שילוב אמצעי מחשוב ניידים בניהול ותפעול אחזקה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שילוב אמצעי מחשוב ניידים בניהול ותפעול אחזקה 

מאת    [ 18/11/2010 ]
מילים במאמר: 1745   [ נצפה 1697 פעמים ]

 
 

שימוש ביכולות המחשוב הנייד מאפשר לאנשי האחזקה גישה ישירה למערכת האחזקה הממוחשבת באורח ישיר ומהיר, בשטח ובמקום הפעילות התחזוקתית, לאיתור מידע הנדרש להם בעת ביצוע העבודה ולדיווח המידע הדרוש לקידום תהליכי האחזקה בארגון בו מתבצעת הפעילות התחזוקתית, בזמן בו מתבצעת.

 

 מאת ירון רפופורט – סמנכ"ל טכנולוגיות בחברת GIV Solutions Ltd.
> ניידות

 

 

כולנו שואפים לניידות, ובעבר היה לנו פיתרון פשוט להעברת מידע – נייר.למרות שהנייר הינו פתרון קל וזול לניוד מידע, לפתרון זה מספר חסרונות.

כמות המידע המצויה על גבי הנייר מוגבלת.  נדרשת התערבות האדם לחלוקת המידע ושימורו, המידע על גבי הנייר אינו אינטראקטיבי ולא ניתן להגן על המידע שמצוי על הנייר מבחינת אבטחת המידע וביזורו.

 

> תהליכים ומידע

ארגונים מיישמים תהליכי אחזקה שונים המשפיעים על פעילותם, מתזמון פעולות האחזקה ותכנון פעילויות ההדממה ועד תכנון מפורט של פעילויות, צרכי מלאי ותזמון כוח אדם.

לאורך הדרך תמיד נשאלת השאלה האם אני מחליט החלטות על בסיס המידע המדויק והנכון ביותר הקיים?

ברוב המקרים התשובה לכך היא שלילית. כאשר הגורם המרכזי הינו מידע מיושן ולא עדכני.

המציאות מצביעה על כך, שכולנו נוטים להזניח פעילויות תיעוד מידע יומיומיות אשר מהוות בסיס להחלטות ניהוליות שונות, המידע נשאר ברשות הפרט ואינו מופץ לכלל. מידע במצב זה אינו מהווה תועלת ארגונית וניהולית.

כיצד משיגים מצוינות בניהול מידע אודות נכסי הארגון שיהיה בעל ישימות קלה, תחזוקת מידע נוחה ובר מדידה ?

 

התשובה טמונה ביכולת לתעד ולאגור מידע זמין במקום ההתרחשות ובעת ביצוע המטלות התחזוקתיות.

 

> אמצעי המחשוב הנייד

על מנת להשיג יתרון עסקי וערך מוסף משמעותי מניהול נכסי הארגון (EAM), נדרשת  עבור אנשי האחזקה הפועלים בשטח גישה למערכת המידע, ללא התחשבות במיקומם הפיסי.

חלק נרחב ורב מן המידע של ניהול נכסי הארגון מתבצע בשטח, כאשר לעובד אין נגישות לעמדת עבודה שולחנית רגילה ולמערכת ניהול האחזקה הארגונית.

הפתרון המיידי הינו שילוב אמצעי מחשוב נייד לאיתור ועדכון מידע ממקום התרחשות האירועים התחזוקתיים ובעת התרחשותם.

שימוש ביכולות של מחשוב נייד מאפשר לאנשי האחזקה גישה ישירה למערכת האחזקה הממוחשבת באורח ישיר ומהיר במקום בו מתבצעת הפעילות התחזוקתית, לאיתור מידע הנדרש להם בעת ביצוע העבודה ולדיווח המידע הדרוש לקידום תהליכי האחזקה בארגון.

יצירת סביבה מתאימה לניוד המידע למחשוב נייד מבוססת על מיצוי המידע והפונקציונאליות הנחוצים לאנשי השטח בעת ביצוע משימות האחזקה.

מתן אפשרות לעדכוני מידע נחוץ מן המחשוב הנייד ישירות למערכת האחזקה, מהדקת את הקשר בין אנשי התכנון לאנשי הביצוע, ומספקת למנהלים ולמקבלי ההחלטות מידע אמין וזמין.

 

> החזר על השקעה ROI

למרות היותן זמינות זה זמן רב, עדיין נוטים ארגונים רבים לחשוש מלשלב טכנולוגיות ניידים בתהליכים העסקיים. חשש זה מובן לאור שאלת ההחזר על ההשקעה בתהליכים שאינם מוכרים לארגון. ההשקעה בחומרה בתהליך שכזה עשויה להראות גדולה, אולם היא למעשה קטנה למול החיסכון הצפוי. בכדי לנהל סוגיה זו באופן יעיל, רצוי לקחת בחשבון ביצוע של פיילוט, במסגרתו, יוגדרו יעדי הארגון, כמו גם מדדים ברורים לקביעת הצלחה שתוביל לפריסה מלאה של הפתרון בארגון.

 על-פי רב ימצא הארגון ששווי החיסכון בזמן העובד בדיווח העבודה ומניעת השגיאות במידע עולה בהרבה על ערך ההשקעה שביישום.

 יישומי המחשוב הנייד  במגוון פעילויות האחזקה

 

 

 

 > דיווח פקודות עבודה ועדכון מידע אודות פקודות עבודה לביצוע לעובד מוגדר, קבלת המידע ישירות למכשיר הנייד על ידי העובד כולל את כל המידע הנלווה לפקודת העבודה, הנחיות לביצוע, שרטוטים נלווים ועוד. דיווח מהשטח של עדכוני התקדמות העבודה, שלבי הביצוע וצריכת החומר על ידי העובד ישירות לבסיס נתוני מערכת ניהול האחזקה.

 

> בדיקת  ציוד ובקרת ציוד, הכולל  קליטת המידע הנבדק תוך שיוכו לציוד הנדרש, והזנת המידע בשדות ערכים מדידים שהוגדרו מראש במערכת המרכזית כגון: מדידת לחצים, הספקים, טמפ' וכו'.

 

> כיול ציוד לרישום מדידות כיול של הציוד, כולל זיהוי המכשיר הנמדד על ידי קריאת ברקוד, ושיגור המידע לבסיס נתוני מערכת האחזקה. יישום זה מעלה את רמת אמינות המידע, ומאפשר קריאת מידע מהירה ונכונה בזמן אמיתי מפרטי הציוד, ומאפשר להפיק מידע עדכני אודות מצב הציוד ו/או להסיק מסקנות בזמן אמיתי אודות נחיצות פעולות מכיילות לציוד.

 

> קריאת מוני ציוד  מאפשר קריאת המונים שהוגדרו לציוד הנתון והעברתם לבסיס נתוני מערכת האחזקה לשם חישוב זמני ומועדי תחזוקה עתידיים כמו גם תמיכה בהחלטות תפעוליות.

 

> ספירת מלאי מאפשרת בנוסף לפעולות ניפוק והחזרה על בסיס דיווחי העבודה, ביצוע ספירת מלאי פיזי במחסנים ללא צורך בהכנסת מקט ידנית למערכת.

יישום זה עוזר רבות בשמירה על רמות מלאי נדרשות, עדכוני מלאי מהירים ומדויקים.

 

> שימוש בברקוד בכלל יישומי המכשור הנייד, מהווה כלי עזר רב עוצמה לאיתור מהיר של פריט הציוד או פריט המלאי הנדרש על ידי סריקת הברקוד של הציוד / פריט באמצעות המכשור הנייד. על ידי קריאת הברקוד ניתן לאתר במהירות את המידע אודות הציוד, כולל מיקומו, עדכון מיקומו במפעל, מועדי אחריות, ניפוק חלפים ועוד, כל זאת בלחיצת כפתור, וללא שגיאות הנובעות מהקלדה ידנית.

 

> GIS בשימוש ארגונים עתירי תשתיות, יקבל ערך מוסף משמעותי בעת השמשת יכולות ה GIS וה-GPS של מערכת ניהול האחזקה. מידע גיאוגרפי יועבר ישירות למחשבי כף היד, על מנת לאפשר לאנשי השטח יכולת התמצאות מהירה לאיתור פרטי ציוד או אזורי עבודה בביצוע המצוינים על גבי המפה.

 

סיכום הכדאיות בשילוב אמצעי נייד בניהול אחזקה 

 

 

נתונים שרוכזו ממספר לקוחות המשתמשים בניהול אחזקה ממוחשב ונייד בעולם מצביעים על חסכון משמעותי בתחומים הבאים:

 

Ø       שיגור פקודות עבודה ישירות לעובדי השטח הביא לחסכון של כ 20% בעלויות כוח אדם נלוות.

Ø       שיפור זמני התגובה וצמצום משמעותי בזמני תעבורת עובדי השטח.

Ø       צמצום זמני השבתת ציוד ועלויות נלוות.

Ø       הגדלת אמינות וטיב המידע המוזן מגורמי השטח למערכת.

Ø       איתור וניהול מידע מן השטח בסביבה מאובטחת, מהירה ופשוטה.

                                                                                                 

Ø       חברת Infor Global Solutions, יצרנית תוכנת ניהול נכסים ואחזקה המתקדמת: Infor EAM, המיוצגת בישראל על ידי חברת GIV Solutions Ltd., הטמיעה בחבילת התוכנה לניהול אחזקה תוספת ייחודית של ממשק מובנה למחשבי כף יד ומחשבים ניידים, המהוה פתרון איכותי ומתקדם ביותר, בעל יחס עלות/תועלת גבוה, המאפשר קבלת מידע אמין ומהיר ישירות מהמקום בו מתבצעות עבודות האחזקה על ידי עובדי האחזקה לידי מקבלי ההחלטות ומנהלי האחזקה.

Ø       לקוחות החברה שיישמו את תהליכי הדיווח הנייד נמצאים במגוון רחב של תעשיות ושירותים בהם: תשתיות המים, החשמל, הגז והתחבורה. יצרנים בתחום מוצרי הצריכה והפרמצבטיקה, רשויות מוניצפליות, גופי אחזקה נותני שירות ותעשיות יצרניות במגוון תחומים נוספים.

 

 

 

MEIR GIVON CEO GIV Solutions Ltd Tel:       +972-9-7757117 Fax:      +972-9-7602544 www.GIV-Solutions.com www.GIV-Solutions.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב