פיצויים הפטורים ממס
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פיצויים הפטורים ממס 

מאת    [ 08/12/2010 ]
מילים במאמר: 445   [ נצפה 3557 פעמים ]

 
 

כידוע לכולם כאשר עובד מפוטר ממקום עבודתו לאחר שנת עבודה מלאה הוא זכאי לפיצויי פיטורים ממעבידו וזאת על פי חוק. סכום הפיצויים צריך לעמוד על שכר חודשי אחד מתוך 12 חודשים שעבד . לפיכך, פיצויים אלה, והן  מענקי פרישה המשולמים לעובד העוזב מרצונו כעבור יותר משנה, פטורים ממס לפי פקודת מס הכנסה. קרי , אלו הם פיצויים הפטורים ממס.

פיצויים הפטורים ממס אינם סתם פטורים כשמם כן הם. מטרת הפטור באה ממקום סוציאלי  לפיכך, המטרה נועדה לסייע לעובד להתכלכל בזמן הקרוב מיום פיטוריו או התפטרותו עד ימצא מקור פרנסה אחר במועד קרוב לפיטוריו .

 מאידך, רבים לא יודעים שחלק מכספי הפיצויים חייבים במס וחלקם הנוסף פטור ממס, ולמעשה לפי פסיקה של בית המשפט העליון פיצויים אינם נחשבים לשכר ולכן הינם פטורים לרוב מדמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות. 

דוגמא ל פיצויים הפטורים ממס

מס הכנסה מאפשר לקבל פיצויים הפטורים ממס בגובה משכורת אחת לכל שנת עבודה. יחד עם זאת, המשכורת המקסימלית הפטורה היא בגובה 10,980 ש"ח ( בשנת 2009 ). היתרה מעבר לכך חייבת במס. נניח כי עבדת שנתיים בשכר 15,000 ש"ח וקיבלת 30,000 ש"ח פיצויים. 21,960 ש"ח יהיו פטורים והיתרה חייבת.

מאידך החלק היחסי הנותר הוא בגדר תשלום חובה במס ולפיכך ניתן לבצע פעולה הנקראת: ·  פריסה של המס- במידה ואדם מיועד לקבל פיצויים המחויבים במס, הינו יכול לדרוש בפריסת המס לתקופה של עד 6 שנים וזאת במטרה להקטין את נטל המס.

ייעוד לקצבה – את כספי הפיצויים ניתן להשאיר ובתוך כך נתון להחלטתו של העובד בלבד.  בקופת הגמל לקצבה, באם קיימת לו בחברות הביטוח. במידה ואדם בוחר להשאיר את כסף הפיצויים בקופת גמל עד הפרישה, הא יהיה זכאי להשתמש בכסף רק בגיל פרישתו. משתלם להשאיר את כספי הפיצויים המחויבים במס בקופת הגמל משום שבגיל הפרישה לא יהיה מס על הסכומים הללו.

 • רצף פיצויים - ניתן לדחות את ההתחשבנות על הפיצויים למועד בו נעזוב מקום עבודה עתידי. במקרה כזה, חובה להשאיר את כל כספי המענק בקופות גמל לפיצויים ולמצוא מעסיק חדש אשר ימשיך ויפקיד לאותן הקופות. כאשר תבוצע עזיבת עבודה מהמעסיק האחרון, הוותק לחישוב המענק יכלול את כל מניין שנות העבודה ולא רק של המעסיק האחרון. פעולה כזו כדאית למי שמשכורתו הנוכחית נמוכה ועומד לעבור למקום עבודה בשכר גבוה יותר. כך ניתן להגדיל את הפטור על המענק ונחסך מכם מס מיותר.

 

אליאב כהן יועץ מס מוסמך ובעל ניסיון רב בהנהלת חשבונות, מיסוי וכן דיני עבודה. על צוות המשרד נמנים מנהלי חשבונות מקצועיים ורואה חשבון בעל ניסיון רב.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב