עורך דין צבאי ותפקידו במשפט הצבאי
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

עורך דין צבאי ותפקידו במשפט הצבאי 

מאת    [ 24/11/2010 ]
מילים במאמר: 439   [ נצפה 3272 פעמים ]

 
 

כפי שכל אזרח מדינת ישראל כפוף למערכת החוק והמשפט האזרחית, כך כל חייל בשירות סדיר, חייל בשירות קבע וגם עובדי צה"ל כפופים למערכת משפט נפרדת אך מקבילה וזו מערכת המשפט הצבאית. חוק המשפט הצבאי הוא זה שמעגן ומפרט את תפקידם של בתי הדין צבאיים ואת פירוט העבירות והעונשים החלים על חיילי צה"ל.

למעשה לא מעט מן העבירות הנכללות בחוק המשפט הצבאי מקבילות לעבירות במשפט הפלילי אזרחי, אך יש לא מעט עבירות שבגינן יכול חייל להישפט ולהיענש ואילו עבירות אשר במשפט האזרחי כלל לא יחשבו לעבירה. בדומה למשפט האזרחי, גם ביצוע עבירה במסגרת הצבא יכולה להוביל לרישום פלילי וכך לא מעט חיילים יכולים למצוא עצמם בתום השירות הצבאי עם רישום פלילי שילווה אותם למשך שנים רבות ועל מנת למנוע מקרים כאלו, ישנה חשיבות לשימוש בשירותיו של עורך דין צבאי.

עורך דין צבאי יכול להיות עורך דין בעל התמחות אזרחית כמו עורך דין פלילי, אך על מנת שזה יוכל לייצג נאשמים בבית דין צבאי חייב להיות לו רישיון להופיע בבתי הדין הצבאיים ורק רישיון כזה יהפוך אותו גם לעורך דין צבאי. בדומה למערכת המשפט האזרחית גם חייל אשר מואשם בביצוע עבירה זכאי לייצוג של עורך דין בבית המשפט ולכן חייל יכול לבחור לפנות לסנגוריה הצבאית או לפנות לעורך דין פרטי, כזה בעל רישיון לייצוג בבית דין צבאי.

מרבית החיילים המשרתים בצה"ל בין אם בשירות קבע או שירות סדיר אינם בקיאים במערכת המשפט הצבאית או מבינים את ההבדלים המהותיים בינה לבין העבירות הנשפטות בבתי הדין האזרחיים. לשם כך ישנה חשיבות עליונה לשימוש בשירותיו של עורך דין צבאי בשלב מוקדם ככל הניתן, שכן זה בקיא בהליכים המשפטיים הייחודיים לבתי הדין הצבאיים וגם בקיא בעבירות הייחודיות למערכת המשפט הצבאית.

חשוב להבין כי קיים הבדל בין מערכת השיפוט הפנימית של הצבא שבה מפקד ישפוט חייל על עבירת משמעת לבין מערכת המשפט הצבאית השופטת חיילים על עבירות הגוררות עונשים חמורים וגם רישום פלילי. אחד הייחודים של מערכת המשפט הצבאית היא שהיא רואה בחומרה רבה יותר עבירות אשר באזרחות היו מקבלות עונשים קלים במיוחד.

כך לדוגמא על עבירת סמים כמו אחזקת סם במשפט האזרחי ניתן לקבל לא יותר מקנס כספי, אך מקרה זהה במשפט צבאי יכול להיגמר בעונש חמור של מאסר בפועל. מעבר לכך חיילים בסדיר ובקבע כפופים למערכת משפטית המגדירה עבירות ייחודיות לצבא כמו אי ציות לפקודה, הפקרת נשק או עבירת עריקות שיכולות לגרור עונשים חמורים במיוחד.

בדומה להליכים המקבילים במשפט האזרחי גם עורך דין צבאי אחראי על ליווי הנאשם כבר משלבי החקירה מול מצ"ח, דרך הגשת כתב אישום וייצוג בבית הדין הצבאי. עורך דין צבאי יאמר לנו מה לומר בחקירת מצ"ח, האם להסכים לביצוע בדיקת פוליגרף וידע כיצד לבסס כתב הגנה אשר בתקווה יוביל לביטול האישומים נגדנו וגם ימנע רישום פלילי אשר ילווה אותנו בעתיד.

חברת פארטי-אפ עוסקת בקידום אתרים, בניית אתרים, ושיווק באינטרנט.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב