בנק הזרע - המפעל האנושי הגדול ביותר
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

בנק הזרע - המפעל האנושי הגדול ביותר 

מאת    [ 12/12/2010 ]
מילים במאמר: 496   [ נצפה 2541 פעמים ]

 
 

בתוך בנק הזרע מוקפאים כמה מיליארד זרעי אדם, שניטלו מתורמים והם מוחזקים בקשיות קטנות צהובות, המזכירות משהו את צורתה של קשית המוכרת לנו ממשקה ה"טרופית", ומוחזקות קבוצות, קבוצות בתוך מכלים דמויי דודי שמש.

בנות הזוג ירוס- חקק, זוג נשים לסביות, שהצליחו לפרוץ את "קיר הזכוכית" של בנק הזרע בישראל, עת התגברו באמצעות בית המשפט העליון, על פקודת בריאות העם המנדטורית וזכו בהזדמנות נדירה, להסתייע בשירותי בנק הזרע. על אף היותן נשים רווקות ואף מבלי לעבור בדיקה פסיכולוגית להתאמה הורית. הייתה זו הפעם הראשונה בה הכירו בתי המשפט בכך שנשים רווקות אינן צריכות להוכיח מסוגלות הורית מעבר לנשים נשואות ובזכותן הושווה מעמדן של הרווקות למעמד הנשים הנשואות לעניין הזכות להולדה. פריצת הדרך הזו, מזמנת לנו בדורות הבאים צאצאים חדשים, שלא יידעו את אביהם, אם יזכו לגדול אצל זוג הורים, קרוב לודאי שיהיו אלה בני זוג מאותו המין ואם לאו ככל הנראה יסתפקו בהורה יחיד. השימוש בבנק הזרע בדרך זו, יוצר שינוי דרמטי כל כך, בדפוסי החשיבה שלנו, באופן שלא נוכל עוד להתעלם מן העובדה שאפשר להביא ילדים לעולם גם מבלי שתהיה להם דמות מיתולוגית של אב. השאלה עד כמה הדבר נכון, כלל איננה רלוונטית, כי המציאות הזאת כבר קיימת ותוצאותיה מהלכות בינינו. לפני כשנתיים, העליתי לראשונה את הרעיון, להעמיד את בנקי הזרע לרשות הקפאת זרע של חיילים. יסודות הרעיון, טמונים בניצול האפשרות לסייע לגברים שנפגעו במהלך שירותם הצבאי, בדרך של נטילת מנת זרע שלהם, הקפאתה ושימורה, למצב בו בעתיד, אם מסיבה כלשהי, יפגעו החיילים, ניתן יהיה לעשות שימוש לטובתם בזרעם שהוקפא. על אף השאלות המוסריות העשויות להתעורר בהקשר זה בעיקר לגבי מי זכאי לעשות שימוש בזרעו של החייל, זהו פתרון טכנולוגי מופלא, המשרת את יכולתו של הפרט לבטא את שאיפותיו ולבחור בדרכים להגשמתן. ככל שגוברת ההכרה בזכות האדם על גופו, כך גוברת ההכרה בזכות האדם לקבל החלטות הנוגעות לגופו. עובדה היא כי חיילי הצבא האמריקאי לפני צאתם למשימה בעיראק הקפיאו את זרעם וייתכן כי אחדים מהם כבר נדרשו לעשות בו שימוש. אין ספק כי עצם קיומה של הטכנולוגיה יביא בסופו של דבר את הצורך להכריע, גם בסוגיות המוסריות המתעוררות כתוצאה מהשימוש בה, כפי שקרה בנושא הפונדקאות.

בראשית שנת 2007 פסק בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, בעתירה שהגיש ארגון משפחה חדשה בשמה של משפחת חייל שנהרג בעזה, אשר ביקשה לעשות שימוש בזרעו שניטל ממנו לאחר מותו. בדיון ממושך שהתנהל למעלה משנה, קבע לבסוף בית המשפט, כי אישה רווקה אשר ביקשה להרות מזרעו של אותו החייל שנהרג, תוכל לעשות שימוש בזרע ולהפוך לאם. "האם המיועדת" הזו, על אף שלא הכירה את החייל, ביקשה להיות בין מגשימי "צוואתו הביולוגית" הצוואה שהפכה אותו לאב, גם לאחר מותו. כל זאת נעשה משום שזה היה רצונו האחרון של החייל, בו הביע משאלה, כי אם יקרה לו משהו מהלך שירותו הצבאי, הוא מבקש מהוריו כי יעשו הכול על מנת לדאוג לו לצאצאים. פסק דין זה מהווה מפנה דרמטי והיסטורי בתהליך ההולדה הטבעי והופך את סוגיית ההולדה לסוגיה אלמותית, זהו תקדים בינלאומי אשר יחולל מהפיכה של ממש בעתיד הנראה לעין.

המשך המאמר באתר "ארגון משפחה חדשה" תחת בנק הזרע

פרטים נוספים באתר ארגון "משפחה חדשה"

ובטלפון: 03-5660504

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב