סיווגן של במות הרמה של חברת החשמל, וגם - האם בית מכס אחד יכול לשנות מקביעתו של בית מכס אחר?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

סיווגן של במות הרמה של חברת החשמל, וגם - האם בית מכס אחד יכול לשנות מקביעתו של בית מכס אחר? 

מאת    [ 03/07/2007 ]
מילים במאמר: 413   [ נצפה 3745 פעמים ]

 
 

מסים עקיפים-סווג

עובדות המקרה: חברת החשמל משתמשת בבמות הרמה. במת הרמה הנה כלי רכב מתנייע לשם תיקון קווי מתח עיליים. על הבמה מורכבת מכונת הרמה, הכוללת זרוע ארוכה שבקצה משטח עבודה עליו עומד עובד חברת החשמל.
 
חברת החשמל ייבאה במות הרמה מספר פעמים. באחת הפעמים שוחררו הבמות בבית המכס אשדוד ושם נקבע כי הבמות פטורות מתשלום מס קניה, בהיותן רכב עגורן. בפעם אחרת ששוחררו הבמות בבית המכס חיפה, ושם חויבו הבמות במס קניה.
 
חברת החשמל שילמה את המסים אגב מחאה והגישה תביעה להשבת המסים.
 
חברת החשמל טענה כי במות הרמה הינן מכונות ומכשירים המיוחדים לחקלאות, לתעשיה ולמלאכה (על פי הנוסח הישן של סעיף 11 לתוספת לחוק מס קניה), ועל כן הן פטורות ממס קניה.
 
עוד טענה חברת החשמל כי יש לסווג את במות ההרמה בפרט 1000-87.05 הכולל רכבי עגורן.
 
רשות המכס, טענה, מנגד, כי יש לסווג את במות ההרמה בפרט 9000-87.05 הכולל רכב מנועי למטרות מיוחדות - אחרים.
 
פסק הדין: בית המשפט המחוזי קבע כי במות ההרמה אינן נכנסות לפטור של סעיף 11 לתוספת מכיוון שבמות ההרמה אינן "מכונות ומכשירים" אלא כלי רכב. על פי צו של שר האוצר, כלי רכב אינם זכאים ליהנות מהפטור של סעיף 11 לתוספת.
 
בית המשפט המחוזי דחה את טענת חברת חשמל כי יש לראות את במות ההרמה כעגורן. בית המשפט הבחין בין אופן פעולתו של עגורן (פעולה אנכית בלבד) לבין פעולת במת ההרמה (פעולה בכל המישורים).
 
דעת הרוב של בית המשפט העליון, בערעור, אישרה את קביעות בית המשפט העליון. דעת המיעוט (השופטת שטרסברג-כהן) קבעה כי יש לראות בבמת ההרמה כלי רכב כגון עגורן.
 
אשר לשאלה האם בית המכס חיפה (שחייב את הטובין במס קניה) רשאי לחזור בו מהחלטה קודמת של בית המכס באשדוד - קבע בית המשפט העליון כי רשות המכס רשאית לחזור בה מקביעתה, כל עוד לא נגרם נזק לצד שהסתמך על עמדת הרשות. במקרה שלפנינו, ההחלטה החיפאית נתקבלה זמן קצר מיום ההחלטה האשדודית, ולא הוכח כי חברת החשמל הסתמכה על עמדת בית המכס באשדוד ונגרנו לה נזקים עקב כך.
 
פרשנות: פסק דינו של בית המשפט המחוזי הינו פסק דין מקיף ורחב הראוי לעיון. השאלה האם במת הרמה הינה עגורן אינה פשוטה וניתן לראות צדדים לכאן ולכאן. לכן נחלקו השאלה זאת בתי המכס באשדוד ובחיפה, וכן שופטי בית המשפט העליון. בית המשפט העליון אישר את פסק דינו של בית המשפט המחוזי, אלא שהנמקתו של בית המשפט העליון, עם כל הכבוד, לוקה בחסר ואינה מדוייקת.
בית המשפט העליון - ע"א 8590/99 חברת החשמל לישראל נ` אגף המכס והמע"מ, ניתן ביום 23.12.02.

עו"ד גיל נדל עוסק בתחום דיני יבוא ויצוא, מסי יבוא ומסים עקיפים, חוזים בינלאומיים, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. עו"ד נדל מרצה בפורומים מקצועיים רבים כגון מכון היצוא, לשכת עורכי הדין, ארגוני סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, איגוד שלכות המסחר ועוד. לעו"ד נדל מדור קבוע בעיתון "תעשיות", במגזין PORT 2 PORT, ובפרסומים נוספים. חומר נוסף מאת עו"ד נדל ניתן להוריד באתר האינטרנט, בכתובת http://www.nadel-law.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב