יחסי עובד מעביד בין מדריך הטיול לבין מארגנת הטיול
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

יחסי עובד מעביד בין מדריך הטיול לבין מארגנת הטיול 

מאת    [ 28/11/2010 ]
מילים במאמר: 704   [ נצפה 1910 פעמים ]

 
 

מדריך טיולים בארץ/מלווה קבוצות לחו"ל המועסק באופן קבוע ע"י חברת תיירות, גם אם לא מידי יום, הנו עובד שהשתלב בעסקי חברת התיירות ומשמש גורם מרכזי בביצוע הטיולים, ואינו בעל מעמד של קבלן עצמאי או משתתף חופשי.

מרדכי עובד מזה מס' שנים כמדריך טיולים מקצועי ב"המן תיירות בע"מ" (להלן: "המן תיירות"). עבודתו של מרדכי, כמו גם של יתר המדריכים בהמן תיירות, מתנהלת באופן כזה שהמן תיירות פונה אליו, בהתראה קצרה או ארוכה, בצורה שאינה סדירה וקבועה, ומבקשת כי יצטרף לטיול ויבצע הדרכה או שילווה קבוצה וינהל סיור בחו"ל. מרדכי נענה תמיד לפניות המן תיירות ושומר על זמינות מתמדת עבורה. 

מרדכי משתלב בפעילות המן תיירות ונתון לפיקוחה, מקבל הוראות באשר למהות הטיולים, מועדי הטיולים, מסלול הטיולים, האתרים, הקבוצה, נותני השירותים, איך כיצד ומתי לבצע כל דבר ופרט, ונמצא עם בקשר רציף עם אנשי המן תיירות במשך הטיול. למרדכי אין אפשרות להטיל וטו על פררוגטיבת הניהול המסורה להמן תיירות להורות לו על כל צעד ושעל. כמו כן, הובלת הטיול מתבצעת באוטובוס מטעם המן תיירות, עם מדריכים נוספים מטעמה וכאשר מרדכי אינו רשאי להביא מדריך טיולים אחר במקומו. 

מרדכי אינו משתתף בתכנון הטיולים ומבצע את עבודתו המקצועית – ניהול, הדרכה וטיפול בבעיות ארגוניות המתעוררות במהלך הטיול – וגם זאת בהתאם למידע מפורט ומדויק שנמסר מהמן תיירות בנוגע לכל טיול וטיול בנפרד. אין חולק, כי מרדכי נקרא לדגל כאשר להמן תיירות דרוש מדריך/מלווה טיולים וגמישותו מצטמצמת להיבט המקצועי של ניהול והדרכת הטיול. רואים גמישות זו כביטוי לפעולתו כ"בעל מקצוע" ולא כ"משתתף חופשי".

משך הזמן הארוך של הקשר בין מרדכי לבין המן תיירות מלמד על כך שלא מדובר בעסקה ספורדית, אלא ביחסים מתמשכים. קיים חוזה עבודה הן בימים בהם מתבצעת עבודה בפועל והן בימים בהם ממתין מרדכי להזמנת עבודה (דב"ע נו/15-4 מועצת פועלי רחובות – מכון ויצמן למדע,  פד"ע ל' 163; ע"ע 1189/00 אילנה לוינגר – מדינת ישראל (טרם פורסם); ע"ע 300229/96 עמי כהן נ' "דן" אגודה שיתופית לתחבורה ציבורית בע"מ ואח', פד"ע לז 817, עמודים 832-833).  

מרדכי שייך למאגר המדריכים של המן תיירות ולגרעין המרכזי של עובדי החברה ולא נמנה על המעטפת שלה, כל זאת בשים לב למהות העיסוק של המן תיירות כחברת תיירות ובמקצועו וניסיונו של מרדכי כמדריך טיולים (ע"ע 300229/96 עמי כהן נ' "דן" אגודה שיתופית לתחבורה ציבורית בע"מ ואח', פד"ע לז 817; ע"ע 300274/96 צדקא נ' מדינת ישראל, פד"ע לו 625 (סעיף 9 לפס"ד); ע"ע 1392/02 ד"ר מנסור טורבטי נ' שירותי בריאות כללית, תק-אר 2004 (1), 88).

מרדכי לא נותן שירותים להמן תיירות כקבלן עצמאי ואינו נחשב כגורם חיצוני הנותן שירותים, ואין בהגשת חשבוניות כדי לפגוע בהיותו עובד של המן תיירות. מדובר בצורת תשלום מקובלת בענף התיירות בכלל ובנוגע למדריכי הטיולים בפרט (דב"ע מח/137-3 תמר אדר נ' פרסום מלניק בע"מ  פד"ע כ' 60; רות בן ישראל, "דיני עבודה בישראל", עמ' 390; ע"ע 300229/96 עמי כהן נ' "דן" אגודה שיתופית לתחבורה ציבורית בע"מ ואח', פד"ע לז 817).

כמו כן, קיימת אחריות שילוחית של המן תיירות כמעבידתו של מרדכי, בין היתר, מכוח הוראות סעיף 13(א)(2) לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] וכן כמי שבפועל שלחה את מרדכי לבצע מעשה מטעמה, מכוח הוראות סעיף 14 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] ומכוח חוק השליחות, התשכ"ה-1965. 

הכותב הנו מרצה בבית הספר לתיירות בישראל ומייסד וראש משרד עורכי דין אמיר קליינמן, העוסק בדיני תיירות – www.kleinman-law.co.il .

כל המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או כדי ליצור יחסי עו"ד-לקוח מכל סוג שהוא. המחבר אינו נושא באחריות כלשהי כלפי מאן דהוא והלה נדרש לקבל עצה מקצועית, פרטנית ויסודית לנסיבות המקרה שלו, לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים ו/או המצורפים להם.       

המרכז לגישור בתיירות: http://www.kleinman-law.co.il/apage/35755.php משרד עורכי דין אמיר קליינמן מייעץ ומעניק ליווי משפטי לסוכנויות נסיעות, מארגני טיולים, סיטונאי תיירות, אתרי תיירות ותרבות, בתי מלון ועוסקים נוספים מתחומי התיירות.  המשרד מעניק ייעוץ וליווי משפטי ליזמים בהקמת וניהול מפעלי תיירות (בתי מלון, צימרים ואטרקציות תיירותיות), בישראל ובאיטליה, לרבות פנייה למשרד התיירות בקבלת מענקים וסיוע על-פי חוק עידוד השקעות הון. כמו כן, המשרד מייצג עוסקים בענף בעררים ובערעורים מנהליים על החלטות הרשויות המוסמכות.  עוה"ד אמיר קליינמן הנו חבר סגל ההוראה ומרצה בבית הספר לתיירות בישראל בקורסים השונים, כגון: מדריכי טיולים לחו"ל, סוכני נסיעות.  כן מעביר עו"ד אמיר קליינמן קורסים, הדרכות והרצאות, בכל הנוגע לאספקט המשפטי-צרכני-שירותי, למשרדי נסיעות, חברות תיירות ותעופה, בתי מלון, מרכזי תיירות ותרבות. עו"ד אמיר קליינמן הנו בעל טור משפטי באתר הבית של העוסקים בענף התיירות -  Educational Travel.  עו"ד אמיר קליינמן משמש כבורר ומגשר בעניינים הקשורים בתיירות. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב