קצבה מזכה וקצבה מוכרת - הסבר קצר
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

קצבה מזכה וקצבה מוכרת - הסבר קצר 

מאת    [ 02/01/2011 ]
מילים במאמר: 704   [ נצפה 8948 פעמים ]

 
 

קצבה מוגדרת ב"חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) " כתשלומים המשולמים מקופת גמל מידי חודש, באופן רציף, בסכומים שווים, לכל החיים, ובמקרה מוות ? למוטבים.

בהתאם לסעיף 2(5) לפקודת מס הכנסה, הקצבה כאמור, היא הכנסה חייבת במס והחלק החייב, מחויב לפי שיעורי המס הרגילים של העובד / המבוטח / העמית, בדומה למשכורת.

להלן מס' הגדרות מסעיף 9א לפקודת מס הכנסה :

  • "קצבה" ? קצבה המשולמת מאת מעביד (פנסיה תקציבית) או מקופת גמל לקצבה.
  • "קצבה מזכה" ? סך הקצבה של העמית/המבוטח עד לתקרה חודשית, המשתנה אחת לשנה.
  • "קצבה מוכרת" ? החלק בקצבה, המשולם מפוליסת קצבה או מקרן פנסיה חדשה, והנובע מהתשלומים הבאים:
    קצבה שמקורה בסכומים שחויבו במס בידי העובד במועד ההפקדה לפי סעיף 3 (ה3) לפקודת מס הכנסה וכן בסכומים שהמפקיד לא היה זכאי בגינם לניכוי לפי סעיף 47 לפקודת מס הכנסה.
    כלומר, הקצבה המוכרת כוללת סכומים כגון:
    - חלק העובד בהפקדה, כעמית שכיר.
    - הפקדת עמית עצמאי, מעל לסכום המעניק ניכוי לפי סעיף 47 לפקודה.

סעיף 9א לפקודת מס הכנסה כולל את הגדרות הקצבה שפורטו לעיל, אך הסעיף גם קובע את הפטורים השונים לקצבה.
הסעיף מעניק פטור בשיעור של 35% מהקצבה המזכה, או לכל הקצבה המוכרת ? לפי הגבוה מבניהם.

הפטור לקצבה המוכרת, ניתן מגיל 60 שנים ואילו הפטור בשיעור 35% מהקצבה המזכה, ניתן מ"גיל פרישה" בלבד.

לפטור זכאים גם השאירים וגם מי שפרש מעבודתו מחמת נכות רפואית צמיתה בשיעור של 75% לפחות.

 

לפי סעיף 9א(ג) לפקודת מס הכנסה, מי שקיבל פיצויים פטורים / מענק פרישה ב- 15 השנים שלפני תחילת קבלת הקצבה או לאחריה, יכול לאבד את הפטור לקצבה, תלוי בחישוב המתקבל מ"נוסחת השילוב" הקבועה בסעיף.
משתמשים בנוסחת השילוב כדי לשלב בין קצבה מזכה לפיצויים פטורים, אך במידה ורוצים לקבל את הקצבה המוכרת, כשהיא הגבוהה מהשניים, אין שימוש בנוסחת השילוב.


הערות חשובות :

 

  • בכל מקרה בו סכום הפיצויים הפטורים לכל שנת עבודה ובתוספת הקצבה המזכה החודשית, גבוה מתקרת הקצבה המזכה, מאבדים את הפטור לקצבה, כולו או חלקו.
    "נוסחת השילוב" כאמור, תשמש לחשב את כדאיות השילוב בין קבלת קצבה מזכה לפיצויים פטורים.
  • התקנות מבחינות בין כספים שנצברו עד שנת 2000 ואחרי שנת 2000 :
    לגבי כספי תגמולים עד 2000 - הזכאות לקצבה היא עפ"י תנאי הזכאות בקופה, עפ"י תנאי פוליסת הביטוח או תנאי תקנון קרן הפנסיה, ולפיכך קבלת קצבה לפני גיל 60 נחשבת למעשה כ"משיכה שלא כדין".
    לגבי קבלת הקצבה לאחר גיל 60 - אם הקצבה המתקבלת היא "קצבה מוכרת" , ניתן לפנות לפקידי השומה באזור המגורים, כדי לקבל את הפטור על הקצבה.
    לגבי כספים מינואר 2000 - הגיל המינימלי לקבלת קצבה הינו גיל 60 .
    בגיל 60 עדיין לא זכאים לפטור לפי קצבה מזכה, אותו מקבלים אך ורק מגיל הפרישה, אך אם הקצבה שמתקבלת היא "קצבה מוכרת", ניתן לפנות לפקידי השומה באזור המגורים, כדי לקבל את הפטור על הקצבה מגיל 60 .
  • עמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות, אינם זכאים ליהנות מקצבה מוכרת ורק עמיתי קרנות הפנסיה החדשות ומבוטחי פוליסות ביטוח קצבה, זכאים ליהנות מקצבה מוכרת.
  • במקרה של פוליסות ביטוח - רצוי ומומלץ ביותר להעביר הנחיות לגבי קבלת הקצבה, לפני תום תקופת הביטוח ובכל מקרה לפני גיל 75, אחרת יופעלו כללי היוון קצבה, על כל המשתמע מכך בהיבט המיסוי.

המחבר הינו מומחה לביטוח פנסיוני, בעל וותק של מעל 20 שנים בתחום.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב