התפטרות (בדין מפוטר) מחמת העתקת מקום מגורים של העובד
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

התפטרות (בדין מפוטר) מחמת העתקת מקום מגורים של העובד 

מאת    [ 29/11/2010 ]
מילים במאמר: 713   [ נצפה 2668 פעמים ]

 
 

 

חוק פיצויי פיטורים, תשכ"ג-1963 (להלן - החוק) מכיר במספר מקרים שבהם התפטרות העובד לרגל העתקת מגוריו, יחשבו כפיטורים ("התפטרות בדין מפוטר"), ובהתאם, יקימו לו עילה לקבלת פיצויי פיטורים ממעסיקו.

ברשימה זו אסקור חלק מאותם מקרים.

א. מעבר לרגל נישואים - החוק דורש כי מעבר העובד יהיה לישוב בישראל בו היה גר בן-זוגו, ובלבד והמרחק בין מקום מגוריו החדש לבין מקום מגוריו הקודם הוא 40 ק"מ לפחות, ומקום מגוריו החדש רחוק יותר ממקום עבודתו מאשר מקום מגוריו הקודם.1 יושם לב כי אין המדובר בהעתקת מגורים משותפת, כי אם במעבר של העובד למקום המגורים בו התגורר בן זוגו טרם הנישואים. בחוק לא קיימת דרישה לפרק זמן מינימאלי של מגורים במקום החדש אולם נפסק כי 'מגורים' אינם הימצאות פיזית אלא יש להוכיח כוונה להישאר דרך קבע במקום החדש, וכי אין המדובר במעבר למקום מגורים חולף וארעי.2

ב. מעבר ל'ישוב חקלאי' או ל'ישוב באיזור פיתוח' (כפי שהוגדו בתקנות) - על המעבר להיות מישוב שאינו ישוב חקלאי או מישוב שאינו באזור פיתוח, בתנאי שהוכח כי העובד גר לפחות 6 חדשים במקום החדש, זאת מכיוון שמטרת החוק לעודד מעבר של עובדים לישובים חקלאיים או הנמצאים באיזורי פיתוח. לכן גם יש להוכיח כי המניע להתפטרות אכן היה מעבר לישובים אלה(3). מעבר בשל החלפת עבודה גרידא, או בשל שיפור תנאי מגורים, הנחות במסים וכיו"ב, לא יזכה את העובד בפיצויי פיטורים(4).

ג. סיבות אחרות המצדיקות התפטרות עקב העתקת מקום מגוריו של העובד - סעיף 8(3) לחוק קובע שורה של מקרים נוספים בהם התפטרות עובד עקב מעבר מגורים תיחשב כפיטורים. מקרים אלה הינם: (א) העתקת מקום מגורים עקב העברה בתפקיד של בן-זוגו של העובד המשרת בשירות צבאי על פי התחייבות לשירות קבע, והמרחק בין מקום מגוריו החדש לבין מקום מגוריו הקודם הוא 40 ק"מ לפחות ומקום מגוריו החדש רחוק יותר ממקום עבודתו מאשר מקום מגוריו הקודם. (ב) העתקת מקום מגורים למקום התנחלות או היאחזות שאישרו לענין זה שר הבטחון ושר החקלאות ומגורים באותו מקום לפחות שישה חדשים רצופים. (ג) העתקת מקום מגורים עקב העברה בתפקיד של בן-זוגו של העובד המשרת במשטרת ישראל או בשירות בתי הסוהר, והמרחק בין מקום מגוריו החדש לבין מקום מגוריו הקודם הוא 40 ק"מ לפחות ומקום מגוריו החדש רחוק יותר ממקום עבודתו מאשר מקום מגוריו הקודם. (ד) העתקת מקום מגורים עקב הצטרפותו של העובד לבן-זוג היוצא לתקופה העולה על שישה חדשים לחוץ לארץ בשליחות המדינה או מוסדות אחרים שנקבעו בתקנות, ובתנאי שהמעביד סירב לאשר לעובד חופשה שלא בשכר לתקופת השליחות. (ה) העתקת מקום מגורים עקב גירושיו של העובד והעתקת מקום מגוריו ליישוב בישראל המרוחק 40 ק"מ לפחות ממקום מגוריו הקודם, ובלבד שגר בישוב כאמור ששה חדשים לפחות. בתי הדין פירשו באופן ליברלי את הדרישה במקרה זה, וכך, גם כאשר חלפה תקופה ארוכה בין אקט הגירושין לבין ארוע ההתפטרות, הכיר בית הדין בקשר הסיבתי המצדיק תשלום פיצויי פיטורים לעובדת (5). (ו) העתקת מקום מגורים עקב הצטרפותו של העובד לבן זוג העובד בשירות המדינה או גוף ציבורי אחר שאישרה לענין זה הממשלה, ואשר היחידה שבה הועסק בן הזוג מועברת לירושלים על פי החלטת הממשלה, והמרחק בין מקום מגוריו הקודם ובין ירושלים הוא 40 ק"מ לפחות. (ז) העתקת מקום מגורים עקב הצטרפותו של העובד לבן זוגו העובר למקום עבודה אחר ולמקום מגורים אחר בישראל הנמצאים לפחות 40 ק"מ ממקום מגוריו הקודם, ובלבד שמקום מגוריו החדש של העובד רחוק יותר ממקום עבודתו ממקום מגוריו הקודם ושהעובד גר שישה חודשים לפחות במקום מגוריו החדש.

מעניין לציין כי החוק לא מטיל על העובד חובה לנמק את התפטרותו בפני מעסיקו ומכאן ניתן ללמוד כי העובד אינו חייב לקבל את הצעות מעסיקו שעניינן "הקלות" בתנאי העבודה. יחד עם זאת יש לשים לכך שהעילה עצמה לתביעת פיצויי פיטורים, מתגבשת רק בחלוף 6 חודשים למן הפיטורים ומעבר העובד למקום החדש.

1. תקנה 12א' לתקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים, והתפטרות שרואים אותה כפיטורים), תשכ"ד-1964 (להלן במאמר – התקנות").

2. תב"ע (ב"ש) מא/ 3-329 מלכה אליגור - עירית באר שבע, פד"ע יג, עמ' נב'.

3. דב"ע מח/ 3-159 חיים שלום - מירון, סובל ,שור ושות', פד"ע כ 290, 295.

4. דב"ע לב/ 3-8 משה שויקי - מדינת ישראל, פד"ע ג 347, 350.

5. עד"מ 300284/98 יו אס אר מערכות אלקטרוניקה - מרשה אשר.

* הכותב הינו עו"ד המתמחה בדיני עבודה, מקרקעין וליווי יזמי נדל"ן, משפט אזרחי/מסחרי, חוזים, שוק ההון, וליטיגאציה מסחרית. ** המידע לעיל הינו כללי בלבד ואינו מהווה בשום מקרה תחליף לייעוץ משפטי.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב