מימוש זכויות סוציאליות של עובדים כנגד חברות או עסקים בפשיטת רגל
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מימוש זכויות סוציאליות של עובדים כנגד חברות או עסקים בפשיטת רגל 

מאת    [ 30/11/2010 ]
מילים במאמר: 645   [ נצפה 1830 פעמים ]

 
 

כיצד ניתן לממש זכויות סוציאליות של עובדים כנגד חברות או עסקים שפעילותם המסחרית הופסקה לחלוטין , ועם זאת נותרו חייבים לעובדיהם סכומים ניכרים בגין שכר עבודה , פיצויי פיטורים וכיו " ב זכויות סוציאליות .

השאלה מקבלת משנה תוקף בעת שמדובר בעובד שכבר פתח בהליכים כנגד חברה , הגיש תביעה בבית הדין לעבודה ורק באמצע ההליך התברר לו כי החברה הפסיקה פעילותה .

השאלות הנפוצות בהקשר זה הינן :

 

* האם יש טעם להמשך הליכים בבית הדין ?

* האם יש מקום לתבוע באופן אישי את המנהלים ?

* האם ניתן לתבוע מביטוח לאומי סכומים כלשהם בעד פיצויי הפיטורים , שכר העבודה והפרשות לגמל שלא שולמו לעובד ?

להלן ננסה להשיב לשאלות אלה :

 

* האם יש טעם להמשך הליכים בבית הדין כאשר מ תברר שהחברה הפסיקה פעילותה :

 

התשובה לשאלה זו נעוצה בשאלה , האם ניתן להשתכנע בנסיבות העניין , כי בסופו של יום , גם אם יזכה הלקוח בהליך כנגד החברה , יהיה ממי להיפרע את הסכומים המגיעים לו . במידה שהתשובה היא שלא יהיה ממי להיפרע , אזי על פניו , אין טעם להמשיך לנהל הליכים נוספים כנגד החברה . בכך גם ייחסך מהלקוח תשלום שכר טרחה לפרקליט המייצג אותו וכמובן זמן יקר שבמהלכו ניתן להקדיש משאבים למימוש הזכויות בערוצים אחרים ( כפי שיפורט להלן ).

 

* האם יש מקום להגיש תביעה ישירה נגד מנהלי החברה -

 

הנטיה של בתי המשפט בכלל ובתי הדין בכללם , היא לא למהר להתיר תביעות אישיות כנגד מנהלים רק בשל כך שהחברה שניהלו נקלעה לקשיים כלכליים .

אם התקיימו נסיבות המצדיקות הגשת תביעה ישירה ( כגון , ניהול בתרמית וניצול כסות התאגיד למעשי מרמה והונאה של העובדים על ידי המנהלים ), יש להגיש בקשה מתאימה לתיקון כתב התביעה ורק בהינתן רשות מאת בית הדין , ניתן להגיש תביעה כנגד המנהלים . שיקולים נוספים שכדאי לבחון בטרם הגשת התביעה : האם המנהלים בארץ - האם במקרה ותזכה בתביעה כנגדם - יהיה ממי להיפרע - מעבר לכך ראוי לזכור כי הליך של תביעה אישית כנגד מנהלים הינו הליך מורכב , ולעיתים קשה מאוד להוכחה .

* בנוגע לתביעת פיצויים ושכר מהמוסד לביטוח לאומי - אין דרך לתבוע ישירות מביטוח לאומי סכומים שחברה חבה לעובד , אלא על סמך צו בית משפט מחוזי המורה על פירוק החברה .

 

עובד שלא קיבל את התשלומים המגיעים לו מהחברה , טוב יעשה אם ישקול באמצעות עו " ד הבקיא בנושא , הגשת בקשה לפירוק חברה לבית המשפט המחוזי , באיזור בו פעלה החברה . בית המשפט המחוזי יבחן את הבקשה לפירוק חברה ואם ישתכנע שלא ניתן להחיות את החברה או אם לא הוגשה התנגדות לפירוק והתקיימו הנסיבות המתאימות , ינתן צו פירוק כנגד החברה . או אז יש להגיש תביעות חוב בגין הסכומים שהחברה נותרה חייבת לעובד לידי הנאמן הממונה על ידי בית המשפט המחוזי . היה והנאמן מאשר את תביעת החוב של העובד , ניתן לפנות אל המוסד לביטוח לאומי לקבלת הכספים שנפסקו על ידי הנאמן ( עד לתקרה המותרת על פי חוק ).

הסכום ה מקסימאלי של שכר העבודה ופיצויי הפיטורים שהעובד זכאי לקבל כגימלה ( בגין חוב המעביד ) מוגבל בסכום שלא יעלה על עשר פעמים " השכר הממוצע " במשק . יודגש כי בתביעת חוב ניתן לכלול גם תביעה בגין סכומים שהיה על המעסיק להעביר לקופת גמל או פנסיה . מקסימום החוב שקופת - גמל יכולה לתבוע כגימלה , בגין חוב המעביד , גם הוא מוגבל בסכום שלא יעלה פעמיים " השכר הממוצע " במשק .

 

הסכומים המשולמים צמודים לשינויים שחלים בשיעור של השכר הממוצע במשק , וזאת כדי להבטיח את הערך הריאלי של הפיצוי .

 

להלן פירוט הסכומים : ( א ) בעד חובות המעסיק לעובד שכיר לגבי שכר עבודה ופיצויי פיטורים - עד סכום של   103,675 ש " ח ( החל מ - 01.01.2010) בצירוף הפרשי הצמדה מיום היווצרות החוב עד יום התשלום על ידי המוסד לביטוח לאומי בפועל . ( ב ) בעד חובות המעביד יעביר המוסד לביטוח לאומי לקופת הגמל של העובד הזכאי - עד מקסימום של 15,950 ש"ח ( החל מיום 01.01.2010) .

 

סכומים אלו מתעדכנים מעת לעת וניתן לבדוק את הסכומים העדכניים באתר הבית הרשמי של המוסד לביטוח לאומי .


* הכותב הינו עו"ד המתמחה בדיני עבודה, מקרקעין וליווי יזמי נדל"ן, משפט אזרחי/מסחרי, חוזים, שוק ההון, וליטיגאציה מסחרית. ** המידע לעיל הינו כללי בלבד ואינו מהווה בשום מקרה תחליף לייעוץ משפטי.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב