מהי תמא 38?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מהי תמא 38? 

מאת    [ 03/11/2010 ]
מילים במאמר: 483   [ נצפה 1348 פעמים ]

 
 

 

בשל החשש המשמעותי מפני רעידת אדמה גדולה בישראל, החליטה המדינה בשנת 2005 על תמא 38 - תוכנית מתאר ארצית לחיזוק בניינים מפני רעידות אדמה. תמא 38 מאפשרת לחזק בנייני מגורים שאינם עומדים בתקנים נגד רעידות האדמה, ובתמורה דיירי הבניין ייהנו מתמריצים כלכליים שיאפשרו לחזק את המבנה. התמריצים הם זכויות בנייה לצורכי מגורים על גג הבניין או בקומת העמודים המפולשת. את הזכויות הללו הדיירים ימכרו ליזם שמבצע את החיזוק, ובתמורה הוא גם ישדרג את הבניין ויישא בכל העלויות הנדרשות.

כדי לממש את תמא 38 גם בבניין מגוריכם לא די בהתקשרות עם יזם שיבצע את עבודות החיזוק והשדרוג. בשל מורכבות התהליך, כדאי ואף רצוי שכל בניין מגורים יתקשר גם עם משרד עורכי דין המתמחה בתמא 38. משרד עורכי דין שכזה יסייע לכם לכל אורך התהליך, משלב ארגון הדיירים והשגת הסכמתם ועד להשלמת הפרויקט.

ליווי של משרד עורכי דין  - הדרך הבטוחה למימוש תמא 38

המציאות מלמדת שלא כולם יודעים בדיוק מה זה תמא 38 ומה המשמעות של בניין שלא עומד בתקנים נגד רעידות אדמה. דיירים שאינם מכירים את מהותה של תמא 38 ואת הסכנות הטמונות באי חיזוק הבניין עלולים להתנגד לפרויקט, להקשות, לעכב או לעצור אותו לחלוטין. משרד עורכי דין יכול להסביר לכל דיירי הבניין את מהות תמא 38, על כלל משמעויותיה: מהן זכויותיהם, מה הם יקבלו בתמורה למכירת הזכויות על הגג בתמורה לחיזוק ועוד. כך ניתן יהיה לנטרל התנגדויות מצד דיירים בבניין ולהריץ את הפרויקט קדימה.

לאחר שקיבלתם הסכמה עקרונית של כלל הדיירים להיכנס לתהליך תמא 38, עליכם לבחור ועד לנושא, שירכז את כל התהליך. תפקידו של הוועד הוא לבחון הצעות של יזמים שונים ולשכור את שירותיהם של אנשי המקצוע שילוו את הדיירים לאורך הפרויקט. כדי שדיירי הבניין יוכלו להשיג את השדרוג המקסימלי לנכס שלהם, וכדי שינהלו מו"מ עם היזם כשידם על העליונה, כדאי ואף חיוני להיעזר בסיוע משפטי של משרד עורכי דין. משרד עורכי דין יכול גם לסייע לדיירים לבחור את היזם שיבצע את הפרויקט.

משנבחר היזם שיבצע את החיזוק והשדרוג במסגרת תמא 38 בבניינכם, עליכם לעמוד על כך שטיוטת ההסכם מולו תיערך על ידי משרד עורכי הדין ששכרו. שלב החלפת הטיוטות וקביעת מהות המפרט הינה מהותית ביותר, שכן במסגרת זו הדיירים מבטיחים את התנאים החשובים ביותר עבורם בפרויקט: הביטחונות של היזם (שמבטיחים שהוא לא יפשוט את הרגל במהלך הפרויקט), לוח הזמנים, אחריות, ביטוח ועוד.

לאחר שההסכם נחתם בין הצדדים, היזם מכין את תוכניות הבנייה על ישי אנשי מקצוע מטעמו ומגישן לרשות המקומית לצורך קבלת היתר בנייה. בטרם ההגשה, חשוב שמפקח מטעם הדיירים יבחן את התוכניות כדי לוודא שאין הבדלים מהותיים בין התוכניות לבין מה שסוכם עם היזם. גם במהלך ביצוע תמא 38 חשוב שמפקח מטעם הדיירים יפקח על ביצוע העבודות על פי המפרט והיתר הבנייה.

לסיכום, תמא 38 מאפשרת לכם לחזק את ביתכם ולמגנו מפני רעידות אדמה, מבלי שתצטרכו לשלם על כך מכיסכם. תמא 38 גם מאפשרת לכם להעלות את ערך הנכס שלכם בעשרות אחוזים. אולם כדי להבטיח שמימוש תמא 38 בבניינכם יתנהל בצורה האופטימלית, אל תוותרו על סיוע משפטי של משרד עורכי דין המתמחה בנושא.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב