי כך כבר נכתב ויועד עבורה?

אם היה שינוי לרעה, האם כך נקבע לה משכבר, או בטלנותה וחוסר ההשתדלות הן שהותירו אותה במצה הקשה?

 חברה אמיתית צריכה לדעת להקשיב. היא לא צריכה להוכיח. את זה כבר עשה הבעל, החמות...

 ואותן  "אחיות מושבעות" שהן כמין מקהלה בטרגדיה היוונית, מזכירות: "את דרשת שתנהג לפי עצתך בעניין הזה והרבה עניינים אחרים...ובסוף כשעשתה את מה שהצעת, מתחת עליה ביקורת"

 

וכך מלמדת  "פרח שלג" מהי חברות אמת, על פי מי שהיו לה לחברות אמת:

 "הן לא משפילות אותי בנוכחות אחרים....אנחנו מנחמות האחת את חברתה בשעת צרה. הן לא מרחמות עלי. הן באות לבקר אותי כשאני לא חשה בטוב..ולא רק בזמנים שלפי בחירתך. אני זקוקה לנשים שיכולות לשמוע אותי כפי שאני ולא כפי שהן זוכרות אותי או כפי שהיו רוצות שאהיה..."

 

 

 

 

 

צפורה בראבי ד.א. teilot1@walla.com האתר שלי: http://site.2all.co.il/gamt>

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב