אלף את כלבך בעצמך
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

אלף את כלבך בעצמך 

מאת    [ 05/01/2011 ]
מילים במאמר: 400   [ נצפה 4102 פעמים ]

 
 

אילוף כלבים- זה הוא מקצוע העוסק בכלבים מההיבט ההתנהגותי, הכולל הקניית הרגלי התנהגות, הכחדתם, עיצובם או עמידה על נסיבותיהם למטרה מעשית. העוסקים במקצוע נקראים: מאלפים, מאמנים, מטפלים התנהגותיים, פסיכולוגים של כלבים. 

ביות והרבעה -ראשית אילוף הכלבים הוא למעשה ביות הזאב, שהחל לפני כ-14-12 אלפי שנים. קיימות מספר תאוריות באשר לתהליך עצמו, המשותף לכולן הוא יצירת יחסים של הדדיות בין האדם לכלב. כלב הבית השתנה בצורה משמעותית מאז הופיע לראשונה.הרבעה סלקטיבית שנעשת על ידי האדם גרמה להדגשת תכונות אופי רצויות בגזעים שונים של כלבים שגודלו למטרות שונות,כמו: שמירה, ציד, התרעה, רעייה וכו'. 

בסיס פסיכולוגי של אילוף כלבים -הבסיס הוא הבנת הפסיכולוגיה של הכלב — מה מניע אותו ומה מונע ממנו לעשות דבר מה. ניתן לחלק זאת לשני בסיסים עיקרים:

#הבנת המניעים של משפחת הכלביים: לכל חבר במשפחת הכלביים יש מערך של רצונות בסיסיים, אוניברסלים, איתם הוא נולד. אלו נקראים בשפה המקצועית יצרים. היצרים נועדו לשמר את הפרט ואת המין והם המניעים את התנהגותו של הכלב בכל ועניין.

בין היצרים המרכזיים ניתן למנות: 1. שימור הלהקה:קבלת מנהיגות, הגנה על הלהקה, משחק, סימון טריטוריה. 2. שימור הפרט: רבייה, מעמד בלהקה, הגנת הפרט והשתייכות ללהקה). 3. יצר הציד : מרדף, גישוש, פשפוש  וקרב.

#בסיס פסיכולוגי אוניברסלי: צריך להבין מה מניע את הפרט, כיצד צריך ללמד אותו דברים חדשים, וכיצד הוא תופס את הסביבה בחושיו.כל אלה שייכים לתחום עיסוקה של הפסיכולוגיה ועקרונותיה זהים בין אם הפרט הולך על שתיים או על ארבע.

 גישות מובילות בתחום אילוף כלבים -

חיזוק חיובי ופרסים-זאת אומרת נתינת פרס לאחר ביצוע התנהגות רצוייה או במהלכה, במטרה להתנות את ההתנהגות. בשלב לימוד ההתנהגות נעשה שימוש בחיזוק מלא ולאחר מכן נעשה שימוש בתגמול בלתי רציף , כדי לגמול את הפרט מהפרס ללא הכחדת ההתנהגות. על הפרס  להיות מתאים לאחד מהיצרים של הכלב,  למשל בכלבי בית נעשה שימוש ביצר האכילה ואילו בכלבי עבודה וספורט ביצר הציד.

הימנעות -  שימוש בחיזוק שלילי וענישה הניתנים לאחר או שבמהלך ביצוע התהתנהגות לא רצוייה, במטרה להכחיד אותה, גם כאן נעשה שימוש בחיזוק מלא ולאחריו תגמול בלתי רציף.

פסיכולוגיה של הלהקה - בשיטת אילוף כלבים  זו נעשה שימוש ביצרי הלהקה של הכלב ובצורך שלו להיות חלק מלהקה. הגמול בשיטה זו הוא להקה יציבה ומנהיג להקה  וחזק (המאלף). 

מניעים לאילוף -

מבין המניעים הרבים ניתן לחלק לשניים עיקריים:# אילוף יוצר- זהוא אילוף הבונה התנהגויות חדשות או מחזק התנהגויות קיימות. סוג זה משמש בצורה שכיחה למטרות עבודה, ספורט ובידור. # אילוף מכחיד-  נועד להעלים התנהגויות קיימות. השימוש הנפוץ  ביותר הוא בפתרון בעיות התנהגות או טיפול בהתנהגויות נורמליות לא רצויות.

doggisitter - שירות דוגיסיטר אישי חם ואוהב!

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב