צעדים ראשונים בהגשת תביעת רשלנות רפואית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

צעדים ראשונים בהגשת תביעת רשלנות רפואית 

מאת    [ 16/11/2010 ]
מילים במאמר: 679   [ נצפה 1679 פעמים ]

 
 

צעדים ראשונים בהגשת תביעת רשלנות רפואית – הקדמה:

כל תביעת רשלנות רפואית מתחילה בכך שהמטופל חושב שמי שטיפל בו גרם לו עוול. מכאן מתחיל תהליך בירור האשמה, הפנייה לעורך דין, קבלת חוות הדעת הרפואית והגשת התביעה. בשנים האחרונות יש עוד ועוד תביעות בנושא רשלנות רפואית. הדבר יכול להיות בגלל שהמטופל חשוף לאמצעי התקשורת המדווחים על תביעות נוספות, והדבר יכול להיות בגלל שישנם עורכי דין רבים ("רודפי אמבולנסים") המנסים לפרנס את עצמם על ידי שכנוע של מטופלים להגיש תביעות רשלנות רפואית. מאמר זה יסקור תחילה את הליך הגשת התביעה של רשלנות רפואית ואחר כך תהיה הרחבה על שני נדבכים מוקדמים בהגשת תביעת רשלנות רפואית.

צעדים ראשונים בהגשת תביעת רשלנות רפואית – מהו התהליך?

להלן תרשים כללי של הליך הגשת תביעת רשלנות רפואית:

א. המטופל חושד שנגרם לו עוול ולכן מחליט לברר את העניין.

ב. המטופל פונה לעורך דין. המטופל גם יכול לנסות לברר עצמאית לפני הפנייה לעורך דין, את דרכי הטיפול המקובלות והאם הייתה רשלנות בטיפול בו. שכר עורך הדין הוא לרוב אחוזים מסכום הזכייה. באופן זה, יש לו תמריץ לזכות בתיק, אבל התמריץ שלו לא גדול מפני שיכול להיות שהוא יעדיף להשקיע את זמנו בתיקים שבהם הוא יוכל לקבל סכום כסף גדול יותר.

ג. עורך הדין יבדוק מה הנזק שנגרם ומה סיכויי התביעה.

ד. המטופל, או עורך הדין בשמו, פונים למוסד הרפואי על מנת לקבל את החומר הרפואי שנוגע למטופל.

ה. עורך הדין פונה למומחה רפואי בתחום הרלוונטי כדי שיגיד מה דעתו וכדי שייתן חוות דעת רפואית על העניין שיהיה אפשר להגישה לבית משפט (לפי תקנות סדר הדין האזרחי, הוכחת עניין שברפואה דורשת חוות דעת רפואית). יש עורכי דין שמפצלים את השלב הזה – הם מבקשים קודם מרופא אחד שיגיד מה דעתו ורק אחרי שיודעים מה צריך להגיד ועל מה יש להסתכל, הם פונים לרופא שני (עדיף מומחה עם מוניטין) כדי שייתן את חוות הדעת שתוגש לבית המשפט. כמובן שהמטופל משלם עבור חוות הדעת.

ו. יכול להתקיים הליך גישור לפני הגשת התביעה שמטרתו לייתר את הצורך בהגשת התביעה. אם מגיעים להסכמה, זה עדיף.

ז. הגשת תביעת הרשלנות הרפואית, כאשר מצורפת לה חוות הדעת הרפואית. עדיף לתבוע את המוסד הרפואי שבו המטופל קיבל טיפול ולא את הרופא עצמו כיוון שלמוסד הרפואי יש כיס עמוק יותר, כיוון שאם במהלך התביעה יתגלה שהרשלנות היא של האחות ולא של הרופא אז המוסד הרפואי יכול להיות אחראי גם על זה, וממילא המוסד הרפואי אחראי על הרשלנות של הרופא.

ח. ברוב המקרים השופט יסתכל על חומר הראיות, ויגיד מה לפי דעתו סיכויי הזכייה בתביעה. את הסיכויים האלה הוא יכפיל בנזק שנגרם ויציע לצדדים פשרה של סכום זה. למשל, אם הנזק הוא 100,000 ש"ח והשפוט חושב שיש 50% לזכייה בתביעה, הוא יציע לצדדים פשרה שבמסגרתה המוסד הרפואי ישלם למטופל 50,000 ש"ח.

ט. אם לא יוסכם על פשרה, המשפט יכול להימשך כמה שנים.

צעדים ראשונים בהגשת תביעת רשלנות רפואית – החומר הרפואי?

השגת החומר הרפואי הנוגע לטיפול הוא שלב חשוב מאוד בתביעת רשלנות רפואית. ללא החומר הרפואי, לא יהיה אפשר לקבל חוות דעת רפואית מבוססת.

החומר הרפואי הוא:

- התיק הרפואי.

- הצילומים.

- הבדיקות.

- חוות הדעת הרפואיות.

- סיכום מחלה.

- מכתב שחרור.

על המטפלים יש חובה לנהל רשומות רפואיות הנוגעות לטיפול. לפי סעיף 18 לחוק זכויות החולה, למטופל יש זכות לקבל את החומר הרפואי. אין לו זכות לקבל תרשומת אישית של המטפל.

חוות הדעת הרפואית ניתנת על בסיס החומר הרפואי, ועל בסיס עדויות של המטופל, משפחתו, חבריו ועדים אחרים.

צעדים ראשונים בהגשת תביעת רשלנות רפואית – מה הקריטריונים להחלטה האם להגשת תביעת רשלנות רפואית?

הקריטריון המרכזי הוא הכלכלי. תביעת רשלנות רפואית היא כנראה היקרה ביותר מבין תביעות הנזיקין. חלק נכבד מהמחיר הוא התשלום עבור חוות דעת רפואית.

מתי שאין נזק חמור, והמניע להגשת התביעה הוא "להחזיר לרופא מנה אחת אפיים", אפשר להימנע מהגשת תביעת רשלנות רפואית ולהסתפק בתלונה למשרד הבריאות שיכול להקים וועדת בדיקה של המקרה.

מתי שיש נכות לצמיתות והסיכוי לזכייה הוא גבוה, מומלץ להגיש תביעה משום שאז הנזק חמור מאוד והסכום שיכול להתקבל כתוצאה מזכייה בתביעה הוא גדול.

צעדים ראשונים בהגשת תביעת רשלנות רפואית – סיכום:

תביעת רשלנות רפואית היא הליך מורכב שגוזל משאבים נפשיים וכספיים. מומלץ לפנות לעורך דין לשם ייעוץ. לעיתים הליך הגישור לא מצליח ולא מגיעים לפשרה, ואז אין ברירה אלא להגיש את התביעה. קבלת כל החומר הרפואי היא חיונית לתביעת רשלנות רפואית מוצלחת.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב