אין-הוא היש האמיתי
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

אין-הוא היש האמיתי 

מאת    [ 09/11/2010 ]
מילים במאמר: 680   [ נצפה 2906 פעמים ]

 
 

 

  שאלה "מדוע קיים יש ולא קיים לא-כלום (אין)" - היא  אחת מהשאלות המטפיזיות הנוקבות. במדרש מובאת האמרה המנסה לענות על השאלה "נתאווה הקב"ה להיות לו דירה בתחתונים". כביכול לקב"ה הייתה מאין בחירה חופשית לברוא או לא לברוא את העולם. ולמה התאווה? על כך עונה החסידות שעל תאווה לא שואלים קושיות.

מהו אותו האין - מקובל לחשוב שהאין הוא ההיפך מהיש. במאמר זה אני מציע הסתכלות שונה על האין- לא כשלילת היש אלא כיש אחר בעל מהות ממשית.  הדברים מבוססים על מקורות בקבלה. המפליא הוא שגם במדע אנו עדים לשינוים בשנים האחרונות אצל חלק מן המדענים בהתייחסותם למושג השדה ולאנרגית האפס (אנרגיה הנמוכה ביותר) המזכירה בצורה מופלאה את האין המוזכר בקבלה. (אך חשוב להדגיש שהמדע משמש כלבוש לאותם האמיתות אלוקיות ויכול להשתנות עם הזמן. שפת המדע היא משל (בענייני האלוקות) ואין תמיד המשל דומה לנמשל).

אחד הכינויים של האלוקות ושל עולם האצילות כפי שמופיעה בספרי קבלה הוא אין.(חשוב לציין שאין אנו עוסקים בעצמות ועל השתלשלות העולמות מעל לעצמות). את האין השכל האנושי אינו מסוגל לתפוס. הדרגה של האין היא הדרגה הרוחנית הגבוהה ביותר. גם את ספירת הכתר, שהיא הספירה העליונה ביותר בעולם אצילות, מכנים אין. לומדים את זה מפסוק בספר איוב (כח,יב) כתוב: "וחכמה מאין תמצא" חכמה, שהיא הספירה השנייה, נובעת מהכתר (מוסבר בספרו של הרב אריה קפלן "מדיטציה וקבלה". מידת האין היא ההיולי כמשל (לקוטי אמרים לר' דוב בר) "הביצה שממנה מתהווה התרנגול, ויש שעה שאינה לא ביצה ולא תרנגול... ואז הוא בחינת אין". (במאמר מוסגר שני המושגים, אין ואין סוף מושגים שאין לנו תפיסה בהם כלל, שניהם נושקים זה בזה).

 בשנות ה-80 של מאה הקודמת נולד על ידי מספר פיסיקאים מבריה"ם מושג של שדה ספינורי או מיקרולפטונים ( יש לציין שעדיין לא התקבל על ידי רוב הקהילייה המדעית) . בעזרת התכונות של השדות מנסים להסביר תופעות "על טבעיות" כגון טלפתיה, הומיאופתיה,פסיכוקינזיס וכו'. אחת מהמסקנות המרחיקות לכת של התיאוריה היא שינוי בתפיסת יחסי הגומלין בין חומר לרוח, בין אובייקטיביות לסובייקטיביות. לפני שנסכם את המסקנות של התיאוריה נבהיר מושג יסודי אחר בפיזיקה שהוא ואקום פיסיקלי.בהתחלה, לפני גילוי תורת הקוואנטים הואקום הוגדר כריק מחומר ומאנרגיה. אבל בעקבות תורת הקוונטים של השדות, התייחסות לואקום השתנתה. היום מוגדר ואקום פיזיקאלי כמצב אנרגטי הנמוך ביותר שבו לא קיימים חלקיקים ממשיים. אבל ואקום זה לא ריק אלא הוא מלא בחלקיקים ואנטי-חלקיקים וירטואליים. לפי התובנה הזאת החלקיקים והאנטי חלקיקים (כגון אלקטרון ופוזיטרון) נוצרים ונעלמים באופן רצוף ולא ניתן לגלותם ולא למודדם, אך בתנאים מיוחדים כגון באנרגיות גבוהות ביותר בסיבות מסוימות נוצרים חלקיקים ממשיים. נחזור לתיאוריה של השדות הספינוריים.לפי התיאוריה הזאת כל האובייקטים החומריים (בעלי אנרגיה) ואובייקטים אידיאליים (חסרי אנרגיה), כולם גלומים בתוך "האין המוחלט"- הואקום הפיסיקלי. השדות הספינוריים נוצרים כתנודות (לא אנרגטיות) של הואקום המוחלט. השדות האלו יוצרים את החומר (מוצק, נוזל,גז חלקיקים אלמנטאריים ושדות). כמו כן השדות הספינרים נושאים מידע של כל המאורעות האפשריים בעבר ובעתיד. באותם שדות המידע טמונים כל הרעיונות וכל הידיעות. (התיאוריה הזאת מרחיקה לכת במסקנותיה ונראית מופרחת ביסודה, אבל היא מבוססת על תורת שדות קוואנטים ).

 מדהים הדמיון בין האין ביהדות והאין המוחלט שעליו מדבר המדע. שני "האיניים" הם "היש" הנעלה יותר שבעצם האין נושק לאינסוף . הממלא את כל העלמין (הואקום הפיסיקלי) והמקור של היש. לאור האמור ניתן לראות את הבריאה יש מאין לא כפשוטו –בריאה יש מלא-כלום, אלא יש הנובע מהמציאות של הקב"ה כפי שכותב הרמב"ם ביסודות התורה פ"א- "... הוא ממציא כל הנמצא וכל הנמצא מן השמים והארץ ומה שביניהם לא נמצא אלא מאמתת המצאו". ואחת המטרות לפי ספר התניא הוא ביטול היש על ידי המעשים והלימוד וממילא אדם מגיע ונכלל באין שהוא "היש" האמיתי- הקב"ה בכבודו ועצמו.

 

 

דר' שמריהו קידר-חוקר בכיר במכון גאופיזי לישראל. בוגר פיזיקה מאוניברסיטה תל-אביב ובר-אילן ותואר שני ושלישי בגאופיזיקה מאוניברסיטה תל-אביב. מתעניין ביחסי גומלין בין מדע המודרני לבין יסודות היהדות.e-mail href="mailto:keydarshemer@gmail.com keydarshemer@gmail.com"> ">keydarshemer@gmail.com  

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב